Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chalupa:
kolik za ni dostanu?

aktualizováno 
Tráva na zahradě roste jako divá a nikdo ji nechce. Sekat ani si vzít seno pro domácí zvířata. Děti někdy jezdí na chalupu spíš za trest, já sice s radostí, ale její údržbu moc nestíhám. Prodat ji zatím neplánuji, ale co kdybych nutně potřebovala peníze. Jakou cenu asi má?
Dům

Dům | foto: Profimedia.cz

Dvě stě let stará poloroubená chalupa v malém městě v Podkrkonoší a k ní více než 2000 metrů čtverečních pozemku. Je to majetek, za který bych mohla pořídit alespoň malý byt v Praze? Nebo bych musela ještě hodně přihodit? Obracím se na velkou realitní kancelář, která působí ve dvanácti městech převážně východních Čech a ročně prodá okolo tisícovky nemovitostí. Na můj mail reagují rychle, obratem se ozývají, že mají zájem si nemovitost prohlédnout. Snaží se, aby od kontaktu klienta a první schůzky neuplynul víc než týden, přijíždějí třeba i o víkendu.

Připravte si „papíry“ od domu

Scházím se s realitním makléřem z RK Tana Jaroslavem Sogelem přímo na chalupě. O své představě o prodejní ceně nemluvím, ale zajímá mě jeho mínění. „Nerad spekuluji o ceně třeba jen podle fotografií či podrobného popisu,“ říká makléř. „Objekt musím vidět a pořádně si ho prohlédnout, potřebuji si prostudovat také nějaké ‚papíry‘ od domu, rád bych nahlédl do výpisu z katastru nemovitostí nebo snímku pozemkové mapy či alespoň staršího znaleckého posudku,“ doplňuje. Pro první představu o ceně doporučuje projít nabídku realitek a zjistit si cenové relace na trhu.

Z dokladů, které předkládám, makléř zjišťuje přesnou rozlohu pozemku, výměry užitných budov i jejich technické zázemí. „Chalupa má zavedený elektrický proud, vodu, je tu kanalizace, telefon, sociální zázemí v podobě koupelny a splachovacího WC,“ to je dobré, konstatuje makléř s tím, že právě tohle „vybavení“ ovlivní cenu nemovitosti výrazně směrem vzhůru.

I banky podle něj dbají na to, aby objekt, na který si zájemce bere úvěr, měl sociální zázemí a některé ho bez toho dokonce nepřidělí. Na odbyt jdou podle desetiletých zkušeností Jaroslava Sogela lépe chalupy než chaty a ideální dispoziční řešení je alespoň 2+1, lepší je více místností. Důležitý je stav střechy a to, zda není dům vlhký. Pokud je obojí v pořádku, jako v případě mé chalupy, cena roste. Naopak doplňkové stavby, jako je garáž, stodola a podobně, hodnotu nemovitosti příliš nezvedají. Doplňuje, že lépe se prodávají také chalupy orientované na jih a východ a také stavby nezastíněné vysokými stromy.

U domu je zahrada, cena bude vyšší

Chci vědět, co prodejní cenu nejvíce ovlivní a jak moc. „Je to určitě vedle sociálního zázemí lokalita, kde nemovitost je, a atraktivita a velikost pozemku,“ konstatuje makléř. Důležité je, aby byl pozemek hned u chalupy a ne někde za cestou, ideální je, když je dům uprostřed zeleně. Pokud je u domu třeba jen malý kousek zahrady a k ní patří třeba ještě pole jinde, velikost těchto dalších pozemků cenu už moc neovlivňuje.

Příliš velké pozemky mohou zájemce odradit, protože si říkají, že budou mít starosti se sekáním a sušením trávy. „Rekreanti vítají blízkost vody, a tím pádem možnost koupání a rybaření. Na druhou stranu se lidé bojí povodní – dotaz na ně padne vždy. Neznamená to však, že chalupu v záplavové oblasti nelze prodat – jen cena je o něco nižší,“ doplňuje Dušan Štefanec z kanceláře Ritto-reality.

