Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta do Evropy se fondům přiblížila na dosah

aktualizováno 
Poslanecká sněmovna minulý týden schválila zákon o kolektivním investování, takže vstup domácích fondů do Evropy je zase o něco bližší. Fondy by se měly stát bezpečnější a otevřenější, čemuž napovídají i nové vyhlášky KCP, které na nový zákon navazují. Nové prodeje fondů stále rostou jak u nás, tak v Evropě, kde se již plně projevil opětovný zájem o akciové fondy. Akciové fondy u nás dosahují rekordních výkonností. Co je čeká v dalších dnech?

Poslanci 2. března schválili zákony z kapitálového trhu (ovšem s dlouhou řadou pozměňovacích návrhů), mezi nimi i klíčový zákon pro fondové odvětví, zákon o kolektivním investování. Nyní zbývá schválení Senátem a podpis prezidenta, abychom od 1. května mohli vstoupit do EU s harmonizovanou legislativou. Nový zákon přenechává v některých místech konkrétní úpravu na podzákonné normy vydávané Komisí pro cenné papíry. Ta v minulém týdnu představila k veřejné diskuzi vyhlášku o minimálních náležitostech statutu fondu a náležitostech zjednodušeného statutu, který fondům umožní vydávat právě nový zákon o kolektivním investování.

Změn oproti stávající úpravě je několik, z nichž nejdůležitější jsou patrně širší a přesnější vymezení investiční strategie a upozornění na rizika spojená s investováním v konkrétním fondu. Novinkami bude uvádění typického investora, pro kterého je fond vhodný, nebo výkonnosti fondu za posledních deset let (či méně podle dosavadní historie fondu). Vyhláška přesně uvádí, že se musí jednat o sloupcové diagramy s roční výkonností. Z toho také vyplývá, že nejméně jednou za rok se budou muset statuty aktualizovat. Vítanou novinkou jistě bude uvádění celkových nákladů spojených s investováním ve fondu tzv. Total Expense Ratio (TER).

Nově definovaný zjednodušený statut přispěje především ke snazší orientaci investorů o nabídkách fondů. Měl by být totiž napsán „jednoduchým a srozumitelným jazykem a neměl by být delší než 2 strany formátu A4“. Jeho obsahem kromě obecných informací o fondu má být vymezení investiční strategie, popis rizik, zdanění výnosů fondu a ekonomické informace, tedy vstupní a výstupní poplatky a další náklady spolu se zmiňovaným ukazatelem celkových nákladů (TER).

V uplynulém týdnu byla zveřejněna statistika celkového majetku fondů v evropských zemích za rok 2003. Majetek ve všech typech fondů vzrostl o 12 % na 4 752 mld. EUR. Pokud budeme dále hovořit jen o UCITS fondech, které představují 78 % všech aktiv v evropských fondech, vzrostl majetek o 12,7 % na konečných 3 705 mld. EUR. Na nárůstu o 417 mld. EUR se více jak jednou polovinou podílely nové prodeje, které dosáhly výše 225 mld. EUR (oproti 162 mld. EUR v roce 2002). Druhá

Zachrání fondy kapitálový trh v České republice?
Více v TOMTO článku

polovina představuje především nárůst hodnoty akciových částí portfolií fondů, který odrážel oživení akciových trhů v roce 2003. Akciové fondy rovněž zažily návrat zájmu investorů, když jen za poslední čtvrtletí dosáhly čisté prodeje akciových fondů 37 mld. EUR, což představuje největší objem za poslední tři roky.

Domácí novinky ve fondech

Pro domácí investory se opět rozšířila nabídka fondů pro investování. První březnový den se opět začalo obchodovat s podílovými listy fondu AKRO mezinárodní flexibilní a ČSOB začala nabízet další dvojici zajištěných fondů. U obou fondů jde již o známé konstrukce, lišící se pouze parametry. ČSOB Světový Click +8 je investicí na 4 roky a 5 měsíců a nabízí minimální garantovaný výnos 8 % (1,75 % p.a.). Shora je výnos omezen na 25 % (5,15 % p.a.). Investiční období je rozděleno na čtyři období, v kterých se sleduje výnos koše indexů složený z indexů S&P 500 a DJ Eurostoxx 50. Výnos z každé období se sice zaklikává, nicméně maximální výnos za jedno období je omezen 6,25 % (maximální ztráta za jedno období je omezena na 3 %).

