České fondy – konec prázdnin nepřinesl změnu

I první poprázdninový týden byl pro české fondy nepříznivý. Odliv peněz z fondů se nezastavil, jedinou příznivou zprávou je zamítnutí dalších žalob na otevření uzavřených fondů...
I první poprázdninový týden byl pro české fondy nepříznivý. Odliv peněz z fondů se nezastavil a ani akciové a dluhopisové trhy nepřály zhodnocování podílů fondů. Pokračující odliv peněz dává odpověď na otázku, zda je odliv peněz z českých fondů v minulých dvou měsících způsoben letním efektem nebo pokračujícím nezájmem o tento způsob investování peněz. Odliv peněz z původních kupónových fondů neustále pokračuje a ani nové (nekupónové) nezaznamenávají příliv nových klientů. Situace se zřejmě v letošním roce k lepšímu nezmění, otázkou je vývoj v roce příštím.

Jedinou radostnou zprávou tohoto týdne tak je opětovné zamítnutí žaloby MUDr. Vokrouhleckého na otevírání fondu Profit a KVANTO. Zatímco v případě fondu Profit spor zřejmě postoupí na vyšší instanci, proti otevření fondu KVANTO již není odvolání. Poslední zamítavé rozhodnutí soudu je již čtvrté v pořadí. V minulých měsících soudy zamítly žalobu na přeměnu Rentiérského INF 1.IN a Křišťálového IF. Vokrouhlecký zažaloval loni transformaci 14 investičních fondů, které spravují majetek zhruba 11,4 miliardy korun.

Další novinkou je přejmenování fondu Patria Evropský akciový na ČSOB evropský akciový. Investiční strategie fondu zůstává zachována a umožňuje fondu investovat až 100 % majetku do zahraničí. Stejné zůstává i investiční zaměření fondu - členské státy Evropské Unie s tím, že část investic může směřovat i do zemí, které nejsou členy Evropské Unie, ale jsou členy Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. OB Invest převzal obhospodařování tohoto fondu v červenci tohoto roku v rámci integrace skupiny KBC.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za pouhých 201 mil. a odkoupily podílové listy za 558 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –357 mil. Kč. Na první příčce pomyslného žebříčku čistých prodejů se udržel fond IKS Peněžní trh (+30 mil. Kč). Na druhou příčku si stoupl sesterský fond IKS dluhopisový (+16 mil. Kč). Po delší přestávce se v žebříčku objevil fond ISČS-SPOROBOND (+6 mil. Kč), který se umístil na třetí příčce.

Průměrná výkonnost akciových fondů v tomto týdnu odpovídá pokračujícímu poklesu světových akciových trhů a činí -2,4%. Nejhůře se dařilo fondu OPF AKRO Eurotech (-7,6%), který investuje především do evropských technologických akcií. Naopak největší růst zaznamenal sesterský fond AKRO OPF mezinárodní akciový (+0,5%).

Na poklesu akcií prodělaly i smíšené fondy, když průměrná hodnota podílového listu poklesla o 0,6%. Nejnižší výkonnosti dosáhl fond Živnobanka-KBF (-3,3%). Naopak nevyššího týdenního zhodnocení dosáhl fond 1.IN - Středoevropský fond (+2,4%).

Fondy fondů nedokázaly zopakovat svůj úspěch z minulého týdne, když v této kategorii v průměru pokleslo čisté obchodní jmění o 1,3%. Největší pokles zaznamenali podílníci fondu IKS fond fondů (-1,5%). Naopak relativně nejlépe se dařilo fondu ISČS-GLOBALTREND FF (-1,0%).

Nezájem o nové státní dluhopisy, nabízené v páteční aukci, měl nepříznivý vliv na ceny dluhopisů v tomto týdnu. Dluhopisové fondy tak v průměru ztratily 0,04% čistého obchodního jmění na podílový list. Největší pokles zaznamenal fond ISČS-SPOROBOND (-0,24%), naopak nejmenší fond 1.IN - Dluhopisový fond (+0,22%). Toto pořadí je přesně opačné oproti minulému týdnu - ISČS-SPOROBOND byl nejvýkonnější a 1.IN - Dluhopisový fond nejméně výkonný.

Jako jediná kategorie dosáhla kladné výkonnosti kategorie fondů peněžního trhu (+0,05%). Největší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii zaznamenal fond 1.IN - Fond peněžního trhu (+0,21%). Mírnému posílení kurzu koruny vůči euru a poklesu cen evropských dluhopisů odpovídá výkonnost fond u OPF AKRO OBLIGACE (-0,11%).

Myslíte, že se zájem o české fondy v příštím roce zvýší? Jak podle Vás dopadnou další soudy s MUDr. Vokrouhleckým? Napište nám svůj názor!