Dovolená v cizině se nám letos prodraží, nejlevnější zůstává Bulharsko

aktualizováno 
Češi loni navzdory krizi cestovali celkově více, pouze omezili pobyt v dražších destinacích a navštívili ty levnější, především Bulharsko, Slovensko, Turecko a Egypt. I letos zůstává pro Čechy nejdostupnější Bulharsko, celkově se však dovolená v zahraničí prodraží.

Bulharsko zůstává pro Čechy už několik nejlevnější destinací. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Může za to především pokles kupní síly koruny. Ve všech 11 zemích, které UniCredit Bank každý rok sleduje, poklesla v průměru o pět procent. Nejvíce se nákupy oproti tuzemským prodraží v Turecku, nadprůměrně pak ještě ve Španělsku a Rakousku. Nejmenší ztráty budou Češi počítat na dovolené v Egyptě, Maďarsku a Řecku.

Změny v kupní síle koruny

V Egyptě sice koruna jako v jediné zemi posílila, celkovou ztrátu však způsobilo zvýšení cen v Egyptě. Do přijatelného tříprocentního poklesu kupní síly koruny se ještě vešlo srovnání s Maďarskem a také s krizí postiženým Řeckem, vůči němuž ztráty tlumila tamní nastupující deflace.

Nejvíce jezdíme do Chorvatska

Tip na dovolenou

Blíží se léto a čas dovolených a vy stále nevíte, kde jí letos strávit? Vyberte si z pestré nabídky zájezdů zahraničních i tuzemských na dovolena.iDNES.cz.

Jednoznačně nejoblíbenější destinací zůstalo mezi Čechy Chorvatsko, na druhou pozici v pomyslném žebříčku se po roční pauze vrátilo Slovensko, které si prohodilo pořadí s nově třetí Itálií. S větším odstupem se pak umístily Řecko a Rakousko, stejně jako v roce 2011. 

O dvě místa si polepšil Egypt, kam se začali Češi zase vracet. Prohodil si tak pořadí s osmým Španělskem, které mělo největší meziroční propad ze všech sledovaných zemí. Podobně si vyměnily pozice Turecko s Francií. 

Nejoblíbenější zahraniční destinace

Bulharsko se v počtu výjezdů objevilo až na konci desítky. Ale díky tomu, že má pověst levné destinace a lidé šetří, se počet Čechů, kteří vycestovali do země na Balkáně téměř zdvojnásobil. 

Bulharsko zůstává nejlevnější, nejdráž je ve Francii a Rakousku

Nejnižší výdaje nás letos čekají v Bulharsku a v Maďarsku. Cenově nejméně atraktivní jsou naopak Francie a Rakousko. A to bez ohledu na to, jaký spotřební koš vezmeme v úvahu. Ať už standardní, který slouží k porovnání cen obyvatel té které země (používá se pro výpočet inflace), nebo takzvaný turistický spotřební koš, který zohledňuje zboží, za které utrácejí turisté.

1000 korun má hodnotu

Země, kde Češi nejčastěji tráví svou zahraniční dovolenou, pro ně zůstávají relativně drahé, česká tisícovka tam má v průměru hodnotu jen 914 korun. Když ovšem zohledníme typické výdaje českých turistů na dovolené, bude to ještě horší. Hodnota české tisícikoruny se smrskne v průměru na 773 korun.

V nejlevnějším Bulharsku si nakoupíme zboží a služby v hodnotě 1 313 korun. Ušetřit by mohli Češi ještě v Maďarsku, kde má česká tisícovka hodnotu 1 137 korun. K levným zemím se nepochybně řadí i Egypt, pro který ovšem cenová srovnání nejsou k dispozici. Dovolená ve všech dalších zemích už bude pro Čechy dražší, než když zůstanou doma. 

1 000 korun v zahraničí má hodnotu
standardní košturistický koš
Bulharsko1 5001 313
Maďarsko1 2101 137
Turecko1 050798
Slovensko1 010873
Chorvatsko1 000779
Průměr914773
Řecko790679
Španělsko770692
Itálie710629
Rakousko690593
Francie680628
Údaje za březen 2013                   Zdroj: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank

Vůbec nejdražší zůstávají z oblíbených destinací pro Čechy země, kam jezdí převážně na poznávající zájezdy, tedy Rakousko a Francie. Nákup, za který český turista utratí v těchto zemích tisícikorunu, by ho doma vyšel jen přibližně na šest stovek. Závěr je tedy jednoznačný. Zahraniční pobyty se pro české turisty zdraží v průměru o devět procent.

Chystáte se letos na dovolené ušetřit?

celkem hlasů: 8828

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ne, když mám dovolenou, nepočítám peníze 8211
Ano, pojedu na kratší dobu, nebo do levnější destinace 368
Dovolenou si vůbec nemůžu dovolit 249
Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se, kdo a za co musí platit televizní poplatky?

Ilustrační snímek

Povinnost hradit měsíční televizní poplatek je dána zákonem. Víte, jak se poplatky stanoví a jestli musíte platit za...

Peníze od státu: kolik a na co přispěje stát chudým lidem

Ilustrační snímek

Myslíte, že v době, kdy zaměstnavatelé zoufale shánějí každého, komu by mohli posílat výplatu, není důvod žádat o...

Prasklé hadičky a únik vody způsobují domácnostem milionové škody

Hadička, která vydrží až tři generace, je uprostřed. Vedle ní jsou ty klasické.

Nejvíce škod v bytech a domech napáchá únik vody. Potvrzuje to aktuální průzkum Poštovní spořitelny napříč Českem i...

Promluví ČNB? Poslední dny před karanténou

Promluví ČNB? Poslední dny před karanténou

Kurzy.cz Další měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky se nezadržitelně blíží. Termín jeho konání je čtvrtek ...Najdete na iDNES.cz