Čeští lékaři a sestry putují do západní Evropy

Zdravotní sestry a lékaři z Česka mají stále větší zájem o práci v zemích západní Evropy. Důvod? Především finanční motivace.

"Platy lékařů ze zemí západní Evropy jsou i pětinásobně vyšší, než je tomu u nás. A tak lidé, kteří nemají v Česku pevné vazby, odcházejí na západ," říká předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek.

Zatímco v České republice bere vynikající lékař měsíčně v průměru 33 tisíc korun (a to ještě v Německu je to kolem pěti tisíc eur, tedy 165 tisíc korun.

Z českých nemocnic tak odcházejí anesteziologové, rentgenologové, biochemici a další. Důsledkem je pak taková situace jako například v Karlovarském kraji, kde do potřebného stavu chybí pětina lékařů.

Od vstupu České republiky do Evropské unie v květnu tohoto roku lékaři a sestry budou moci v některých zemích unie vcelku bez problémů pracovat, odchod na západ se pro ně také usnadní. Na jejich místa zřejmě přijdou kolegové ze zahraničí, především z východu.

Podle odhadů pracuje nyní z 33 tisíc činných českých lékařů v zahraničí jeden až dva tisíce. Měsíčně vydá Česká lékařská komora 20 až 30 potvrzení o profesní bezúhonnosti, jež potřebují lékaři pro práci v cizině.

„V dané chvíli je odchod našich lékařů vybalancován příchodem kolegů nejčastěji ze Slovenska, Ukrajiny a Běloruska,“ podotýká Milan Kubek. "Pokud vím, jen v Praze je jeden tisíc zdravotních sester a sto lékařů ze Slovenska," dodává.

K září loňského roku byl zjištěn roční nárůst zdravotního personálu ze zahraničí o 65 procent, počet cizinců - mimo Slováků - se dokonce zdvojnásobil.

Řada lékařského personálu přicházejícího z východu ale bere Česko jako přestupní stanici a směřují po čase dál na západ. "V německých nemocnicích, převážně na území bývalého východního Německa, pracuje nyní přes čtyři stovky českých lékařů," říká Milan Kubek. Od nich pak také dostávají nemocnice tipy na kvalitní české kolegy, které se pak snaží cíleně získat.

Británie zase provádí v České republice nábor mezi praktiky, protože jich má nedostatek. Čeští lékaři pracují také ve Spojených státech amerických, Skandinávii a v arabských zemích.