České fondy - pokles akcií pokračuje

  8:52aktualizováno  8:52
Zdá se, že okurková sezóna se netýká jen politiky, ale i českých podílových fondů. V tomto týdnu bylo totiž vše při starém – pokles akcií pokračuje, odliv peněz z českých fondů také a IKS se drží na špici čistých prodejů...
Zdá se, že okurková sezóna se netýká jen politiky, ale i českých podílových fondů. V tomto týdnu bylo totiž vše při starém – pokles akcií pokračuje, odliv peněz z českých fondů také a IKS se drží na špici čistých prodejů. Jediným povyražením z letní nudy bylo sloučení fondu IKS Eurobondový s fondem IKS dluhopisový. Důvodem tohoto kroku je podle vyjádření IKS především zefektivnění správy fondů, snížení nákladů a příliš úzká investiční strategie fondu IKS Eurobondový vedoucí ke stagnující výkonnosti. Zdá se tedy, že sázka na oslabující korunu nebyla příliš výhodná a že portfolio manažeři fondu spíše věří v další posilování koruny, což by vedlo ke stagnující výkonnosti tohoto fondu i v následujících letech. Pro ilustraci – roční výkonnost fondu IKS Eurobondový je k dnešnímu datu +1,6%, fondu IKS dluhopisový +6,9%.

Co říkají celkové statistiky? České podílové fondy prodaly v tomto týdnu podílové listy za pouhých 231 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 1325 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily -1094 mil. Kč. Letní nudu neprotrhla ani změna v žebříčku nejvyšších prodejů - pořadí prvních tří fondů v pomyslném žebříčku nejvyšších čistých prodejů se stejně jako v minulém týdnu nezměnilo - na prvním místě zůstal fond IKS Dluhopisový (+13 mil. Kč). Na druhé příčce fond IKS Peněžního trhu (+22 mil. Kč) a na třetí příčce fond Živnobanka-Sporokonto (+9 mil. Kč). Zajímavější je spíše opačný konec žebříčku, kde prim stále drží fond 1.IN - Restituční fond (-852 mil. Kč).

Zatímco pokles českých akcií se v tomto týdnu zastavil, evropské akcie pokračovaly ve svém pádu. Přes tento vývoj fondy investující v tuzemsku dosáhly v právě uplynulém týdnu zhruba stejných výsledků jako fondy investující v zahraničí. Jediný fond, který dosáhl kladné výkonnosti, byl fond ČSOB český akciový (+0,0%), který má portfolio složené pouze z bankovních účtů. Průměrné zhodnocení akciových fondů v tomto týdnu zůstalo na úrovni minulého týdnu (–1,6%). Největší týdenní pokles vlastního jmění na podílový list zaznamenal fond ČSOB světový akciový (-3,0%).

Poněkud lépe si vedly smíšené fondy, které v tomto týdnu v průměru ztratily 0,8% z hodnoty jednoho podílového listu. Pouze jediný fond ale dosáhl kladné výkonnosti – fond PPF SMÍŠENÝ OPF (+0,5%). Naopak nejnižšího týdenního zhodnocení dosáhl fond NEWTON Euro (-2,5%).

Fondy fondů dosáhly za minulý týden záporné výkonnosti ve výši –2,3%. Nejhůře se tentokrát dařilo fondu SIS - GLOBALTREND FF (-3,0%), naopak nejlépe fondu 1.IN - Fond fondů (-1,7%).

Ceny českých dluhopisů poněkud překvapivě nereagovaly na čtvrteční zvýšení repo sazby českou národní bankou. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů tak dosáhla +0,06%. Trh čeká na vyjádření ČNB ohledně dalšího vývoje a je možné, že k větším pohybům dojde v příštím týdnu. Nejvýkonnějším fondem byl v tomto týdnu fond IKS Dluhopisový (+0,25%). Naopak nejméně výkonným fondem byl fond ČSOB český dluhopisový (-0,10%).

O dvě desetiny vyšší výkonnosti dosáhla kategorie fondů peněžního trhu (+0,08%). Největší zásluhu na této skutečnosti má, stejně jako v předchozí kategorii, fond spravovaný IKS - fond IKS Peněžního trhu (+0,23%). Nejnižší růst čistého obchodního jmění připadající na jeden podílový list zaznamenal již tradičně nejvíce volatilní fond v kategorii - fond OPF AKRO OBLIGACE (+0,01%).

Co říkáte na sloučení fondů IKS Eurobondový a Dluhopisový? Myslíte si, že fondy zaměřené na evropské dluhopisy nemají v české kotlině šanci na přežití? Napište nám svůj názor.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Další z rubriky

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Souhrn 20.11. - akciový sešup pokračuje, euro oslabilo, ropa se propadá o 5%, BC...

Souhrn 20.11. - akciový sešup pokračuje, euro oslabilo, ropa se propadá o 5%, BC...

Kurzy.cz Pražská burza dnes při lehce nadprůměrné likviditě plně reflektovala negativní zahraniční vývoj. Evropské trhy dnes výr...

Najdete na iDNES.cz