Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česku vládne drahota, levné oblečení je v Německu, parfémy v Rakousku

  • 173
Navzdory krizi i mírně slábnoucímu kurzu koruny je v českých obchodech stále dražší zboží než v okolních zemích. S výjimkou Slovenska se velmi často vyplatí jet do nákupních center kousek za hranicemi. Češi stále více jezdí i na Západ, kde ještě před patnácti lety platili za chudé příbuzné.

"Loni jsem v Regensburgu koupila pro manžela značkové košile. V Kenvelu byly o polovinu levnější než v Česku," řekla redaktorce MF DNES Ilona Králová z Plzně.

Podobně zkušenosti měli i jiní čeští občané napříč republikou, od Brna až po Ústí nad Labem. Navíc nejde jen o někdejší Západ, ale také na Polsko. "Nabídkou luxusních obchodů se Silesia City Center v polských Katovicích nevyrovná žádná obchodní zóna v Moravskoslezském kraji," poznamenal ostravský redaktor MF DNES.

Osm novinářů MF DNES vyjelo v minulých dnech do osmi nákupních oblastí kousek za hranicemi a srovnávalo ceny u nás a tam. Závěr je jednoznačný: existují samozřejmě výjimky a speciální obchody, ale celkově zůstává Česko nadále dražší než cizina.

Co více - nabídka u nás zdaleka nedosahuje té v Polsku, Německu či Rakousku. "Hodně věcí, co mají v Německu od Fishbone nebo C&A, do Česka vůbec nedorazí nebo jsou to slabé odvary. Spíše než outlet jen sekáč stejné značky," řekla Romana z Ústí nad Labem při nákupech v Drážďanech.

Srovnání cen je tak komplikované - často se v cizině setkáte se zbožím, které v České republice není vůbec k dispozici. Pokud ale porovnávat lze, může být výsledek zdrcující.

Například pánské džíny Levis 504 stojí v Praze, v klasickém nákupním středisku či kamenném obchodě, 2 990 Kč. V německém Regensburgu je to ale v přepočtu 2 250 Kč – v polských Katovicích pak zaplatíte 2 087 Kč a v rakouském Parndorfu dokonce jen 1514 Kč, tedy ušetříte už více než tisíc korun.

Každá nákupní oblast za hranicemi má ovšem svoje specialisty. Například do Dráždan, do oblasti Prager Strasse nebo do polských Katovic se vyplatí jet pro značkové oblečení. V Regensburgu je možné koupit i velmi levně potraviny. V Rakouském Linci je to elektronika a parfémy. Levnější oblečení se pak dá snadno pořídit v Heidenau poblíž Drážďan nebo v polském městě Kudowa – Zdroj.

Jediným státem za hranicemi, kde se nevyplatí nakupovat, je Slovensko – v drahotě mnoha zboží jsou na tom oba státy někdejší federace podobně. Slováci stejně jako Moravané jezdí raději nakupovat do Rakouska. "Na Slovensku je hlavně předražené oblečení. Obchody využívají toho, že si mladí potrpí na kvalitní značky," říká Veronika Berková z Dubnice.

Co se vyplatí koupit v cizině

Pánské tričko Nike triko JUST DO IT (klasické Nike triko)
Regensburg, Německo – 404 Kč (16 euro)
Plzeň – 699 Kč


Pánské boty Nike Court Tradition 2
Norimberk – 1516 Kč (59,95 euro)
Praha – 2290 Kč


Dámské džíny Levi's® 01529
Parndorf, Rakousko – 1514 Kč (59,90 euro)
Brno – 2290 Kč


Toaletní voda Dolce&Gabbana Light Blue toaletní voda 40ml
Drážďany, Německo – 809 Kč (32 euro)
Teplice (50 ml) – 1799 Kč


Pánská toaletní voda Hugo Boss Energise (75 ml)
Linec, Rakousko – 1009 Kč (39,90 euro)
České Budějovice (jen 50 ml) – 1790 Kč


Dámská sukně Promod-Tartan skirt
Linec, Rakousko – 757 Kč (29,95 euro)
Katovice, Polsko – 669 Kč (99 zlotých)
Praha – 999 Kč