ČSOB Světového růstu 2 nabízí v šestiletém investičním období garanci 100% návratnosti vložených prostředků, oproti Světovému Clicku však nabízí vyšší potenciál růstu. Maximální výnos není omezen, investorům bude vyplacena počáteční investice navýšená o procentní nárůst koše 30 akcií z USA a Evropy. Upisovací období dvou nových fondů končí 16. dubna, minimální investice činí 10 000 Kč, vstupní poplatek 2 %. Zajištěné fondy jsou pro investory lákavou nabídkou, což dokládá 5 miliard korun investovaných za 4 roky do zajištěných fondů ČSOB.

Obchodování podle UNISu

Akciové fondy v uplynulém týdnu opravdu zářily. V průměru se každá koruna vložená do akciového fondu zhodnotila za týden o 3,6 %. Největší zásluhu na tomto výsledku, a to nejen vzhledem ke své velikosti, má fond ISČS Sporotrend, který si připsal vysokých 6,36 %. V ročním horizontu se jeho výnos posunul až na 60,01 %. Vysoký výnos akciových fondů vedly investory k realizaci svých zisků, takže po dlouhé době můžeme u tohoto fondu spatřit záporné čisté prodeje ve výši 6 mil. Kč. Ostatní akciové fondy však stále více podílových listů vydají než odkoupí, takže celkem za týden do akciových fondů přibylo 18 mil. Kč.

Nad 40% hranici u roční výkonnosti se vyšvihly dva domácí fondy ČPI Nové ekonomiky (+41,7 %) a ISČS Eurotrend (+40,6 %).

V čistých prodejích opět kraloval ISČS Sporoinvest, do kterého přiteklo 285 mil. Kč nových prostředků. Značnou část tohoto nárůstu však bude mít na svědomí přesun prostředků z dluhopisových fondů – ISČS Sporobond přišel za týden o 106 mil. Kč. Celkové čisté prodeje za UNIS dosáhly za týden 130 mil. Kč.

Tento týden byl zajímavý tím, že pouze jediný fond ze statistiky UNIS vykázal zápornou týdenní výkonnost. Všechny ostatní fondy přinesly svým podílníkům zisk, a to i dluhopisové fondy, kterým se po delší době více dařilo. Nejvíce získaly IKS Plus bonodvý (+1,97 %) a ISČS Trendbond (+1,88 %). Špatně si nevedly ani fondy fondů, u nichž se investice v průměru zhodnotila o 5,0 %. Pouze AKRO mezinárodní flexibilní, u kterého bylo obnoveno obchodování skončil s malou ztrátou -0,01 %.

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS SPOROTREND 6,36% ČPI globál.značek 0,83%
IKS fond světových indexů 4,95% ČPI Fond farmacie a biotec 0,90%
ISČS EUROTREND 3,46% ČPI Fond nové ekonomiky 1,37%
Dluhopisové IKS Plus bondový 1,97% Živnobanka NADAČNÍ 0,02%
ISČS TRENDBOND 1,88% IKS dluhopisový 0,03%
ČSOB nadační 0,64% ČSOB Bond Mix 0,10%
Fondy fondů ISČS GLOBALTREND 5,27%     
IKS fond fondů 4,83%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,06% Živnobanka Sporokonto 0,02%
ČPI Peněžní 0,05% IKS peněžní trh 0,05%
Smíšené ČSOB středoevroproský 3,48% AKRO mezinár. flexibilní -0,01%
IKS balancovaný 2,77% J&T Opportunity SKK 0,06%
ISČS Výnosový 2,53% ČPI  Moravskoslezský 0,06%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 285,6 ISČS SPOROBOND -106,6
IKS peněžní trh 15,2 IKS dluhopisový -41,3
IKS balancovaný 13,0 ČSOB Bond Mix -19,7
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.