Chcete hypotéku? Tak si pospěšte!

  • 2
V letošním roce se pohybují úrokové sazby u hypotečních úvěrů mezi 7 a 9 procenty, což při čerpání státní podpory vede k výrazně nižším splátkám v porovnání s předcházejícími roky. A právě otázka výše
Zatímco stavební spoření si získalo oblibu u českých občanů velmi rychle, tak hypotéky si na markantnější zájem musely počkat až do letošního roku. Vládní záměr podpořit zájem občanů o vlastní bydlení se v případě hypoték dlouho míjel účinkem. Příčinou malého zájmu občanů o hypotéky v předcházejících letech byly vysoké úrokové sazby, které se promítaly do vyšších splátek úvěrů. Na hypotéku tím pádem dosáhlo méně žadatelů, než je tomu letos.

V letošním roce se pohybují úrokové sazby u hypotečních úvěrů mezi 7 a 9 procenty, což při čerpání státní podpory vede k výrazně nižším splátkám v porovnání s předcházejícími roky. A právě otázka výše státní podpory je hlavním důvodem, proč by si zájemci o hypotéku měli pospíšit. Systém státní podpory totiž reaguje na výši úrokových sazeb v předcházejícím roce a je tedy velmi pravděpodobné, že se výše podpory sníží. V této souvislosti se hovoří o snížení ze čtyř na dvě procenta ročně z určité části úvěru (podrobnosti viz Státní příspěvek k hypotečnímu úvěru a Limit státního příspěvku na hypoteční úvěr.

Chcete-li tedy získat hypotéku za výhodnějších podmínek, je třeba uzavřít smlouvu před koncem letošního roku. Kromě toho je třeba si zvolit maximální délku období fixace úrokové sazby. Většina bank nabízejících hypoteční úvěry je ochotna fixovat úrokovou sazbu maximálně na pět let, avšak Bank Austria Creditanstalt jako jediná nabízí možnost fixovat úrokovou sazbu až na 10 let. Během tohoto období je také zaručena konstantní výše státního příspěvku, což je právě s ohledem na očekávané snížení státní podpory velmi důležité.

Samozřejmě to není jenom černobílé a je třeba velmi uvážlivě počítat. Zpravidla platí, že čím delší doba fixace, tím vyšší úrokovou sazbu banka vyžaduje . Je tedy nezbytné si spočítat, zda vyšší státní podpora nebude vykompenzována výrazně vyšší úrokovou sazbou pro delší fixační období. K tomu lze ještě spekulovat o tom, jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypotečních úvěrů v příštích letech. V případě, že se očekává jejich pokles, tak je samozřejmě výhodnější fixovat úrokovou sazbu na co nejkratší období a v opačném případě na co možná nejdelší.

S ohledem na současnou výši úrokových sazeb však nějaký další pokles není pravděpodobný, a tudíž asi vhodnější doba na získání hypotéky nebude. Ze stejného důvodu bychom také doporučili zvolit spíše delší dobu fixace (alespoň 5 let). Srovnávat výši úrokových sazeb u jednotlivých hypotečních bank je v podstatě nemožné, protože se liší dle bonity klienta. Obcházet jednotlivé banky a vyřizovat s nimi smlouvy o poskytnutí úvěru by bylo tudíž časově velmi náročné. Rozhodně se nenechte zlákat vyhlašovanou minimální úrokovou sazbou, která v podstatě slouží pouze k marketingovým účelům, tj. přilákání klientů (nejnižší se nyní chlubí Živnostenská banka, a to ve výši 7,3%).

Při rozhodování ohledně peněžního ústavu nabízejícího hypotéky je samozřejmě důležité kromě úrokové sazby brát v úvahu i výši poplatků spojených s poskytnutím a správou úvěru, které se mohou v jednotlivých případech výrazně lišit. Například za posouzení žádosti o poskytnutí úvěru pod 1 000 000 mil. Kč zaplatíte nejvíce u Bank Austria Creditanstalt, a to 10 000 Kč. Vyřizování hypotéky je komplikovaný proces, a proto je třeba brát také v úvahu, jak kvalitní poradenskou pomoc banka nabízí. V tomto ohledu vynikají např. Bank Austria Creditanstalt, ČMHB, GE Capital Bank a Raiffeisenbank.