Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České prostředí není podnikání nakloněno

aktualizováno 
Nedokonalý daňový systém, malá konkurenceschopnost, nepříznivé sociální a politické prostředí – to jsou hlavní kameny úrazu českých podnikatelů. Vyplynulo to z průzkumu mezi podnikateli zemí tzv. Visegradské čtyřky. Jak jsme na tom v porovnání s Maďarskem, Polskem a Slovenskem?
Praha, Česká republika

Praha, Česká republika | foto: Profimedia.cz

Společnost Ernst & Young opět přišla z průzkumem, který si vzal za cíl zviditelnit názory podnikatelů zemí Visegradské čtyřky na překážky v podnikání v jednotlivých zemích. V rámci nejvýznamnějších oblastí ovlivňujících podnikání vyplynuly následující závěry.

Jasný prim hraje v očích českých podnikatelů „nedostatečně transparentní a často se měnící“ daňový systém, který má podle jejich názorů za následek nedostatečnou stimulaci rozvoje podnikání. Co se týče mzdových nákladů, pak celých 62 % z dotázaných podnikatelů se domnívá, že jsou v tuzemsku příliš vysoké, což se negativně podepisuje na dynamice podnikání.

Také synergie mezi podnikateli a státní zprávou vychází z průzkumu jako vysoce problematická. Nedostatečnou pomoc ze strany státních institucí vidí většina respondentů. Přitom ve zvýšení spolupráce mezi těmito dvěma subjekty vidí podnikatelé možnost vytvoření přátelštějšího prostředí pro jejich aktivity. V této souvislosti je až zarážející, že dle průzkumu je 73 % z českých podnikatelů schopno realizovat své záměry bez podpory státní správy.

popisekČÍM SI SNÍŽÍ DANĚ
podnikatelé

Sociální a politické prostředí

Co se týče sociálního a politického prostředí, dotazovaní svorně kritizují přehnané zásahy státu do české ekonomiky. Minimum podnikatelů – konkrétně 4 % přitom věří, že mají politici při rozhodování směrem k ekonomice na mysli především dobro a prosperitu podnikatelů. Ačkoli přikládají podnikatelé velký význam sociálnímu a politickému prostředí pro své správné fungování, většina z nich je přesvědčena, že politici nekonzultují svá rozhodnutí s podnikatelskou sférou.

Jako výrazný problém se jeví také formality spojené se zaměstnáváním a udržením si zaměstnanců ve firmách. Za přílišnou zátěž to označilo 88 % z dotázaných podnikatelů.

Pouze minimum dotázaných vnímá české podniky jako dobře připravené na konkurenci mezinárodních firem (13 %), pouhých 10 % dokonce věří, že jsou české firmy připravené konkurovat firmám mezinárodním na zahraničních trzích. Není ovšem žádným překvapením, že je konkurence většinou dotázaných podnikatelů vnímána jako zdravá a stimulující.

Ovšem z průzkumu vyšly i pozitivní informace o českém podnikatelském prostředí. Například 76 % dotazovaných označuje české podnikatele za cílevědomé a tvrdě pracující, většina věří, že každý začínající podnikatel má šanci na úspěch. Respondenti také vyzdvihli úroveň podnikatelských aktivit a inovací mezi českými podnikateli.

Průzkum operuje s podnikatelským indexem, který naznačuje právě spokojenost podnikatelů s podnikatelským prostředím. Zatímco u nás poslední hodnota činí 43,2 bodů ze 100, na Slovensku je to celých 49,5 bodu. Naopak v Polsku jen 41,6 a v Maďarsku pouhých 41,4 bodu. Žádná z hodnot však není příliš uspokojivá ani pro jednu zemi a je evidentní, že se podnikatelé ve všech uvedených zemích potýkají s podobnými problémy:

  • nestabilní a netransparentní daňový systém
  • malá konkurenceschopnost domácích podniků
  • nepříznivé politické a sociální prostředí (slabá podpora ekonomických aktivit na straně politiků)
  • nedostatek kvalifikovaných lidských zdrojů spolu s formalitami spojených se zaměstnáváním.

Ve většině problémových oblastí je na tom nejlépe Slovensko.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Nebáli se práce a rozjeli kariéru naplno. Jak se daří absolventům

Přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých lidí, kteří se po škole pustili naplno do práce a mají úspěšně rozjetou kariéru. Třeba vás inspirují a brzy budete...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.