Čeští manažeři nechtějí o slaďování pracovního a soukromého života mluvit se svým šéfem. Ilustrační snímek

Čeští manažeři nechtějí o slaďování pracovního a soukromého života mluvit se svým šéfem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čeští manažeři neumějí odpočívat, třetina si nosí práci domů

  • 67
Průzkum personální společnosti Robert Half International ukázal, že skoro třetina českých manažerů není schopna "vypnout" a přestat myslet na práci i ve svém volném čase. To vede spolu s vysokým pracovním vytížením ke stresu, který pak může být příčinou řady nemocí.

Odjet někam daleko, hrát si s dětmi, sportovat, pustit si hudbu - rad, jak relaxovat, jak oddělit práci od soukromí, je dost, ale nezdá se, že by vždycky zabíraly.

"Osobně dávám přednost relaxaci prostřednictvím sportu. Protože ale golf nebo tenis hraju většinou s některým ze svých obchodních partnerů, tak hranici mezi oběma světy prakticky nevnímám. Pokud jsem ale s rodinou, snažím se na práci nemyslet, což se mi bohužel ne vždy daří," svěřuje se Zbyněk Pardubský, manažer společnosti Huawei Technologies.

Průzkum manažerů

  • Průzkum společnosti Robert Half se konal v 1. čtvrtletí letošního roku.
  • Na otázky odpovídalo přes 2 500 manažerů a manažerek.
  • Výzkumu se zúčastnili manažeři z České republiky, Rakouska, Belgie, Brazílie, Dubaje, Francie, Německa, Itálie, Lucemburska, Švýcarska a Nizozemska.

Čeští manažeři jsou na tom se schopností "vypnout" špatně. "Ze všech jedenácti zemí, ve kterých průzkum probíhal, je v tuzemsku neschopnost manažerů relaxovat výrazně nejfrekventovanější, v porovnání s ostatními dokonce dvakrát častější," doplnil výsledky výzkumu Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half International pro Českou republiku.

Například v Rakousku má tento problém jen devět procent respondentů, v Lucembursku dokonce pouze pět procent, v Dubaji sedm procent manažerů. "Na relaxaci má asi každý svůj vyzkoušený recept. Musím si ale přiznat, že můj pravidelný večerní běh z práce domů nelze považovat za účinnou sportovně relaxační aktivitu," říká Veronika Válková, HR Specialistka z Penta Investments Limited.

Češi nechtějí problém řešit se šéfem

Nijak výrazně se situace v České republice neliší od ostatních států v otázce pracovní zátěže, kterou za hlavní zdroj stresu označilo 52 procent českých respondentů. To je jen o dvě procenta více v porovnání s průměrem ve všech sledovaných zemích.

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je pro většinu manažerů důležitým kritériem při volbě zaměstnání. "Výsledky výzkumu ukázaly, že 37 procent z nich se v případě pracovních nabídek se srovnatelnou mzdou rozhoduje na základě možnosti co nejlépe skloubit pracovní povinnosti se soukromým životem. Tento trend se dlouhodobě objevuje i v České republice, kde to potvrdilo 41 procent dotázaných," dodává Aleš Křížek.

Čeští manažeři však nechtějí o slaďování pracovního a soukromého života mluvit se svým šéfem. Zatímco v zahraničí by o tom, jak nejlépe spojit svět rodiny a práce, bez problémů mluvilo s nadřízeným 76 procent manažerů, v tuzemsku je na tuto diskusi ochotno přistoupit jen 41 procent lidí.

Firmy pomáhají skloubit práci s osobním životem

K nástrojům, díky nimž je možné skloubit pracovní a osobní život, se mimo jiné řadí zkrácené pracovní úvazky, pružná pracovní doba, práce z domova, nabídka firemních školek zaměstnancům společnosti nebo možnost využití takzvaných sick-days, což je placené volno v případě nemoci.

"Naše společnost dává zaměstnancům pět dnů v roce pro případ, kdy jsou nemocní oni či jejich rodina. Nemusí si tak čerpat dovolenou, která je určená zejména k tomu, aby si odpočinuli. Také poskytujeme volno o Vánocích a v den narozenin zaměstnance. Já osobně tyto možnosti ráda využívám a snažím se v tu chvíli na práci nemyslet. Nejvíce si ale odpočinu při dovolené v destinaci alespoň s dvanáctihodinovým časovým posunem, abych mobil zkontrolovala pouze jednou denně," radí Viera Kowalewski, HR manažerka z ING REIM.