Čeští investoři se bohužel řídí aktuální výkonností

  • 3
Češi zatím příliš k investování neinklinují, raději zhodnocují své peníze v bankách, přestože úrokové sazby zde nabízené jsou mizivé. Změní se tato situace? Jaké zvyky mají čeští investoři? Kam se vyplatí vložit peníze? Na vaše dotazy odpovídal Štěpán Mikolášek, ředitel dluhopisových fondů ISČS.

ISČS začala na začátku října nabízet všem svým klientům nové investiční profily, které by měly lépe řešit jejich představy o investování. Na pobočce klienti vyplní nový dotazník, na jehož základě jim je zhotoven profil investora.

Společnost nabízí čtyři základní typy profilů, ve kterých jsou kombinovány fondy z nabídky společností ISČS a Erste Sparinvest. Podle míry akceptace rizika se profily nazývají Opatrný, Konzervativní, Vyvážený a Dynamický. Jejich hlavním účelem je samozřejmě eliminace kolísání hodnoty investice v čase.

I když tato strategie není na českém trhu žádnou novinkou, nový je přístup, který zcela vylučuje nabízení konkrétních fondů (přestože nakonec si investoři můžou vybrat pouze jeden fond). Společnost ISČS se tím snaží mimo jiné ukázat investorům i alternativy k investování do fondu peněžního trhu Sporoinvest, který před dvěma týdny jen za tento rok dosáhl čistý přírůstek majetku ve výši 10 mld. Kč.

Štěpán Mikolášek v našem on-line rozhovoru na dotaz týkající se nezájmu Čechů o dluhopisové fondy uvedl, že se čeští investoři bohužel řídí aktuální výkonností. Kdo vytrval v dluhopisových fondech, získá podle něj letos výnos okolo 5 %, v případě středoevropských dluhopisů dokonce okolo 10 %. Očekává proto vzrůst zájmu o tento druh fondů.

Co si ISČS slibuje od vytváření profilu investorů? Kam se vyplatí vložit peníze? Proč nechtějí investoři u nás více riskovat? 

Odpovědi na tyto a další dotazy naleznete ZDE.

Kdo odpovídal na vaše dotazy?

Ing. Štěpán Mikolášek (27 let) je předním specialistou na dluhopisy střední Evropy, které letos zaznamenaly zajímavé zhodnocení a mohou tak být velice zajímavou alternativou pro domácí investory, kteří chtějí dosahovat zajímavé výnosy vzhledem k riziku. Je ve stálém kontaktu s centrálními bankami Polska, Maďarska a Slovenska. Pracuje jako ředitel úseku dluhopisových fondů v Investiční společnosti České spořitelny a mimo jiné se podílí na řízení největšího tuzemského fondu Sporoinvest, který právě překročil hranici 40 miliard Kč majetku. Vystudoval finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Chartered Financial Analyst (CFA). Je ženatý, mezi jeho záliby patří vysokohorská turistika a lyžování.

Jak se vyvíjí trh hypoték? Co můžeme čekat? V našem on-line rozhovoru odpovídal šéf hypoték GECB.