Českým fondům ubývají hvězdičky

  • 2
Začátkem července jsme provedli první hodnocení podílových fondů pomocí scoringu. Hodnoty scoringu pravidelně aktualizujeme začátkem každého měsíce a dnes Vám poprvé přinášíme pravidelné čtvrtletní zhodnocení dosažených výsledků.
Začátkem července jsme provedli první hodnocení podílových fondů pomocí scoringu. Hodnoty scoringu pravidelně aktualizujeme začátkem každého měsíce a dnes Vám poprvé přinášíme pravidelné čtvrtletní zhodnocení dosažených výsledků.

Na úvod je nutno říci, že se řada hodnocených fondů výrazně rozrostla. Z českých fondů do hodnocení přibyly fondy spravované Investiční společností České Spořitelny, ze zahraničních fondů fondy KBC a HSBC. Tito nováčci si nevedli špatně, především pak fondy ISČS a KBC získaly hned hodnocení nejvyšší – pět hvězdiček. Řada hodnocených fondů se od července rozrostla i tím, že několik českých fondů konečně dosáhlo dostatečně dlouhé historie k jejich hodnocení – jmenovitě se jedná o fondy NEWTON FOND PLUS, Union vyvážený, AKRO Český a 1.IN Akciový fond.

Většina českých fondů hvězdičky spíše ztrácela. Za tímto výsledkem stojí především propad českého akciového trhu posledních měsíců a celková vyšší kolísavost emerging markets ve srovnání s vyspělými trhu západní Evropy a severní Ameriky. Jelikož je srovnání pomocí scoringu relativním srovnáním, některé fondy ztratily hvězdičku i v důsledku začlenění několika vysoce kvalitních fondů do hodnocení. Pojďme se nyní podívat na hodnocení podle kategorií fondů.

Fondy peněžního trhu

V této kategorii se objevily hned dva fondu ISČS – fond ISČS-Sporoinvest a fond ISČS-MERKUR. Ve srovnání s ostatní konkurencí dopadly tyto dva fondy průměrně, když ISČS-Sporoinvest získal tři a ISČS-MERKUR dvě hvězdičky. Většina fondů peněžního trhu hvězdičky ztrácela – o jednu hvězdičku jsou chudší fondy: Union peněžní trh, Živnobanka-Sporokonto a IKS Peněžního trhu. Jediným fondem, který si polepšil, je ČSOB peněžní trh, který získal hvězdičku navíc a má nyní tři hvězdičky.

Dluhopisové fondy

I zde se objevily dva nové fondy - ISČS-Sporobond a ISČS-Bondinvest a hned oba dva obdržely všech pět hvězdiček. Za tímto výsledkem stojí především velmi nízká kolísavost hodnoty těchto dvou fondů. Volatilita fondu ISČS-Sporobond ve výši 1,42% je dokonce druhá nejnižší v této kategorii a je nižší než průměrná volatilita nejstabilnější kategorie – fondů peněžního trhu. Pohoršily si dva fondy - Citicorp OPF dluhopisů (nyní čtyři hvězdičky) a fond IKS Eurobondový (nyní dvě hvězdičky). Žádný z českých dluhopisových fondů si nepolepšil, což je důsledkem poklesu cen českých dluhopisů v reakci na růst inflace.

Smíšené fondy

Scoring této kategorie je ovlivněn značnou heterogenitou českých smíšených fondů, kdy některé z nich by se daly spíše označit za akciové nebo dluhopisové fondy. Proto se nelze divit značným pohybům v této kategorii, když některé fondy získaly či ztratily i dvě hvězdičky. Nováčkem v hodnocení jsou fondy NEWTON FOND PLUS (čtyři hvězdičky), Union vyvážený (tři hvězdičky) a AKRO Český (pouze jedna hvězdička). V minulosti jsme tyto fondy nehodnotili, neboť jsme neměli k dispozici dostatečně dlouhou (tříletou) historii vývoje hodnoty podílového listu. Nejlepším smíšeným fondem je stále fond investAGe AG7 FOND s pěti hvězdičkami, který vyniká jak z hlediska výkonnosti, tak i rizika. Dvě hvězdičky ztratil fond NEWTON Investment, Praděd, který má nyní nejnižší scoring - jednu hvězdičku. Po jedné hvězdě ztratily dva fondy: IKS Balancovaný (nyní tři) a Živnobanka-Korunový balancovaný fond (nyní dvě). Naopak dvě hvězdičky získal fond 1.IN Středoevropský fond (nyní tři).

Akciové fondy

Poprvé se do hodnocení akciových fondů dostal český akciový fond - 1.IN Akciový fond. Jako jediný má totiž pětiletou historii, které je podmínkou pro hodnocení výkonnosti k minimálnímu investičnímu horizontu. Hodnocení tohoto fondu je průměrné – tři hvězdičky. Fond má sice relativně nízkou volatilitu, ale zato výrazně podprůměrnou výkonnost.

V poslední kategorii – fondů fondů – zatím není hodnocen ani jeden český fond, protože tyto fondy jsou příliš „mladé“ a zatím nemají zdaleka dostatečně dlouhou historii k jejich hodnocení.

Fondy peněžního trhu

Scoring říjen 2001

Scoring červenec 2001

Union peněžní trh

****

*****

1. IN. Fond peněžního trhu

****

****

ISČS-Sporoinvest

***

n.a.

Citicorp OPF peněžního trhu

***

***

ČSOB peněžní trh

***

**

ISČS-MERKUR

**

n.a.

Živnobanka-Sporokonto

**

***

IKS Peněžní trh

**

***

AKRO Obligace

*

*

Dluhopisové fondy

IKS Dluhopisový

*****

*****

1.IN Dluhopisový fond

*****

*****

ISČS-Sporobond

*****

n.a.

ISČS-Bondinvest

*****

n.a.

Citicorp OPF dluhopisů

****

*****

ČSOB český dluhopisový

****

****

IKS Eurobondový

**

***

NEWTON Investment, Kosíř

**

**

Smíšené fondy

investAGe AG7 FOND

*****

*****

Živnobanka-Interkonto

****

****

NEWTON FOND PLUS

****

n.a.

IKS Balancovaný

***

****

Union vyvážený

***

n.a.

KIS ALPHA EFFECT

***

***

1.IN Výnosový fond

***

**

1.IN Středoevropský fond

***

*

Živnobanka-Korunový balancovaný fond

**

***

AKRO mezinárodní balancovaný

**

**

Pioneer Trust

**

**

NEWTON Investment, Praděd

*

***

AKRO výnosový

*

*

AKRO Český

*

n.a.

Akciové fondy

1.IN Akciový fond

***

n.a.


n.a. – údaje nejsou k dispozici, a to z jednoho z následujících důvodů: a) fond neměl v minulosti dostatečně dlouhou historii k výpočtu scoringu, b) fond je nově začleněn na stránky Fincentra

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem.

Podrobný popis výpočtu scoringu u ukázku výpočtu naleznete zde.

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

Ztratil Váš fond hvězdičku nebo ji naopak získal? Myslíte si, že změny ve scoringu jsou oprávněné? Napište nám svůj názor!