Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestujte za prací s Europassem, lépe seženete zaměstnání i praxi

aktualizováno 
Europass vám pomůže snáze sehnat v Unii práci. Získané vzdělání i praxi vám do něj zapíší všichni zaměstnavatelé. Pryč jsou doby, kdy studenti jezdili do ciziny jen sbírat ovoce nebo mýt nádobí. Mnohem častěji se dnes vydávají za hranice, aby získali odbornou praxi a zkušenosti.
Europass vám může pomoci sehnat povolání v cizině.

Europass vám může pomoci sehnat povolání v cizině. | foto: Profimedia.cz

Studentům se vyplatí, aby veškeré své pracovní pobyty v Evropské unii měli zaevidované, když pak v budoucnu budou hledat práci v jiných státech. Europass, který jednotně pro všechny státy popisuje vámi dosažené vzdělání, kvalifikaci a dovednosti, by ale měli mít i ti, kdo mají školní léta už dávno za sebou.

Razítka od zaměstnavatelů, pro něž jste v zahraničí pracovali, jsou totiž důkazem vašich schopností a praxe. Můžete je ukázat při přijímání do práce po celém světě.

I když se dá říci, že Europass je po pár letech své existence stále jakousi novinkou, ne všichni zaměstnavatelé v Evropské unii ho tedy musí automaticky uznávat, řada z nich mu však podle Národního ústavu odborného vzdělávání přikládá velkou váhu.

Určitě bez výhrad tento dokument uznávají všechny úřady práce v Evropské unii. Při hledání práce v zahraničí tedy rozhodně pomůže. Mají s ním přitom zkušenosti i firmy z nečlenských zemí, jako třeba v Lichtenštejnsku, Islandu anebo v Turecku.

Cizincům vysvětlí, co je česká maturita

Cílem Europassu, který se skládá celkem z pěti dokumentů, je jednotně popsat, co je možné od vás očekávat a co vás vlastně ve škole naučili.

Například na maturitním vysvědčení máte jen čtyři známky, ale to neznamená, že jste na střední škole či gymnáziu studovali jen ty předměty, které máte na vysvědčení. „V Česku jsou už školy, které si u nás hromadně vyžádají dodatky k osvědčení, které svým studentům dávají pak spolu s maturitním vysvědčením,“ říká Pavel Petrovič, vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce Národního ústavu odborného vzdělávání.

Letos například bylo spolu s maturitními vysvědčeními a výučními listy ve školách rozdáno na 70 000 dodatků k osvědčení. Ty mají pomoci pochopit význam a princip vašeho vzdělání a vydávají se také k vysokoškolským diplomům. Můžete si o ně zažádat i sami, a to v jakémkoli věku. Jsou vydávány zdarma a v jednom cizím jazyce (angličtině, němčině nebo francouzštině). Žádost o ně si můžete stáhnout.

Formulář si vytiskněte z internetové stránky

Výhodou Europassu je srozumitelnost údajů v něm vedených. Výrazně vám tedy usnadní komunikaci s budoucími školami i zaměstnavateli. I proto je třeba se při jeho vytváření držet standardních formulářů.

Na stránkách Europassu cz najdete veškeré vzory ke stažení pro životopis, jazykový pas (tedy speciální formulář pro jazykové znalosti), mobilitu, a tedy záznamy z evropských stáží i praxí. Ty vyplní organizace, které stáž zprostředkovaly, nebo zaměstnavatelé.

Na stránkách jsou i návody pro vyplnění a informace, jak si Europass vytvořit. I když se doporučuje využít všechny části Europassu, není to rozhodně povinnost.

Podrobnější informace poskytne i Národní ústav odborného vzdělávání každý všední den od 9:00 do 15:00 na telefonním čísle 274 022 347. Od něho také můžete k dokumentům v Europassu zdarma získat i unifikované desky.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Najdete na iDNES.cz