Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České banky jsou nejdražší v regionu

aktualizováno 
Kdyby lidé nemuseli mít své bankovní účty po ruce, většině Čechů by se kvůli tomu, kolik ročně zaplatí bance za poplatky, vyplatilo "emigrovat" k bankám v okolních zemích. Peníze, které nechají čeští klienti na základních poplatcích bankám, nezaplatí v průměru téměř žádní klienti v okolních zemích.

A to jak v Polsku či Maďarsku, tak ani u bohatších sousedů v Německu či Rakousku. A už vůbec ne na Slovensku, kde banky účtují svým klientům nejméně.

To, že jsou banky drahé, Češi vědí z vlastní zkušenosti a stále víc to potvrzují i experti, kteří trh sledují. Naposledy firma Boston Consulting Group v rozsáhlém průzkumu 42 bank v Česku a pěti okolních zemích.

Hlavní důvod? Malá konkurence.

NENECHTE SI UJÍT
1. máj - Svátek práce
Západ se do Česka nehrne
Od vstupu země do EU se lidé v Česku nejvíce zajímají o práci ve Velké Británii a Irsku. Mají cizinci zájem pracovat u nás?

Televizor
Jak si vybrat televizor
Zatímco koncem tisíciletí bylo sousloví domácí kino spíše slovní hříčkou, dnes je stále levnější skutečností. Vyplatí se počkat, nebo zakoupit klasický televizor?

"Je to tím, že tu dominují tři velké banky, které mají příliš velkou část trhu. Svádí je to k tomu držet poplatky vysoko a zhruba podobné," vysvětluje Marek Hovorka z BCG, který výzkum vedl.

Největší rozdíl je u lidí s nejživějším děním na účtu a u těch, kdo používají nejvíc bankovních služeb. České banky vesměs rády vybírají za to, když se svými penězi klient hodně pracuje.

Podle dalších lidí, kteří se cenovou taktikou bank zabývají, si Češi nechávají vysoké poplatky líbit, i když se zvedají. "Za poslední rok je vidět jasná tendence ke zdražování," říká Michal Mošnička, obchodní ředitel společnosti Scott & Rose.

Řada klientů by, obrazně řečeno, ušetřila jen přesunutím peněz v rámci své banky do jiné země. Vlastníci českých bank mají své ústavy i v okolních zemích a tam jsou levnější.

Víc se platí jen důchodci v Německu a Rakousku

Najít člověka, který utratí ročně za to, že má peníze v bance, víc než průměrný Čech, jde pouze v Německu a Rakousku, a to by se ještě muselo hledat jen mezi zámožnějšími seniory.

Českým bankám sice experti přiznávají, že už nabízejí podobně kvalitní služby, jako ty v západní Evropě, ale vybírají od klientů největší poplatky. Vyplývá to z posledního průzkumu poradenské firmy Boston Consulting Group mezi 42 bankami v Česku a pěti okolních zemích.

Nelichotivé závěry banky odmítají s tím, že studiemi poradci tlačí na to, aby si je banky najaly.

Proč čeští klienti nejčastěji mění banku? Čtěte ZDE

"Studie poradců jsou zatíženy jejich snahou mít kontrakt. Čím méně kontraktů, tím větší tlak," brání se mluvčí největší banky, ČSOB, Milan Tománek s tím, že podle jejich zjištění platí čeští klienti podobně jako v Evropě.

Z rozsáhlého průzkumu BCG však vyplývá, že pouze lidé, kteří moc často se svými penězi nehýbou, spíš v bance spoří a nepoužívají tolik jejich produktů, vydají na poplatcích méně než jejich kolegové v šestici zkoumaných zemích.

Zámožnější starší klienti v Německu a Rakousku zaplatí 2800 či dokonce 3100 korun ročně. Podobně aktivní klienti v Česku, bez ohledu na tom, že mají na účtu méně, platí 2085 korun. Kdyby se však vzalo v úvahu, co by si za poplatky bance jinak koupili, vyjdou Češi nakonec zase nejhůř.

"Pravda je, že když se to přepočte podle kupní síly, i konzervativní klient tady zaplatí víc," vysvětluje Marek Hovorka z BCG.

České banky mezi sebou nesoutěží

Ředitel záložny: chceme konkurovat bankám! Čtěte ZDE.

V zemích, které s námi před třemi týdny vstoupily do EU, vládne tvrdší konkurence. České banky mezi sebou tak nesoutěží a nejvíc vydělávají na tom, když zákazník často přesunuje peníze z účtu na účet. Vůbec nejvíc ho stojí, když chodí vybírat peníze na pobočku.

Český klient zůstává stále víc osamocen také v tom, že mu banka strhává za výběry z bankomatu. V Polsku, Rakousku, Německu takové poplatky nejsou vůbec, Slováci platí ani ne polovinu toho, co Češi, a víc účtují jen banky v Maďarsku.

Banky tvrdí, že je přirozené vybírat nejvíc za služby, které lidé kupují nejčastěji. Jenže právě průzkumy ukazují, že banky v Evropě čím dál víc snižují poplatky běžné a víc inkasují za to, že něco udělají pro klienta nad rámec běžného "balíčku", například mu pošlou dodatečný výpis z konta či jej penalizují za to, že splácí úvěr se zpožděním. Je v tom kus psychologie, lidé ochotněji platí, když se cítí provinile.

Experti sice pro pořádek uvádějí, že české banky teď vydělávají mimořádně a vyplácejí zisky hromaděné z minula, ale připouštějí, že na poplatcích mají zlatý důl. Včera akcionáři České spořitelny schválili vyplacení 4,56 miliardy korun ze zisku. Dosud nejvyšší dividendu 9,7 miliardy vyplatí ČSOB.

Vzpoura proti bankám. Zůstaneme bankám věrní za každou cenu? Více ZDE.

reklama


Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz