Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České ekonomice se daří, svět za ní pokulhává. Zatím

aktualizováno 
Česká ekonomika se před několika dny dočkala potvrzení pozitivního trendu svého vývoje. Ministerstvo financí jen kosmeticky upravilo odhady ekonomického růstu v letošním a příštím roce. Ovšem ČNB v příštím roce předpovídá růst jen o 1,8 procenta.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nemusíme však ani chodit do soukromé sféry, abychom narazili na nižší odhady růstu. Česká národní banka má pro daná období o poznání pesimističtější výhled a v příštím roce dokonce předpovídá růst jen o 1,8 %. Je třeba se bát další krize, nebo si budeme v české kotlině užívat ekonomického rozkvětu?

HDP a nezaměstnanost

Přes tvrdý dopad krize na počátku minulého roku se česká ekonomika dokázala brzy vzpamatovat a letos jsme v prvním čtvrtletí už rostli o 1,1 %.

Přestože čísla za druhý kvartál budou zveřejněna až na začátku září, už nyní je vzhledem k ostatním ukazatelům pravděpodobné, že růst dále zrychlil. Jedním z nich je nezaměstnanost, která se v červnu dostala na 8,5 %. To bylo stále více než v předcházejících letech, vzhledem ke zpoždění nezaměstnanosti za ekonomickým cyklem se však jednalo o překvapivě pozitivní údaj.

Další ukazatelé

Maloobchodní prodeje hovoří o postupném zlepšování ekonomické situace. Přestože v květnu rostly pouze podruhé v uplynulých dvaceti měsících, tak trend je jednoznačně pozitivní. Také obchodní bilance v prvních pěti měsících roku nezklamala a vývoz překonal dovoz o 75 miliard korun. Exportní dravost tak českým podnikům zatím nechybí.

Dále index nákupních manažerů ve výrobě, který měří aktivitu výrobního sektoru, se drží v expanzivní části už od počátku roku a v posledních dvou měsících dokonce překonal svá tříletá maxima.

Stavebnictví naopak zůstává slabou stránkou ekonomiky, přesto poslední výsledek za květen se poprvé v tomto roce přehoupl do plusu. Z mixu indikátorů je tak nepřehlédnutelný pozitivní trend vývoje české ekonomiky.

Svět zpomaluje

Vyhlídky globální ekonomiky se však už několik měsíců zhoršují. Zdá se, že druhé čtvrtletí by se nakonec mohlo ukázat jako nejlepší v tomto roce.

Aktuálně začíná mít trhliny ekonomické oživení ve Spojených státech, které stále zůstávají hlavním motorem globální ekonomiky.

Bohužel ani Evropa nemá na růžích ustláno, přestože dluhová krize byla dočasně odsunuta do pozadí. V následujících měsících se začnou v ekonomikách negativně projevovat úsporná opatření, která ve snaze o snížení dluhu překotně schvalují vlády evropských zemí.

Bohužel v nedávné době začala zpomalovat své silné růsty také třetí největší ekonomika světa - Čína, která se tak přidala k zemím revidující svůj ekonomický růst.

Nejsme ostrůvkem na moři

Česká ekonomika není osamoceným ostrovem na moři, naopak interakce mezi domácí a světovou ekonomikou je pro další hospodářský vývoj rozhodující. Výsledky domácích ekonomických statistik se vzhledem k vývoji na světových trzích mohou opět zhoršit.

Až pak se možná ministerstvo financí připojí k některým soukromým finančním subjektům a České národní bance, které už začaly své odhady růstu ekonomik snižovat. Předpovídat další světovou krizi je předčasné, ovšem spoléhání na rychlé růsty by se nemuselo vyplatit.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a...

Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Ilustrační snímek

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit,...

Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Ilustrační snímek

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz