Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestovní pojištění: ať se zimní dovolená nepromění v noční můru

aktualizováno 
Na jarní prázdniny jezdí tradičně nejvíc lidí do Itálie, Francie a Rakouska. A vyrazit na hory do zahraničí bez pojištění je zbytečný hazard. Na pojistném možná ušetříte několik desítek či maximálně stovek korun, ale když se něco stane, zaplatíte desítky či dokonce stovky tisíc korun.
Správné řešení krizové situace může českým lyžařům a snowboardistům ušetřit mnoho nepříjemných zážitků, které se většinou táhnou i několik let. Ilustrační snímek

Správné řešení krizové situace může českým lyžařům a snowboardistům ušetřit mnoho nepříjemných zážitků, které se většinou táhnou i několik let. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemusí jít jen o klasický úraz a dokonce ani o váš. Když totiž někoho na sjezdovce zraníte a nebudete mít pojištění odpovědnosti, vaši peněženka to pěkně pocítí. Například v Allianz pojišťovně zaznamenali za necelé dva měsíce zahraniční lyžařské sezóny nárůst škod jen z pojištění odpovědnosti o čtvrtinu.

Cizinci se brání u soudu

Čeští lyžaři se také často stávají oběťmi žalob. Zahraniční právníci totiž dokážou statisícové i milionové sumy od českých lyžařů vysoudit, přestože nehodu ani nezavinili.

Nepřehlédněte

Jednak jsou lidé v cizině zvyklí uplatňovat své nároky na náhradu škody bez výjimky právní cestou. A za druhé: jejich lyžaři obvykle pojištění odpovědnosti nemají. Pod hrozbou, že by museli hradit zahraničním účastníkům nehody náklady, raději zvolí strategii v duchu hesla "nejlepší obrana je útok" a sami se staví do role oběti. "Kromě toho využívají častý handicap cizinců, kterým je neznalost jazyka a místních poměrů," doplňuje Pavla Formánková z oddělení cestovního pojištění Allianz.

Případ za milion není výjimkou

"Jedním z nejčerstvějších je požadavek na náhradu škody naší klientky zahraniční lyžařce ve výši přes 100 tisíc korun. Zajímavé na tomto případu je, že česká lyžařka byla srážkou mnohem víc zraněna, utrpěla zlomeninu pánve a za její léčení jsme zaplatili 150 tisíc korun. Rakouská lyžařka měla "pouze" naražená žebra, přesto požaduje náhradu škody v obdobné výši, zhruba 100 tisíc korun. Ani tato suma však nemusí být konečná," říká Kateřina Krenarová z likvidace cestovního pojištění Allianz.

Dokazuje to případ, který se táhne už několik let, kdy se student na lyžařském výcviku v zahraničí srazil s rakouským lyžařem. Rakušan si zranil rameno a hrudník, v nemocnici byl necelý týden. Podle pravidel FIS byla míra zavinění srážky oběma lyžaři rovnocenná, takže jednoznačným viníkem nebyl český lyžař. Přesto se v tomto případě škoda vyšplhala již na 1,3 milionu korun. Naštěstí v obou případech byli čeští turisté patřičně pojištěni. 

  • Nespoléhejte se jen na evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Umožní sice zajistit nezbytnou zdravotní péči v případě úrazu nebo onemocnění, ale pouze ve zdravotnických zařízení financovaných z veřejných zdrojů, která nejsou vždy těmi nejbližšími a například v horských oblastech nemají četné zastoupení.
  • Pokud nastane pojistná událost, nemá lyžař, který vycestuje pouze s průkazem EHIC, nárok na žádné asistenční služby, musí se spolehnout jen na sebe, svoje organizační a jazykové dovednosti apod. Stejně tak je v jeho režii i financování veškerého transportu, výjezdy horské služby apod.
  • Zkontrolujte limity pojištění, zvláště pokud využíváte cestovní pojištění k platebním kartám. Doporučené jsou 1,25 milionu korun na léčebné výlohy, milion u odpovědnosti za škodu na zdraví, 500 tisíc u odpovědností za škodu na majetku.
  • Pojištění léčebných výloh kryje v zahraničí riziko onemocnění nebo úrazu. Z něj jsou hrazeny náklady na ambulantní lékařské ošetření, předepsané léky a zdravotnický materiál, hospitalizaci, lékařsky neodkladné operace, převoz nemocného do ČR apod. Pojištění odpovědnosti ochrání vaši peněženku v případě, že někomu způsobíte škodu na zdraví či majetku.
  • Užitečné může být i připojištění úrazu, zavazadel, storna cesty nebo připojištění právní ochrany na cesty.
  • Při sjednání pojištění se neřiďte pouze cenou. Prověřte si, zda sportovní aktivity, které budete provozovat, jsou součástí standardního pojištění nebo je třeba je připojistit. Pozor na to, že ne všechny pojišťovny, které připojistí lyžování, připojistí i snowboarding nebo vysokohorské túry. Některé rizikové sporty mohou být z pojištění vyloučeny.
  • Nastane-li nehoda dvou nebo více lyžařů, je pro posouzení rozhodující fakt, kdo porušil pravidla FIS nebo místní předpisy. Ne vždy však lze s určitostí průběh kolize definovat a určit viníka. Proto je důležité řídit se doporučovanými postupy, přivolat k nehodě policii a zajistit si svědecké výpovědi.
  • Velkou chybou českých lyžařů je, že opustí místo nehody na "dobré slovo" jakmile se přesvědčí, že se nic vážného nestalo, nebo že je o zraněného postaráno. Často se však dočkají nepříjemného překvapení v podobě nároku na náhradu škody nebo dokonce i soudní žaloby v občanskoprávní nebo trestní věci.
  • Češi málokdy využívají i práva poškozeného na náhradu škody od viníka nehody v případě, že se stanou sami obětí nehody na sjezdovce. Hlavním důvodem bývá vedle neznalosti jazyka i fakt, že si v takové situaci neví rady. Neví, na koho se obrátit, jak postupovat, jak se vypořádat či o kolik peněz přijdou, pokud nebudou mít úspěch. Zde přijde vhod sjednané pojištění právní ochrany, kdy pojistitel zajistí odbornou pomoc nebo naopak vymáhání a uhradí veškeré s tím spojené náklady.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

Po úrazu zůstal doma. Zachránilo ho pár stovek, které zaplatil za pojistku

Ilustrační snímek

Stane-li se vám úraz, který na delší dobu znemožní vydělávat peníze, je to pro rodinu často vážný problém. Situaci může...

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz