Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští manažeři neumějí odpočívat, třetina si nosí práci domů

aktualizováno 
Průzkum personální společnosti Robert Half International ukázal, že skoro třetina českých manažerů není schopna "vypnout" a přestat myslet na práci i ve svém volném čase. To vede spolu s vysokým pracovním vytížením ke stresu, který pak může být příčinou řady nemocí.

Čeští manažeři nechtějí o slaďování pracovního a soukromého života mluvit se svým šéfem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Odjet někam daleko, hrát si s dětmi, sportovat, pustit si hudbu - rad, jak relaxovat, jak oddělit práci od soukromí, je dost, ale nezdá se, že by vždycky zabíraly.

"Osobně dávám přednost relaxaci prostřednictvím sportu. Protože ale golf nebo tenis hraju většinou s některým ze svých obchodních partnerů, tak hranici mezi oběma světy prakticky nevnímám. Pokud jsem ale s rodinou, snažím se na práci nemyslet, což se mi bohužel ne vždy daří," svěřuje se Zbyněk Pardubský, manažer společnosti Huawei Technologies.

Průzkum manažerů

  • Průzkum společnosti Robert Half se konal v 1. čtvrtletí letošního roku.
  • Na otázky odpovídalo přes 2 500 manažerů a manažerek.
  • Výzkumu se zúčastnili manažeři z České republiky, Rakouska, Belgie, Brazílie, Dubaje, Francie, Německa, Itálie, Lucemburska, Švýcarska a Nizozemska.

Čeští manažeři jsou na tom se schopností "vypnout" špatně. "Ze všech jedenácti zemí, ve kterých průzkum probíhal, je v tuzemsku neschopnost manažerů relaxovat výrazně nejfrekventovanější, v porovnání s ostatními dokonce dvakrát častější," doplnil výsledky výzkumu Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half International pro Českou republiku.

Například v Rakousku má tento problém jen devět procent respondentů, v Lucembursku dokonce pouze pět procent, v Dubaji sedm procent manažerů. "Na relaxaci má asi každý svůj vyzkoušený recept. Musím si ale přiznat, že můj pravidelný večerní běh z práce domů nelze považovat za účinnou sportovně relaxační aktivitu," říká Veronika Válková, HR Specialistka z Penta Investments Limited.

Češi nechtějí problém řešit se šéfem

Nijak výrazně se situace v České republice neliší od ostatních států v otázce pracovní zátěže, kterou za hlavní zdroj stresu označilo 52 procent českých respondentů. To je jen o dvě procenta více v porovnání s průměrem ve všech sledovaných zemích.

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je pro většinu manažerů důležitým kritériem při volbě zaměstnání. "Výsledky výzkumu ukázaly, že 37 procent z nich se v případě pracovních nabídek se srovnatelnou mzdou rozhoduje na základě možnosti co nejlépe skloubit pracovní povinnosti se soukromým životem. Tento trend se dlouhodobě objevuje i v České republice, kde to potvrdilo 41 procent dotázaných," dodává Aleš Křížek.

Čeští manažeři však nechtějí o slaďování pracovního a soukromého života mluvit se svým šéfem. Zatímco v zahraničí by o tom, jak nejlépe spojit svět rodiny a práce, bez problémů mluvilo s nadřízeným 76 procent manažerů, v tuzemsku je na tuto diskusi ochotno přistoupit jen 41 procent lidí.

Firmy pomáhají skloubit práci s osobním životem

K nástrojům, díky nimž je možné skloubit pracovní a osobní život, se mimo jiné řadí zkrácené pracovní úvazky, pružná pracovní doba, práce z domova, nabídka firemních školek zaměstnancům společnosti nebo možnost využití takzvaných sick-days, což je placené volno v případě nemoci.

"Naše společnost dává zaměstnancům pět dnů v roce pro případ, kdy jsou nemocní oni či jejich rodina. Nemusí si tak čerpat dovolenou, která je určená zejména k tomu, aby si odpočinuli. Také poskytujeme volno o Vánocích a v den narozenin zaměstnance. Já osobně tyto možnosti ráda využívám a snažím se v tu chvíli na práci nemyslet. Nejvíce si ale odpočinu při dovolené v destinaci alespoň s dvanáctihodinovým časovým posunem, abych mobil zkontrolovala pouze jednou denně," radí Viera Kowalewski, HR manažerka z ING REIM.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz