Cesta ke kariéře se sklenkou alkoholu

  • 18
Kdo si v zaměstnání ani nepopovídá s kolegy a po splnění svých úkolů hned chvátá domů, má cestu ke kariéře velmi ztíženou. Lépe jsou na tom jeho společenštější kolegové, kteří si občas po práci zajdou na skleničku vína či na pivo.
Chcete si v zaměstnání zajistit dobré postavení, větší výplatu a rychlejší kariérní postup? Nezanedbávejte své spolupracovníky ani po uplynutí pracovní doby, zajděte s nimi do hospůdky. Podle průzkumu, který zpracovala skotská Sterlingova univerzita, je zřejmé, že zaměstnanci, kteří ve společnosti kolegů umírněně holdují alkoholu, vydělávají v průměru o 17 procent více než ti, kteří abstinují. Lépe než abstinenti jsou na tom dokonce i takzvaní velcí pijáci lidé, kteří konzumují týdně i několik litrů alkoholu. "Ti sice mají obvykle o šest procent nižší příjmy než jejich umírnění kolegové, ale stále ještě o pět procent více než zaměstnanci, kteří si nikdy nezajdou s lidmi z práce do hospody," tvrdí průzkum.

Pozor!Kontrola alkohlu na pracovišti.

S alkoholem k vyšším metám?


Znamená to tedy, že se abstinenti mohou rozloučit s kariérním postupem i se zvýšením platu? "Ale jistěže ne," říká Pavel Kolouch ze společnosti CI Consulting Group, která se zabývá firemní kulturou. "Ono to není ani tak o té skleničce, jako o budování a rozvíjení vztahů mezi kolegy a se šéfy v méně formálním prostředí. Taková setkání mohou přispět ke vstřícnějšímu, tolerantnějšímu postoji na pracovišti, pomohou i při řešení kritických situací, které by se jinak řešily hůře." Avšak za předpokladu, že se takové sezení nezmění v pletichaření jedné skupiny proti té, která sedí ve vedlejší kavárně. Podobnou roli jako posezení ve vinárně s kolegy splní sportovní či společenské hry na víkendovém firemním pobytu, tenisový zápas, squash, nebo posezení u kávy či minerálky. Navíc - při takovém setkání s kolegy či se šéfem se obvykle nestává, že by nad sebou někdo ztratil kontrolu a

Alkohol a zaměstnání k sobě nepatří,...přesvědčte se sami v přiloženém článku.

řekl pěkně od plic, co si myslí o svých spolupracovnících nebo o způsobu vedení firmy. "Před jednou narozeninovou oslavou u nás ve firmě ve mně vřely pochybnosti o schopnostech mého šéfa," vzpomíná bývalý novinář Martin Balcar. "Po prvních sklenkách vína jsem s ním začal problém rozebírat a chvíli to vypadalo, že se i dohodneme. Jenže pak jsme přešli na tvrdý alkohol a mé zábrany šly stranou. Dělal mi potom v práci takové dusno, že jsem z firmy raději odešel."

Podlézání, sex a kariéra

Ti, kterým se daří nad sklenkou vína získat na svou stranu kolegy nebo šéfa, hovoří o zlepšování spolupráce, případně o navázání svazků užitečných pro další kariéru. Závistivci naopak mluví o kamarádíčkování a podlézání. Proto by se nemělo nic přehánět a zbytečně píchat do vosího hnízda. Společnou dovolenou podřízeného a nadřízeného ještě ostatní kolegové s jistými výhradami stráví. Na navazování sexuálních vztahů s těmi, kdo mohou v pracovním postupu pomoci, se dívají již daleko podezíravěji. "Pokud jde v takovém případě o

Schodiště ke kariéře

* Nepomlouvejte před jinými své kolegy ani šéfa.
* Myslete na to, že na konci každého erotického vztahu se pere špinavé prádlo.
* Nechoďte po pracovišti způsobem, jako by na vás ležela tíha celé firmy.
* Ctižádost, přátelení se šéfem? Ano, ale všeho s mírou.
* Neprchejte před kritikou, konflikty a těžkými problémy.
* Rozdělovat úkoly ostatním?
Ano, ale ne ty, s nimiž si máte ze své pozice poradit sami.
* Nepodceňujte se, ani nepřeceňujte.
* Naučte se samostatně rozhodovat a nést za rozhodnutí odpovědnost.
ryzí projev kariérismu, může to dotyčného stát židli, jakmile ztratí ochranu objektu svého sexuálního zájmu. Pokud nepřijdou o své pozice oba, přinejmenším ztratí na důvěryhodnosti," říká personalistka Alena Chlumská ze společnosti Billanc Partners. Nevýhodou takového jednání je i jeho krátkodobý efekt. Také se pak velice těžko zdůvodňuje, že člověk postoupil o příčku výš jen proto, že je opravdu tak dobrý.

Může za to tlak na výkonnost

V některých firmách v Česku je stále zvykem propírat pracovní záležitosti i vztahy na chodbě při cigaretě či v kuchyňce u kávy. Dohromady se však stejně nic nevyřeší a práce mezitím stojí. V západní Evropě je ve většině firem daleko větší tlak na zesílení efektivity práce než třeba v tuzemsku. "Proto mají Angličané, Irové, Francouzi, Němci, Dánové či Holanďané ve zvyku odejít po práci na hodinku na posezení s minimálním množstvím alkoholu. Dořeší tím problémy, na něž nebyl v práci čas, a zavřou tak před odchodem domů za pracovním dnem dveře," říká personalistka Alice Hamidová ze společnosti Mercury Group, která delší dobu pracovala ve firmách v západní Evropě. Mezilidské vztahy i pracovní problémy se podle ní ve většině zahraničních firem - na rozdíl od těch českých - řeší zkrátka na správném místě a ve správný čas.