České fondy - krátký, ale o to více úspěšný týden

  19:38aktualizováno  19:38
Ačkoliv se tento týden skládal pouze ze tří pracovních dnů, české podílové fondy nelenily. S výjimkou kategorie smíšených fondů většina českých fondů zvýšila objem spravovaného majetku...
Ačkoliv se tento týden skládal pouze ze tří pracovních dnů, české podílové fondy nelenily. S výjimkou kategorie smíšených fondů většina českých fondů zvýšila objem spravovaného majetku. Navíc během pár dní dosáhly fondy slušného zhodnocení. Začátek prázdnin se českým fondům vydařil a lze jen doufat, že nastoupený trend vydrží po celé léto.

Statistiky byly i v tomto týdnu poznamenány prodejem podílových listů fondu SIS - Český OPF v držení České spořitelny. Z tohoto fondu v tomto týdnu odplynulo 579 mil. Kč. Nelze se tak divit výši celkových odkupů, které činily 749 mil. Kč. Prodeje dosáhly slušných 278 mil. Kč a čisté prodeje –471 mil. Kč. Nebýt vlivu výše jmenovaného fondu, čisté prodeje by byly kladné. Tato skutečnost je milým překvapením, neboť obvykle je začátek prázdnin spojen s velkými odkupy způsobené potřebou financování dovolené.

V pomyslném žebříčku nevyšších čistých prodejů se na první místo vrátil fond IKS Peněžního trhu (+29 mil. Kč). Na druhou příčku si po dlouhé době stoupl akciový fond IKS fond světových indexů (+27 mil. Kč). Stupně vítězů uzavírá na třetím místě fond IKS Dluhopisový (+16 mil. Kč). Stejně jako v předminulém týdnu je tedy žebříček v dominanci Investiční kapitálové společnosti a zdá se, že její spanilou jízdu nemůže nic ohrozit.

Světové akciové trhy se v tomto týdnu vydaly směrem vzhůru, pražská burza naopak mírně poklesla. Fondy investující v zahraničí tak výrazně překonaly fondy investující v tuzemsku. Průměrná výkonnost akciových fondů v tomto týdnu činila 1,7%. Nejvyšší výkonnost měl stejně jako v minulém týdnu fond ČSOB světový akciový (+3,4%). Naopak nejnižší výkonnost měl jeho český bratříček – fond ČSOB český akciový (+0,1%).

Průměrná hodnota jednoho podílového listu v kategorii smíšených fondů vzrostla o 0,8%. Nízké výkonnosti tentokrát dosahovaly především fondy společnosti SIS, které mají zřejmě značnou část portfolia v hotovosti kvůli udržení likvidity fondů v souvislosti s odkupy Český spořitelny. Nejvyšší výkonnosti dosáhl fond ČSOB smíšený (+2,0), nejnižší pak fond SIS - Výnosový OPF (+0,1%).

Nejvyšší výkonnosti v tomto týdnu dosáhla kategorie fondů fondů, když čisté obchodní jmění připadající na jeden podílový list v průměru vzrostlo o 2,4%. Tento výsledek není překvapující – tyto fondy mají v portfoliu výhradně zahraniční cenné papíry. Nejvíce vzrostl fond SIS - GLOBALTREND FF (+3,1%), nejméně fond 1.IN - Fond fondů (+1,5%).

Dluhopisy v tomto týdnu vzrostly jen mírně a tuto skutečnost odráží i průměrná výkonnost dluhopisových fondů (+0,07%). Nejvíce výkonným fondem se v této kategorii stal fond SIS - BONDINVEST (+0,16%). Naopak nejméně výkonným fondem byl s nulovou výkonností fond ČSOB český dluhopisový (+0,00%).

Také kategorie fondů peněžního trhu zaznamenala nižší růst (+0,05%). Průměr této kategorie je však silně zkreslen vysoce zápornou výkonností fondu AKRO OBLIGACE (-0,21%), která odráží posílení koruny vůči euru v tomto týdnu. Všechny ostatní fondy dosáhly kladné výkonnosti, nejvyšší pak stejně jako v minulém týdnu fond 1.IN - Fond peněžního trhu (+0,15%).

Co říkáte na tažení IKS? Myslíte si, že růst světových akcií bude pokračovat i v příštím týdnu? Napište nám svůj názor.

Autor:

Nejčtenější

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Lagarde (MMF): Současná situace se nepříjemně podobá světu před první světovou v...

Lagarde (MMF): Současná situace se nepříjemně podobá světu před první světovou v...

Kurzy.cz Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová při příležitosti stého výročí konce první světové války varuje ...

Najdete na iDNES.cz