Lokalita? Polovina ceny

Na ceně se podle realitních makléřů velmi výrazně, až padesáti procenty, podepisuje umístění nemovitosti. Mám štěstí. Chalupa je stranou od silnice, ale blízko k nákupům, na autobus i k lékaři. „Rušivé vlivy, které sníží cenu, mohou být například hlučná továrna či silnice, kravín, vedení vysokého napětí, diskoklub nebo hospoda, nepřizpůsobiví sousedé či turistická stezka v bezprostřední blízkosti objektu,“ vypočítává Jaroslav Sogel.

Důležité je samozřejmě i místo. Třeba malá vesnice Žíreč nikomu nic neřekne, ale Benecko znají všichni a do ceny se to promítá. O malé městečko, kde moje chalupa stojí, je mezi kupci zájem, a to cenu zvyšuje. Infrastruktura jako dopravní dostupnost, nákupní možnosti, lékař a podobně, to je podle makléře důležité zejména u objektů, které mají sloužit k trvalému bydlení. Kdo kupuje chalupu, má většinou auto a může si někam dojet, ale když je to všechno v místě, je to určitě plus, stejně jako blízký les, lyžařský vlek či možnost koupání. Zvednu cenu, když natřu okap? Když jde auto z domu, vyplatí se zajet do myčky, vyluxovat vnitřky, případně natřít plasty či zakrýt drobné škrábance. A co chalupa? „Dobrým dojmem působí, když jsou prořezané stromy, kytky v oknech. To dobře vypadá i na fotkách,“ radí Jaroslav Sogel.

Když je posekaná tráva, pozemek budí dojem, že je větší. Cenu mohou zvednout také nové nátěry okapů, plotu i vymalované místnosti. I když v někom mohou nově vymalované místnosti vyvolat podezření, že bylo potřeba něco skrýt – třeba plíseň. Velké investice před prodejem se však nevyplácejí, stačí udělat jen ty nejnutnější úpravy. Minusem při dohadování o ceně může být nepořádek v chalupě i okolo či nevyvětrané, zatuchlé místnosti. „Rozhodli jsme se koupit chalupu a byli jsme překvapeni, v jakém stavu lidé nemovitosti nabízejí – při prohlídce jsme kromě více či méně hezkých nemovitostí viděli i spoustu nepořádku a třeba hromadu nádobí neumytého nejmíň týden. Je to maličkost, ale dokáže zkazit celkový dojem,“ popisuje Milan Novák z Prahy.

Prodej cizincům je někdy spíše komplikací

Po zvážení všech okolností makléř navrhuje moji chalupu nabízet až za 1 200 000 korun. O chalupy v Podkrkonoší mají zájem i cizinci – možná by pak cena byla vyšší, napadne mě. „Holanďané, kteří tady chalupy kupují, nejsou dost často ochotni zaplatit tolik jako Češi, hodně o cenách smlouvají, a navíc prodej doprovází ještě stále značná byrokracie. Nemohou vlastnit nemovitost jako fyzické osoby, zakládají kvůli tomu firmy a prodej trvá déle,“ říká Jaroslav Sogel z Tany.

Prodám chalupu

Popis: Stylová, poloroubená chalupa s pěkným pozemkem o rozloze 2340 metrů čtverečních v okrajové části Lázní Bělohrad na Jičínsku. Objekt je přízemní, nepodsklepený, s volným podkrovím, připraveným k vestavbě.

Přízemí: vstupní síň, velká sednice s kachlovými kamny a jídelním koutem, ložnice, pokoj, WC se sprchovým koutem, sklípek.

Podkroví: velká půda k přestavbě, stodola, garáž, dřevník.

Elektřina 230/400 V, voda, kanalizace, městský rozvod, telefon, ohřev vody elektrickým bojlerem, topení kachlovými kamny a kamny na tuhá paliva. Udržovaná zahrada s dřevinami a vzrostlými stromy. V okolí lesy, koupání, ideální k rekreaci.

Vyjádření makléře: Poptávka po nemovitostech tohoto typu se v lokalitě vyskytuje často. K výhodám patří stav a poloha objektu, pěkný pozemek, klidné místo. Nevýhodou je, že starší rekreační objekt potřebuje další investice. Doporučená tržní cena 1 100 000 až 1 200 000 korun


 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz