České podílové fondy - léto přineslo odliv peněz

  11:20aktualizováno  11:20
V minulém týdnu se naplno projevil sezónní efekt vysokých odkupů v průběhu letních měsíců. Podílníci očividně upřednostňují pobyt na mořské pláži před smutným sledováním klesajících akciových trhů...
V minulém týdnu se naplno projevil sezónní efekt vysokých odkupů v průběhu letních měsíců. Podílníci očividně upřednostňují pobyt na mořské pláži před smutným sledováním klesajících akciových trhů, neboť se vysoké odkupy paradoxně dotkly fondů, které by neměly být tímto efektem výrazně dotčeny - akciových, smíšených fondů a fondů fondů. Lépe na tom byli ti, kteří své podíly prodali na začátku týdne, neboť v tomto týdnu zažila Pražská burza cenných papírů další pád.

Jaké jsou tedy celkové statistiky? České podílové fondy prodaly v minulém týdnu podílové listy za 323 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 370 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –47 mil. Kč. V pomyslném žebříčku nevyšších čistých prodejů se na první místo vyšplhal fond IKS Dluhopisový (+36 mil. Kč). Na druhou příčku sestoupil fond IKS Peněžního trhu (+31 mil. Kč). si po dlouhé době stoupl akciový fond IKS fond světových indexů (+27 mil. Kč). Třetí příčka zbyla fondu Živnobanka-Sporokonto (+23 mil. Kč).

V minulém týdnu poklesly evropské i české akcie. Český kapitálový trh prožil další černý týden, když index PX50 v minulém týdnu propadl pod psychologickou hodnotu 400 a ztratil 3,4%. Záporné výkonnosti tak dosáhly všechny akciové fondy s výjimkou fondu ČSOB český akciový, který má veškeré prostředky uloženy na bankovních účtech. Průměrná výkonnost akciových fondů v tomto týdnu činila -4,6%. Největší propad zaznamenal fond AKRO Eurotech (-10,6%). Pokud opomineme výše zmíněný fond ČSOB český akciový, který je spíše fondem peněžního trhu než akciovým fondem, nejméně se pokles projevil u fondu Živnobanka-Mezinárodní akciový fond (-1,0%).

Průměrná hodnota jednoho podílového listu v kategorii smíšených fondů poklesla o 2,6%, když ani jeden fond v této kategorii nedosáhl kladné výkonnosti. Nízké výkonnosti tentokrát dosahovaly především fondy společnosti První investiční, relativně dobře se bez překvapení vedlo smíšeným fondům SIS, které mají značnou část portfolia v hotovosti kvůli udržení likvidity fondů v souvislosti s odkupy Český spořitelny. Nejvyšší výkonnosti tak dosáhl fond SIS - Výnosový OPF (-0,5%), nejnižší naopak fond 1.IN Pravidelných příjmů (-4,8%).

Jen o desetinu vyšší výkonnost než akciové fondy měly v minulém týdnu fondy fondů (-4,5%). Nejhůře se dařilo fondu SIS - GLOBALTREND FF (-5,0%). Tento fond má i nejnižší výkonnost od začátku roku (-10,8%). Relativně nejlépe se vedlo fondu 1.IN - Fond fondů (-3,5%).

Ceny dluhopisů v uplynulém týdnu klesaly pod dojmem negativních ekonomických zpráv (neočekávané vysoká červnová inflace a nízká průmyslová produkce za květen). Tomu odpovídala i výkonnost dluhopisových fondů (-0,64%). Nejméně výkonným fondem se v této kategorii stal fond 1.IN - Dluhopisový fond (-1,07%). Naopak nejvíce výkonným fondem byl fond SIS – BONDINVEST (-0,43%). Ani v této kategorii se tedy žádný fond nevymanil ze záporné výkonnosti.

Pokles dluhopisů s krátkou durací se odrazil i ve výkonnosti fondů peněžního trhu (-0,03%). Výkonnosti této kategorie přitom výrazně napomohl fond AKRO OBLIGACE zhodnocením svých podílů o +0,73%, které bylo způsobeno oslabením kurzu koruny vůči euru. Nejvyšší pokles čistého obchodního jmění připadající na jeden podílový list zaznamenal fond 1.IN - Fond peněžního trhu (-0,54%).

Myslíte si, že pokles českých akcií a dluhopisů bude pokračovat i v tomto týdnu? Domníváte se, že je správné financovat dovolenou prodejem akcií? Napište nám svůj názor.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Na Evropu už nesázejte

Na Evropu už nesázejte

Kurzy.cz Evropská ekonomika budila v roce 2017 velké naděje. Ty se ale již nějaký čas ukazují jako liché, stejně jako názor, že ...

Najdete na iDNES.cz