Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České podílové fondy jsou drahé

  16:52aktualizováno  16:52
Pokud se Vám rozbije doma televizor, pozvete si opraváře. Jestliže je jeho zákrok úspěšný, vyfakturuje Vám přesně kolik zaplatíte za použitý materiál a kolik za odvedenou práci. Podílové fondy své...
Pokud se Vám rozbije doma televizor, pozvete si opraváře. Jestliže je jeho zákrok úspěšný, vyfakturuje Vám přesně, kolik zaplatíte za použitý materiál a kolik za odvedenou práci. Podílové fondy své poplatky účtují jinak, a to mnohdy takovým způsobem, že ani nevíte, že nějaké poplatky platíte.

Poplatky v podílových fondech lze rozdělit na jednorázové poplatky (vstupní a výstupní poplatky) a na roční poplatky (poplatky za správu). Zatímco roční poplatky si účtuje naprostá většina fondů, jednorázové poplatky si účtují jen některé fondy. Důležitým rozdílem je, že narozdíl od jednorázových poplatků jsou roční poplatky zahrnuty již ve výkonnosti fondu (tj. výnos fondu je snížen o zaplacené poplatky za správu). Poplatky za správu jsou účtovány obvykle měsíčně nebo čtvrtletně a jsou před podílníky skryty, protože jsou strženy z obchodního jmění fondu a podílník se tak nedoví, kolik na poplatcích zaplatil. Někteří podílníci, kteří si dobře nepřečtou statut fondu, tak mohou žít v iluzi, že fond spravuje jejich peníze zdarma.

Naproti tomu poplatek za prodej je průhledný a každý podílník jej musí zaplatí při vstupu do fondu. Pokud například vstupní poplatek činí dvě procenta, investor investuje 50 000 Kč a hodnota podílového listu činí 1 Kč, investor nezíská 50 000 podílových listů, ale pouze 49 000. Podobně poplatek za odkup je stržen z hodnoty podílového listu při výstupu podílníka z fondu.

Před třemi týdny zveřejnila americká komise pro dohled nad cennými papíry a kapitálovým trhem (The Securities & Exchange Commission) studii zabývající se analýzou poplatků amerických podílových fondů v letech 1979 až 1999. Tato studie došla k několika zajímavým závěrům:

  1. Od konce 70. let poplatky fondů za správu mírně vzrostly (z 1,14% na 1,36%). Za tímto růstem stál především růst nákladů na marketing a distribuci. To ale neznamená, že podílníci dnes platí v průměru více než na konci 70. let, neboť existuje mnohem větší výběr fondů (dnes okolo 8000, v roce 1979 564) a podílníci obvykle preferují fondy s nižšími poplatky. Navíc za posledních dvacet let došlo k výraznému poklesu vstupních poplatků. Zatímco v roce 1979 průměrný poplatek činil 8,5%, v roce 1999 jen 4,75%.
  2. Čím je větší objem spravovaného majetku, tím menší jsou poplatky fondu za správu tohoto majetku. Nejmenší náklady pak mají rodiny fondů a zastřešující fondy.
  3. Nejvyšší poplatky (průměr vážený velikostí aktiv) mají specializované fondy (1,36%), následované akciovými fondy (0,90%) a dluhopisovými fondy (0,80%). Nejnižší poplatky mají indexové fondy (ve srovnání s aktivně spravovanými fondy stejné kategorie mají poplatky v průměru nižší o 0,45%) a fondy určené výhradně pro institucionální investory (s poplatky o 0,22% nižšími než ve fondu pro individuální investory ve stejné kategorii). V mezinárodním srovnání vychází management amerických fondů mnohem levněji než management fondů v ostatním světě.
Jak jsou na tom české fondy ve srovnání se svými americkými protějšky? České fondy jsou dražší než americké s průměrným poplatkem za správu ve výši 1,71%. Pořadí kategorií je stejné jako v Americe - nejdražší jsou akciové fondy (1,90%), následované dluhopisovými fondy (1,76%) a fondy peněžního trhu (1,00%). Na rozdíl od Ameriky ale neplatí přímá úměra mezi výší poplatků za správu a objemem spravovaného majetku. Velké fondy si v Čechách v průměru účtují stejně vysoké poplatky jako malé fondy.

Abychom byli schopni porovnat fondy podle celkových poplatků a nejen podle poplatků za správu, je vhodné zavést ukazatel celkových poplatků fondů. Ten je spočten tak, že apriori určíme délku investice (na pět a deset let), sečteme maximální vstupní a výstupní poplatky, tyto poplatky podělíme délkou trvání investice, a k tomuto číslu přičteme roční poplatek za správu. Tímto způsobem získáme průměrný maximální celkový roční poplatek fondu. Následující tabulka shrnuje průměrný maximální celkový roční poplatek českých fondů při investici na dobu pěti či deseti let ve srovnání s americkými fondy:

Délka investice:pět letdeset let
České fondy2,30%1,98%
Americké fondy1,88%1,52%

Je zřejmé, že i v tomto srovnání vychází české fondy hůře, především vstupní poplatky jsou v Čechách mnohem vyšší než v Americe. Celková zátěž je pak výrazně vyšší při kratší době držby podílových listů než při držbě delší. Z investice 100 000 Kč na pět let tak český investor zaplatí ročně v průměru na poplatcích o 420 Kč více než americký investor.

Také si myslíte, že si české fondy účtují příliš vysoké poplatky? Domníváte se, že vyšší poplatky jsou spojeny s lepší správou majetku fondu? Sdělte nám své zkušenosti s poplatky fondů.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
BOM SPECIALIST | PRAGUE | FRENCH!

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.