Zhruba čtvrtinu své produkce Miroslav Souček vyváží, a to především do Francie.

Zhruba čtvrtinu své produkce Miroslav Souček vyváží, a to především do Francie. | foto: Radek Miča, MF DNES

Český chovatel šneků dobyl francouzský trh

  • 22
Představte si, že by cenu za nejlepší pivo v tuzemsku získal mongolský pivovar. Zhruba tak může připadat Francouzům podnikání brněnské rodinné firmy Snailex Plus. S typickou francouzskou delikatesou – šneky – prorazila právě na tamním trhu.

"Když jsme se tam poprvé objevili na veletrhu, považovali nás za podvodníky, teď už tam běžně dodáváme," říká Miroslav Souček, který firmu vlastní společně s manželkou Dorotou.

Dnes jsou největším zpracovatelem šnečího masa u nás a jediným výrobcem šnečího kaviáru a jater na světě. "S našimi šneky můžeme zaplavit svět," dodává Souček, který už prý šneky chová jen "ze sportu".

Ke šnekům se dostal náhodou, když na začátku devadesátých let viděl v televizi dokument o jejich chovu a nabídku na jejich chov. "Bylo to celé jeden velký podvod, slibovali šneky na kaviár, ale nikdo ho v té době neuměl. Nechali jsme v tom asi dvě stě tisíc korun, což v té době byly hodně velké peníze," vzpomíná Souček.

Češi si začínají zvykat
Neúspěch ho neodradil. "Chtěl jsem dokázat, že šnečí kaviár lze udělat," vysvětlil Souček. Místo šneka zahradního se mu podařilo kaviár získat z vajíček šneka afrického. Dál ale o své "receptuře" mluvit nechce.

"Je to tajemství, které mám v hlavě. Není to jednoduché, udělat správný kaviár vyžaduje tolik úkonů jako třeba vaření piva," vysvětlil. Sázka na africké šneky se mu vyplatila: z jejich těla vyrábí i ve Francii velmi žádanou specialitu, šnečí játra. Tvrdí, že jako jediný na světě.

"Dosáhli jsme toho vytrvalostí, šneci nejsou byznys na rychlé zbohatnutí," podotkl Souček. Pomalu se podle něj mění i návyky Čechů a přibývá lidí, kteří si šneky dopřejí jako lahůdku.

Šnek přes internet
"Prodeje nám rostou hlavně před Vánocemi. Hodně jsme dali do ochutnávek, aby lidé přestali mít předsudky," dodal. Francouzský hlad po šnecích způsobil podle Součka téměř jejich vyhubení ve volné přírodě.

"Sbírali je na jaře, což je největší zločin proti přírodě," tvrdí. Jeho šneci z volné přírody nepocházejí, chovají je pro něj lidé po celém Česku doma.

Zhruba čtvrtinu své produkce Souček vyváží, a to především do Francie. Zbytek zákazníků má po celé republice, jde hlavně o restaurace. Jeho roční obrat se podle něj pohybuje v řádech milionů, ročně roste o více než deset procent.

Přibývá také lidí, kteří si šneky objednají přes internet.