České fondy – odliv peněz neustává

  • 21
Ani v tomto týdnu české podílové listy neprotrhly smolnou sérii týdnů, během nichž jim rapidně ubývá podílníků. Z českých fondů totiž opět odplynulo více než půl miliardy korun...
Ani v tomto týdnu české podílové listy neprotrhly smolnou sérii týdnů, během nichž jim rapidně ubývá podílníků. Z českých fondů totiž opět odplynulo více než půl miliardy korun. Lví zásluhu na tom má Česká spořitelna, která z (nově přejmenovaných) fondů ISČS-Všeobecný OPF, ISČS-Výnosový OPF stáhla další stovky miliónů. Nedařilo se ale ani největšímu fondu skupiny Investiční společnosti České Spořitelny (ISČS, dříve SIS) – Sporoinvestu, ze kterého odplynulo 39 mil. Kč. České fondy tak ve srovnání se začátkem roku spravují o takřka 10 miliard méně.

Právě uplynulý týden nebyl pro české fondy úspěšný ani z hlediska výkonnosti. Akciové fondy, fondy fondů a smíšené fondy znovu v průměru ztrácely. Celkovou bilanci tak zachraňovaly pouze dluhopisové fondy a fondy fondů, které v tomto týdnu těžily z růstu cen dluhopisů.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za pouhých 190 mil. a odkoupily podílové listy za 762 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –572 mil. Kč. Na první příčce pomyslného žebříčku čistých prodejů se v tomto týdnu umístil fond IKS Dluhopisový (+13 mil. Kč), na druhou příčku si stoupl sesterský fond IKS Peněžní trh (+5,9 mil. Kč). Na třetí příčce se umístil fond Živnobanka-Sporokonto (+5,7 mil. Kč). Z žebříčků posledních týdnů je patrné, že fondů s přílivem podílníků je čím dál méně. Lze jen doufat, že se v brzké době neobjeví v žebříčku fond se nejmenšími čistými odkupy.

I když se akciím na pražské burze v tomto týdnu dařilo vcelku dobře, výkonnost akciových fondů se znovu dostala do červených čísel (-1,0%). Za touto skutečností stojí především pokračující pokles evropských akcií. Největší pokles tak zaznamenal fond OPF AKRO Eurotech (-2,3%). Není překvapením, že nejvýkonnějším fondem se v tomto týdnu stal fond s největším podílem českých akcií v portfoliu - ISČS-SPOROTREND (+0,7%).

Vzhledem k rozložení rizika smíšených fondů do akciových i dluhopisových instrumentů nepřekvapí ani nižší pokles smíšených fondů (-0,3%). Nejnižší výkonnosti dosáhl fondu AKRO OPF mezinárodní balancovaný (-1,5%). Naopak nejvyššího týdenního zhodnocení dosáhl fond Živnobanka-Interkonto (+0,6%).

Největší pokles ze všech kategorií zaznamenaly fondy fondů (-1,5%), neboť tyto fondy investují drtivou většinu portfolia do zahraničních fondů. Nejhůře se dařilo fondu 1.IN - Fond fondů (-1,8%), naopak nejlépe fondu IKS fond fondů (-1,0%).

Na ceny českých dluhopisů v tomto týdnu blahodárně zapůsobilo prohlášení člena bankovní rady Fraita, ve kterém uvedl, že neexistují známky přehřívání ekonomiky a že není důvod dále zvyšovat úrokové sazby. Otázkou je ale názor ostatních šesti členů bankovní rady a proto lze i v následujících týdnech očekávat kolísání cen dluhopisů. Dluhopisové fondy si v tomto týdnu v průměru připsaly 42 bazických bodů (+0,42%). Největší růst zaznamenal fond ISČS-BONDINVEST (+0,68%), naopak nejmenší fond NEWTON IS, Kosíř (+0,10%).

Se změnou očekávání budoucího růstu úrokových sazeb vzrostla i výkonnost fondů peněžního trhu (+0,25%). Vysoká výkonnost této kategorie byla umocněna týdenním růstem fondu OPF AKRO OBLIGACE o 1,11%, který byl způsoben oslabením koruny vůči euru. Nejmenší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii zaznamenal fond ČSOB peněžního trhu (+0,05%).

Myslíte, že bankovní rada již letos nezvýší úrokové sazby? Považujete pokles koruny za krátkodobý výkyv nebo jako začátek dlouhodobějšího trendu oslabování koruny? Napište nám svůj názor!