České fondy rostou nejvíc v Evropě

  0:01aktualizováno  0:01
Majetek, který si lidé ukládají do podílových fondů, výrazně roste. Česko se dokonce loni zařadilo v dynamice přílivu peněz do fondů na první místo v Evropě. Podílové listy mělo ke konci loňského roku 1,3 milionu lidí celkově za 85 miliard korun. Dalších 25 miliard korun do fondů uložili institucionální investoři, mezi nimi i různé firmy či obce a města.

Majetek otevřených podílových fondů v Česku se podle místopředsedy představenstva Unie investičních společností (UNIS) Pavla Pršaly loni zvýšil o 57 procent. "Důvodem velkého přílivu peněz je hlavně silný pokles úroků v bankách," vysvětlil.

Termínovaný bankovní účet loni vynesl jen 1,5 až 2 procenta, zatímco fondy peněžního trhu 2,5 procenta a více, dluhopisové fondy pak kolem 6 až 7 procent. "Ve druhém případě to letos už takové nebude. S poklesem úroků padají i výnosy dluhopisů," dodal šéf UNIS Martin Hanzlík.

Česko po loňsku vede mezi evropskými zeměmi i žebříček fondů podle podílu majetku ve smíšených fondech a fondech peněžního trhu, zatímco akciové fondy zaostávají.

Jak si vybrat nejlepší fond? Jsou fondy lepší než termínované vklady? Rady naleznete v nové příloze o fondech ZDE

"Jde o dozvuky kuponové privatizace, kdy měli lidé s akciovými fondy špatné zkušenosti. Navíc v poslední době jsou na tom tyto fondy vzhledem k poklesu trhů po celém světě špatně," vysvětlil Pršala.

Majetek rychle přibývá, ale fondy v Česku zatím nezískaly tolik peněz jako v jiných evropských zemích. V přepočtu na jednoho obyvatele je v Česku ve fondech asi 9200 korun, zatímco ve Francii, která žebříček vede, je to 424 tisíc korun. "Ve Francii mají na rozdíl od nás mnohem více možností nakupovat podílové listy do svých portfolií i penzijní fondy či pojišťovny," upozornil Pršala.

Značný vliv na přísun majetku mají různá daňová zvýhodnění. Fondy tak například v posledních letech výrazněji posílily v Irsku, kde daně z výnosů podílových listů klesly pro občany téměř k nule. Některé země zvýhodňují daňově více například i penzijní fondy.

V tuzemsku se z výnosu cenných papírů platí daň z příjmů pouze tehdy, pokud je majitel (fyzická osoba) prodá dříve než po šesti měsících od pořízení. Později se už daň neplatí. "Existuje návrh novely zákona o dani z příjmů, kde se mluví o prodloužení doby pro zdanění na dva roky. To bych považoval za absolutně nešťastné," upozornil předseda představenstva UNIS Petr Zapletal.

Pokud vás zajímají další informace o podílových fondech, navštivte naši specializovanou sekci ZDE

Pak by se totiž mohlo stát, že by se investice přesouvaly do zahraničních fondů, které mají ve svých mateřských zemích lepší podmínky. Jde hlavně o Lucembursko či Irsko, kde je daňové zatížení minimální.

"Například majetek ve fondech v Německu výrazně klesá a přelévá se právě do sousedního Lucemburska. V Německu už se také připravuje návrh, který by snížil zdanění pro fyzické osoby na 7,5 procenta," řekl Zapletal. To je asi polovina jejich nynějšího zdanění.

UNIS soudí, že zvýhodnění investic by mohlo v tuzemsku podpořit příliv peněz do fondů z nynějších více než 100 miliard korun na troj- až čtyřnásobek. Ve fondech včetně penzijních mají totiž Češi necelých 10 procent svých úspor, zatímco evropský průměr je přes 30 procent. 

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Burzy padají kvůli Applu, který však sází na "plán B". Ten je varováním i pro če...

Burzy padají kvůli Applu, který však sází na "plán B". Ten je varováním i pro če...

Kurzy.cz Americké burzy zažily včera další hořký den. Na jejich propad dnes navázal pokles asijských trhů. Klíčovým viníkem amer...

Najdete na iDNES.cz