Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českým fondům vyrostl zahraniční konkurent

aktualizováno 
Společnost KBC není v ČR přítomna jen zastoupením v ČSOB. Na českém trhu se významně prosazují i její podílové fondy. Že si na svých fondech zakládá, dokazuje i fakt, že každý měsíc spustí 6-10 nových fondů. Nyní jich nabízí již více než 600. Je vůbec možné takové množství fondů od sebe odlišit?

Není to tak dávno, co jsme informovali o tom, že z české největší banky se vyděluje samostatná dceřinná společnost ČSOB Asset Management. Podobným vývojem, jen o něco dříve, došlo i u majoritního vlastníka ČSOB, belgické banky KBC. V červnu 2000 se z banky KBC vydělila skupina KBC Asset Management (KBC AM). Tento krok byl částečně vynucený direktivami Belgické bankovní a finanční komise. Hlavní náplní, jak již název napovídá, je správa aktiv. Tu lze rozdělit na dvě části: kolektivní investování a správu individuálních portfolií konkrétních klientů.

V minulých komentářích jsme se věnovali těmto investičním společnostem:

1.IN

Akro

Conseq

IKS

ISČS

J&T AM

OB Invest

Newton

Pioneer

ŽB Trust

ING IM

Julius Bär

Parvest

Capital Invest

S kolektivním investováním má KBC bohaté zkušenosti. Právě podílové fondy byly jedním z pilířů, na nichž stála expanze KBC mezi největší evropské bankovní domy. V současnosti nabízí KBC svým klientům přes 600 fondů. Tento počet není zdaleka konečný, každý měsíc přibývá 7 až 10 nových fondů. Čeští klienti však takový výběr zatím nemají. Povolení od Komise pro cenné papíry získalo zatím 78 fondů. I tak se jedná o nabídku na českém trhu nevídanou. Díky této šíři by si měl mezi jejími fondy vybrat opravdu každý. Počtem fondů zde mohou konkurovat jen fondy Parvest. Zájem o tyto fondy je v Evropě značný, jen v tomto roce činily hrubé prodeje podílových listů 5,5 mld. EUR. Celková aktiva spravovaná v podílových fondech dosahují v současnosti 43 mld. EUR, což zaručuje fondům KBC v Belgii tržní podíl kolem 30%.

 

V poslední době dochází k velkým propadům akciových trhů. Drtivá většina hlavních akciových indexů se dostala na pětiletá minima. Důvěra investorů je tím značně otřesena. Na tento vývoj zareagovala KBC vytvářením zajištěných fondů. KBC na tento obor skutečně sází a o tom svědčí i její tržní podíl v tomto segmentu přes 50%.

Nejen na evropském, ale i na českém trhu panuje o fondy značný zájem. Vyplývá to z výborných podmínek pro distribuci fondů, kterou zajišťují pobočky ČSOB. V tomto ústavu se vydali poněkud jiným směrem než např. v České spořitelně. V ČS hrají prim fondy ISČS (a nikoli fondy vlastníka – rakouské Erste), kdežto v ČSOB vládnou fondy se zahraničním domicilem a fondy OB Investu nejsou příliš preferovány. Je ovšem nutné podotknout, že většina z 850 mil. Kč, které týdně připlynou v České republice do fondů KBC, směřuje do fondů denominovaných v CZK. Nejlépe si v tomto ohledu, a to s velkým odstupem, vede fond peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB CZK. Tato situace není nijak překvapivá, s podobným vývojem se lze setkat u všech českých investičních společností a odpovídá to konzervativnímu profilu českých investorů.

Z široké škály fondů vám nabízíme 3 v České republice nejoblíbenější možnosti investice:

Název fondu

Výkonnost (k 29. 7. 2002)

Vlastní jmění

od počátku roku

1 rok

3 roky

( v mil. )

KBC Multi Cash ČSOB CZK

2,67

4,93

N/A

3 100 CZK

KBC Renta Czechrenta

5,49

12,3

27,01

1 054 CZK

KBC Index Fund United States

-22,30

-25,07

-33,95

209 USD

Zdroj: Fincentrum

Více nejen o zahraničních, ale i o českých fondech se dozvíte ZDE

KBC Multi Cash ČSOB CZK – fond peněžního trhu. Objemem spravovaných aktiv patří v ČR mezi velké fondy. Je však nutné podotknout, že se nejedná o český, ale podle belgického práva vedený fond. Fond investuje do cenných papírů peněžního trhu v českých korunách a je proto také v CZK denominován. Svojí výkonností je srovnatelný s nejlepšími českými fondy. Ani vstupním poplatkem se fond od svých českých konkurentů neliší, jeho aktuální výše činí 0,1%. Správcovský poplatek je stanoven na 0,5% ročně. Potěšitelná je i minimální výše investice. Podílníkem se lze stát již od 5 000 Kč, což je ze zahraničních fondů nejnižší hranice.

 

KBC Renta Czechrenta – dluhopisový fond. V současnosti dosahuje tento fond mezi dluhopisovými fondy investujícími do českých dluhopisů podle ročního zhodnocení 1. místo. S mírným odstupem druhý je ING Český fond obligací. V delším horizontu si pak fondy mezi sebou pořadí vyměnily, jak dokazuje graf. Vstupní poplatek je stanoven ve výši 1%, za správu zaplatíte 0,6% ročně. I zde platí minimální investice 5 000 Kč, a to přes fakt, že hodnota jednoho podílového listu je více než 25 000 Kč. Podílové listy fondů KBC je totiž možné nakupovat na zlomky celých kusů podílových listů, a to až na 4 desetinná místa (např. je možné nakoupit 0,2345 kusu). 

KBC Index Fund United States – akciový fond zaměřený na index S&P 500, ve kterém jsou zastoupeny největší americké společnosti. Největší zastoupení v portfoliu fondu má sektor financí (25%). Technologické tituly, které především mají zásluhu na nízké výkonnosti akciových fondů v současné době, se na portfoliu podílejí 13%. Fond může být zajímavou investicí pro ty, kteří věří v brzké oživení americké ekonomiky, neboť významnou část portfolia tvoří také cyklické akcie. Vzhledem k vázanosti na index činí správcovský poplatek pouze 0,4% ročně. I vstupní poplatek je příznivý a je stanoven ve výši 2%. I u tohoto fondu se setkáte s minimální investicí 5 000 Kč.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s fondy KBC? Myslíte, že má zahraniční domicil oproti českému výrazné výhody? Investovali byste raději s OB Investem, nebo s KBC? Těšíme se na vaše názory!

 


Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.