Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete-li spořit se stavebním spořením, pečlivě zvolte variantu

aktualizováno 
Stavební spoření díky státní podpoře přináší nadstandardní zhodnocení. To ale může rázem změnit špatná volba tarifu nebo stavební spořitelny. Úroky stavebních spořitelen se liší jen nepatrně, do výhodnosti výběru zasáhnou i poplatky.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nabídky se "příliš" neliší

Nabídky stavebních spořitelen si jsou na první pohled podobné jako vejce vejci. Teprve při bližším zkoumání zjistíte, že některá vejce jsou větší, jiná menší a skvrnitá. Přesto mají stavební spořitelny mnohé podobné.

Státní příspěvek je stejný u všech. Reklamy stavebních spořitelen se mnohdy tváří, že pouze u nich můžete získat až 3 tisíce korun ročně navíc od státu. A díky státní podpoře se setkáte s "garantovaným zhodnocením" za šest let až 6,94 % ročně (uvádí Českomoravská stavební spořitelna na svých internetových stránkách) nebo 7,1 % (uváděla Wüstenrot stavební spořitelna). Toto je samozřejmě pravda, stačí si uzavřít správnou variantu stavebního spoření s optimální cílovou částkou. Jen tento výnos neposkytuje z velké části stavební spořitelna, ale stát - tedy všichni daňoví poplatníci.

Úrokové sazby: rozhoduje tarif, spořitelna méně...

Úrokové sazby stavebních spořitelen připomínají kartelovou dohodu. Téměř ve všech naleznete dvě možnosti úroků z vkladů - buď 1 % ročně při úvěrové variantě, nebo 2 % ročně při spořící variantě. Jsou i výjimky. Wüstenrot - stavební spořitelna u spořícího tarifu nabízí úrokovou sazbu 2,2 % a Modrá pyramida nemá úvěrový tarif.

Stavební spořitelna Tarif

Úroková sazba z vkladů

Úroková sazba z úvěru

Českomoravská stavební spořitelna Invest 2 % 4,8 %
Perspektiv 2 % 4,8 %
Atraktiv 1 % 3,7 %
Modrá pyramida  2 % 3 - 5 %
Raiffeisen stavební spořitelna Spořící 1 % 3,5 %
Úvěrový 2 % 4,9 %
Stavební spořitelna
České spořitelny
2 % 4,75%
Wűstenrot stavební spořitelna Vychytralé spoření 1 % 3,7 %
Vychytralé spoření 2,2 % 4,9 %
Zdroj: stavební spořitelny

Nižší úrokové sazby z vkladů jsou ve fázi přidělení úvěru odměněny nižší úrokovou sazbou z úvěru. Před uzavřením smlouvy o stavebním spoření je tedy dobré vědět, zda budete chtít čerpat následně řádný úvěr. Pokud chcete pouze spořit, můžete získat dvojnásobné úročení - nikoli však dvojnásobné zhodnocení (se započítanou státní podporou).

Spekulace na uzavření spořicí varianty a následnou změnu tarifu na úvěrovou variantu se také nevyplatí. Stavební spořitelny si jako poplatek při změně tarifu s úrokovou sazbou 2 % na tarif s úročením 1 % účtují zpravidla polovinu dosud připsaných úroků. A tak po změně je klient s výnosem, s jakým by byl v případě, že zvolil úvěrovou variantu od počátku. U starších smluv s vyšším úročením je změna ještě dražší. Jedinou výjimkou je Wüstenrot - stavební spořitelna, u niž je první změna tarifu zdarma a každá další za 100 korun.

Poplatky... rozhodují?

Když jsou úrokové sazby stavebních spořitelen vesměs stejné, jediným rozlišujícím momentem jsou poplatky, které klient zaplatí za uzavření smlouvy, vedení účtu a výpisy.

Poplatek za uzavření smlouvy činí pro standardního klienta u všech stavebních spořitelen 1 % z cílové částky. Pouze Modrá pyramida a Wüstenrot mají stanovený strop poplatku. U první si na něj sáhnou klienti s cílovou částkou 1 milion korun, u druhé s částkou 3 miliony korun. Limit je tak platný pouze klientům, kteří chtějí využít stavební spoření k úvěrovému financování vyšších částek.

Na poplatku za uzavření smlouvy lze ušetřit. Téměř u všech stavebních spořitelen jsou zvýhodněni mladí klienti nebo děti, kteří platí buď poloviční, nebo nulový poplatek za uzavření smlouvy. A s uzavřením smlouvy lze počkat také na "příhodnou dobu", kdy zpravidla před koncem roku stavební spořitelny v rámci reklamních kampaní lákají klienty na snížené poplatky.

Jak spořit nejefektivněji?

Stavební spoření s šestiletou vázací dobou je optimální uzavírat v šestiletých cyklech - tedy po šesti letech ho vypovědět a založit si nové. O státní příspěvek tak klient nepřijde a bude moci uvolněné prostředky zhodnocovat efektivněji (dnes se nabízejí např. spořicí účty s vyšším úročením než stavební spoření).

Do výpočtu pro státní příspěvek se započítávají nejen vklady, ale též jejich zhodnocení. Naopak se odpočítávají zaplacené poplatky. Některé stavební spořitelny v rámci internetového bankovnictví nabízejí informaci, kolik prostředků je třeba vložit za daný rok k čerpání kompletní státní podpory. I pokud tuto informaci nemá klient k dispozici on-line, vždy se na ni může dotázat stavební spořitelny. Optimální je nevkládat více, než kolik je třeba k dosažení maxima státního příspěvku.

Smlouvu o stavebním spoření je optimální uzavírat koncem roku. Po šesti letech v následujícím lednu sedmého roku je optimální vložit ještě jeden vklad na státní podporu a spoření vybrat. Státní podpora za šestý rok bude zaslána v březnu sedmého roku, na sedmou státní podporu si klient počká do března osmého roku. Další smlouvu o stavebním spoření je optimální uzavírat koncem osmého roku.

Optimální cílová částka je (při dodržení výše uvedených pravidel) 160 tisíc korun. 

Další informace, včetně souhrnné tabulky poplatků stavebních spořitelen získáte na Hypoindex.cz.

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz