Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českým podnikatelům nejvíce podrážejí nohy zásahy státu a daňový systém

aktualizováno 
Sami tuzemští podnikatelé vidí jako své největší překážky složitý daňový systém a podmínky pro zaměstnávání pracovníků. Vnímají zahraniční firmy jako těžké konkurenty, proti nimž mají malé šance. Tyto závěry vyplynuly z průzkumu podnikatelského prostředí v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Kde se podniká nejsnáze?
Časté změny v daňovém systému zpomalují rozvoj podnikání.

Časté změny v daňovém systému zpomalují rozvoj podnikání.

V rámci soutěže Podnikatel roku se zaměřila společnost Ernst & Young na názory byznysmenů na podnikatelské prostředí ve svých zemích. Sto podnikatelských špiček tak mělo šanci posoudit osm oblastí, které mají vliv na jejich aktivity.

Danými oblastmi byly: daňový systém, dostupnost lidských zdrojů, sociální a politické prostředí, státní správa, konkurenceschopnost českých podniků, zdroje a způsoby financování, image podnikatele, rozvoj a inovace českých podniků. Celkově dopadlo nejlépe Slovensko, za ním stojí ČR a na posledním místě Maďarsko.

Složitost daňového systému se spolu s podmínkami pro zaměstnávání lidí a sociálním a politickým prostředím ukázaly stejně jako v loňském roce pro české podnikatele nejpalčivějším problémem. Pozitivní je ovšem shoda tuzemských podnikatelů na názoru, že čeští podnikatelé tvrdě pracují, a že kdo začne podnikat, má šanci dosáhnout úspěchu.

Přestože podnikatelé dobře vnímají konkurenci jako zdravou a stimulující, bohužel pouze 15 % z nich si myslí, že české společnosti jsou schopné konkurovat zahraničním firmám na našem trhu, a dokonce pouze 10 % pak, že jsou české firmy konkurenceschopné na trzích zahraničních.

Oproti loňskému roku se zvýšila spokojenost českých byznysmenů s tuzemským podnikatelským prostředím, a to o více než jedno procento.

Z hodnocení jsme bohužel stejně jako v loňském roce vyšli až druzí v pořadí. O malý kousek nás opět předběhlo Slovensko (oproti loňsku si pohoršilo téměř o 2 %), Maďarsko (stejný pokles jako Slovensko) je o podobně malý stupeň v našem závěsu. Z toho je zřejmé, že se ani v jedné zemi neudál žádný opravdu zásadní krok, který by posílením některé z hodnocených oblastí posunul některou ze zemí výrazně vpřed. Pochopitelně celé tvrzení lze i obrátit. Zajímavé je, že mezi jednotlivými zeměmi lze sledovat prakticky stejné největší problémy podnikatelů.

Jak si stojíme v jednotlivých oblastech proti Slovensku a Maďarsku? Průměr
Všechny tři země vidí velice špatně svou konkurenceschopnost. Nejvyšší váhu tomuto problému přisuzuje Slovensko, my stojíme hned za ním. Maďarsko dopadlo v této oblasti nejlépe.

Časté změny v daňovém systému a jejich nejasný výklad trápí nás Čechy. Podle osmi z deseti dotázaných tyto neduhy přispívají ke zpomalení rozvoje podnikatelského prostředí. Svůj daňový systém hodnotí jako nejlepší Slováci.

Stejně negativně dopadlo v Česku a na Slovensku hodnocení sociálního a politického prostředí. Drtivá většina byznysmenů pokládá zásahy státu do ekonomiky za příliš velké a ještě větší skupina podnikatelů – celých 90 % - si myslí, že politici nepomáhají rozvoji podnikání v ČR. Obecně jako nepříznivé hodnotí politické a sociální prostředí 70 % dotázaných.

Zaměstnávání nových pracovníků u nás jednoznačně brání administrativní bariéra. Je to názor tří čtvrtin podnikatelů. Polovina pak vidí v souvislosti s lidskými zdroji české vzdělávací programy jako neodpovídající potřebám trhu. Dostupnost lidských zdrojů vidí na svém poli nejlépe Slováci, Maďaři jsou opět až za námi.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz