Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český energetický obr rozhazuje sítě po Evropě

aktualizováno 
Nestává se často, aby česká firma nakupovala majetky v zahraničí. A už vůbec ne takovým stylem, jako to v poslední době předvádí český energetický gigant ČEZ. Firma v létě uspěla v soutěži o tři distribuční firmy v Bulharsku, což byla největší česká zahraniční investice a po tendru na Slovenské elektrárne (který ještě není ztracen) se chystá na další akvizice. Jaké jsou její další vyhlídky?

ČEZ a.s. byl založen v roce 1992 Fondem národního majetku, který je i v současnosti jeho majoritním vlastníkem. Primárním předmětem činnosti společnosti je výroba, nákup, distribuce a prodej elektřiny a s tím související podpůrné služby. Dalšími důležitými činnostmi jsou výroba, prodej a rozvoz tepla.

V letech 1992 - 1998 vynaložila společnost více než 45 mld. Kč na ekologický program v souvislosti s odsířením úhelných elektráren. V průběhu následujících let byla modernizována elektrárna v Dukovanech a dokončena elektrárna v Temelíně. V roce 2003 byla vytvořena skupina ČEZ spojením s regionálními distribučními společnostmi.

Trh s elektřinou se v současné době vyznačuje liberalizací a změnami v evropské i české legislativě, která je jedním z hlavních faktorů, jež bude podle odborníků ovlivňovat dění v energetice. Mezi největší chystané změny patří rozdělení obchodu s energií a energetických dopravních cest a pak také otevření trhu pro evropské dodavatele. S tím souvisí zvyšující se konkurenční prostředí, na kterém chce společnost ČEZ obstát a stát se jedním z rozhodujících hráčů na trhu. ČEZ v současnosti zabírá na evropském trhu 2 % a patří mu tak devátá příčka mezi energetickými společnostmi. Zároveň patří mezi přední firmy v exportu elektřiny.

Akcie rostou. Dokdy ještě?

Na kapitálovém trhu patří dnes akcie společnosti ČEZ mezi nejoblíbenější tituly. Jejich cena v posledních měsících a týdnech několikrát překonala své maximální hodnoty. Potenciál k růstu stále existuje, přestože akcie společnosti se tento rok zhodnotily o více než 70 %, a za poslední dva roky jejich cena vzrostla dokonce více než na trojnásobně. Tento trend je podporován mnoha faktory.

Vývoj cen akcie společnosti ČEZ za poslední rok a objem zobchodovaných kusů

Zdroj: Burza cenných papírů Praha

Investování do fondů se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE

Mezi nejvýznamnější skutečnosti podporující neustálý růst hodnoty akcií patří v posledních týdnech zvyšování velkoobchodních cen elektřiny na příští rok. I když cena nestoupla o původně předpokládaných průměrných 14 %. Vzhledem k růstu poptávky cena vzroste „jen“ o 11 %. Přesto se však citelně zvýší výnosy z prodeje elektřiny pro příští rok a spolu se zdražováním energie na zahraničních trzích tato skutečnost vytváří dobré podmínky pro růst ceny.

Další velmi často diskutovanou a mediálně rozpitvávanou skutečností je expanzivní politika společnosti. Podle vyjádření společnosti se největší zájem ČEZu soustředí především na trhy střední a východní Evropy. ČEZ je navíc schopen při současném nízkém zadlužení financovat své aktivity z vlastního cash flow.

Prvním výrazným úspěchem společnosti byla privatizace tří bulharských distribučních firem při které ČEZ získal jednu ze tří nabízených skupin. Zájem o bulharské společnosti však trvá i nadále, chystá se totiž i privatizace výrobců elektřiny. Kromě toho jsou na programu také jiné Evropské státy, které se chystají energetický sektor privatizovat. Mluví se o Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Makedonii, Ukrajině, Moldavsku, Srbsku, nebo také Kypru. Největší prioritou však stále zůstávají sousední země, tedy Slovensko a Polsko.

Nejreálněji se ale v blízké době ukazuje tendr na dvě rumunské distribuční společnosti, ve kterých je na prodej 24,6 % akcií a investor bude muset vložením kapitálu navýšit svůj podíl na 51 %. ČEZu se přisuzují velké šance a je přinejmenším vyrovnaným soupeřem druhé společnosti E-on.

Většina odborníků se shoduje také v názoru na prozatímní neúspěch v tendru na Slovenské elektrárne, který česká společnost prohrála s Italským Enelem. Jelikož nabídka ČEZu byla některými společnostmi hodnocena jako velice agresivní, neúspěch společnosti lze považovat za dobrou zprávu, protože se tím eliminuje riziko převzetí problematické společnosti. Poslední zprávy ale nasvědčují tomu, že jednání slovenské vlády se společností Enel váznou. Bude proto velmi zajímavé sledovat, jak se nakonec situace vyvine. V případě neúspěchu by totiž do úvahy připadal právě ČEZ, který nabídl druhou nejvyšší cenu.

V neposlední řadě na příznivý vývoj cen akcií ČEZ-u měly vliv i prodeje 34 % v Pražské energetice, bance J&T za 4,4 mld. Kč a 34 % ve společnosti ČEPS státu za 7,1 mld. Kč. Pozitivně byla přijata také zpráva o tom, že stát v nejbližší době nechystá původně zamýšlenou privatizaci 16 % společnosti.

Není čeho se bát?

Je zlato lepší než akcie? Odpověď se dozvíte v našem článku ZDE.

Na rozdíl od kladně působících zpráv je těch negativních méně. Krátkodobě mohou na cenu akcií působit poruchy v Jaderné elektrárně Temelín, z dlouhodobého hlediska by však neměly mít tyto zprávy velký význam. Dalším problémem společnosti se může stát samotný strmý růst akcií v poslední době, protože při změně nálad na trhu mají investoři tendenci maximalizovat svoje výnosy prodejem co největšího množství akcií. V případě velkého zahraničního investora může takový výprodej vytvářet velký tlak na pokles ceny. Částečné potíže může způsobit samotná nutnost integrace trhů, se kterou jsou spojeny výdaje v ve výši několika miliard korun.

Z dlouhodobého hlediska je však společnost ČEZ hodnocena jako dobrá investice. Úspěchy při minulých akvizicích a s tím spojené dobré vyhlídky na další rozšiřování působnosti dělá ze společnosti agresivního investora, který má šanci se stát velmi silným regionálním hráčem.
 
Myslíte si, že společnost ČEZ má šanci prosadit se na energetickém trhu v silné konkurenci velkých západoevropských společností? Jak dlouho bude podle vás pokračovat růst cen jeho akcií? Těšíme se na vaše názory.

reklama 
Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Jobs Contact
Strojní konstruktér - i absolvent (20.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz