Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

České akciové fondy: proč tratily až 5 %

  • 5
Investování do podílových fondů neznamená jen počítaní zisků. K rizikovějším fondům patří i období propadů a takový byl konec února. Ten, kdo nakoupil podílové listy počátkem minulého měsíce, si po započtení vstupních poplatků, které u některých investičních společností činí i 5 %, mohl odepsat dokonce až desetinu ze své vstupní investice.

Pražskou burzu postihl koncem měsíce silný pokles. Akcie přišly za tři dny o 7 % své hodnoty. Naposledy zažila burza obdobný výprodej loni v červnu, kdy se ztráty vyšplhaly k neuvěřitelným 24 %. Korekce, kterou právě prodělává česká burza, tedy není až tak dramatická, jak by se na první pohled zdálo. Pražská burza vynulovala své zisky od počátku roku a aktuálně počátkem března ztrácí  letos přibližně 1,5 %. Většina expertů si myslí, že na trhu se neděje nic mimořádného. Důvodem špatné nálady je podle analytiků propad vyspělých zahraničních burz.

Většina světových akcií byla předražená. Akciové indexy klesaly všude ve světě.
Americký akciový index Dow Jones dosáhl nejvýraznější ztráty od událostí v září 2001. Někteří komentátoři poukazují na skutečnost, že burzy po dlouhou dobu nabízely nové rekordní hodnoty a že nás spíše čeká další sestup z dnešních pozic. Na současný výprodej se dá nazírat i jako na příležitost k levnějšímu nákupu akcií. Otázkou v takovém případě zůstává, jestli je současný výprodej na akciových trzích u konce.

Za měsíc únor si pražská burza odepsala 2,13 %

Volatilitu na pražské burze zvyšují taktéž obchody na úvěr, které plánují Burza cenných papírů spolu s Českou národní bankou omezit. Investor má totiž dnes možnost nakupovat akcie i v případě, že složí pouze zlomek ceny obchodu a na zbytek si půjčí od obchodníka. V případě, že burza rychle klesá, investor může přijít o celou jeho investovanou částku a obchodník je tak nucen jeho pozici uzavřít, aby se mu vrátily půjčené peněžní prostředky.

Peníze nepočítají jen lidé investující přímo do akcií, ale i podílníci domácích akciových fondů. Největší ztráty utrpěl akciový podílový fond společnosti Conseq. Jeho portfolio tvoří z 95 % akcie českých, maďarských a polských společností. Nedařilo se ani největším domácím fondům. Sporotrend Investiční společnosti České spořitelny zaznamenal propad o více než 5 % a ING Český akciový fond více než 3 %. Jako jediný z domácích fondů šel proti proudu Akciový fond nových ekonomik společnosti Akro. Fond se zaměřuje na trhy centrální a východní Evropy, centrální a Jižní Ameriky, Asie a Afriky.

Akciové podílové fondy - únor

Podílový fond/Index

výkon za měsíc

výkon 
za 1 rok

Conseq Invest

-5,65%

7,91%

ISČS Sporotrend

-5,25%

-4,66%

ING Český akciový

-3,29%

6,56%

ČSOB Akciový mix

-3,14%

5,11%

ČPI - OPF Globálních značek

-2,63%

5,94%

Pioneer - akciový fond

−2,08%

6,89%

AKRO akciový fond nových ekonomik

0,46%

20,42%

Zdroj: Investiční společnosti. údaje k 1. 3. 2007

Jak se bránit poklesům?

Mezi základní techniky, jak na akciích neprodělat, patří diverzifikace portfolia. Jestliže vsadíme na jedinou akcii a ta propadne, potom přijdeme o všechno. Avšak v případě, že investujeme do 100 různých akcií a jedné se nebude dařit, je velmi nepravděpodobné, že propadne i zbylých 99 akcií, které držíme. Investicí do podílového fondu je diverzifikace portfolia zabezpečena na velice dobré úrovni. Fondy mají ze zákona povinnost investovat na základě rozptýlení rizika. Jak je tedy možné, že i přesto prodělaly?

Riziko investovaní spočívá v tom, že cena akcie kolísá. Čím je volatilita vyšší, tím je vyšší i riziko spojené s tímto cenným papírem. Riziko je možné snížit dostatečně dlouhým investičním horizontem – minimální dobou mezi nákupem a prodejem cenného papíru. Ztráta není realizovaná, pokud cenný papír skutečně na burze neprodáme. Při investicích do akciových podílových fondů se za minimální investiční horizont považuje doba více než pět let.

Při pravidelním investovaní jsou cenné papíry obvykle méně rizikové než investovaní jednorázové k určitému datu. Jestliže investor pravidelně ukládá stejnou částku, dochází k tzv. průměrování investice. V případě rizikovějších – volatilnějších fondů, jejichž hodnota kolísá, nakupuje investor jednou za vyšší a jindy naopak za nižší cenu, přičemž se výkyvy v cenách v delším horizontu v závislosti na typu podílového fondu vyrovnávají.