Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete-li v rodině jen jeden účet, žádejte všichni práva majitele

aktualizováno 
Při zakládání společného účtu vybíráte ze dvou variant. Buď budete majitelem, který další osoby zmocňuje k obsluze konta, nebo sáhnete po účtu pro více majitelů. Ti pak mají stejná práva a rozhodují obvykle společně. Nabízejí je pouze tři tuzemské banky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - smlouva, podpis, pero | foto: Profimedia.cz

Účty pro víc než jediného majitele, třeba manželský pár, lze zřídit pouze v Citibank, mBank a také UniCredit Bank. V ostatních bankách funguje jiný scénář.

Vždy je jeden majitel účtu, ostatní osoby jen zmocňuje v určitém rozsahu disponovat se svým majetkem. Z právního hlediska jsou totiž peníze na účtu majitele jeho vlastnictvím. Nezáleží na tom, zda na účet chodí příjmy dva, či jen jeden.

Spolumajitelé mají stejná práva k účtu. Bez vzájemné dohody si je nemohou omezit ani zrušit. Majitel nebo spolumajitel účtu smí například uzavírat dodatky smlouvy o běžném účtu, uzavírat smlouvy k dalším produktům, zmocnit k disponování další osoby, zadávat vinkulaci, převádět účet do jiného obchodního místa, zrušit účet apod.

Je-li zřízen účet pro více osob, má každá z nich postavení majitele účtu. Spolumajitelé nakládají s účtem společně, pokud se ve smlouvě o běžném účtu s bankou nedohodnou, že s účtem nakládá jeden z nich.

smlouva o běžném účtu

Ustanovení o Smlouvě o běžném účtu obsahuje zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Existují ale většinou účty, kde máte práva přesně rozdělená. Majitel může s účtem podniknout cokoli. Vybírá si zároveň osoby, kterým dá právo disponovat s vkladem na účtu.

Zmocněné osobě neboli disponentovi je umožněna pouze manipulace (výběry, vklady hotovosti na účet, zřídit a měnit trvalé příkazy aj.) s penězi na účtu, a to v takovém rozsahu, který mu určí majitel účtu. Majitel účtu například stanoví, zda disponent může mít a používat platební kartu k účtu. Majitel účtu je oprávněn kartu kdykoliv zrušit a zablokovat, ačkoliv ji v ruce nemá.

U již otevřeného účtu majitele nezměníte

Jestliže u banky účet máte, ze zmocněnce spolumajitele tak snadno neuděláte. Banky se tomu totiž spíše brání a raději dávají přednost zrušení původního účtu a zřízení nového.

Zpravidla majitele účtu mění pouze v případě jeho úmrtí. Novým majitelem konta se pak stává dědic. Vše ovšem banka převádí až na základě předloženého plnomocného soudního rozhodnutí. Přesto vám nejspíš i v tomto případě doporučí účet uzavřít a zřídit nový.

společný účet versus "obyčejný" účet

Společný účet je takový účet, u kterého je více majitelů se stejnými právy. Běžně však banky zřizují účty, kde je jediný majitel, druhá a další osoba jsou pouze disponenty.

O omezení práv nakládání s účtem banka informovat nemusí, majitel ano

Majitelé společných účtů mohou libovolně nakládat s jejich zůstatkem. Mají právo tedy jakkoliv udělovat, rušit či omezovat dispoziční práva účtu zmocněným osobám.

Je pak jen na majiteli nebo majitelích konta, zda o případných změnách disponující osoby informují či nikoliv. "Banka klienta neinformuje, protože jde pouze o disponenta a nikoliv o majitele účtu," upřesňuje Irena Zatloukalová, tisková mluvčí ČSOB. S případnými spory se musí dotčené osoby obrátit na soud, nikoliv na banku.

"Povinnost informovat o zrušení práva dispozice k účtu majitelem či bankou v zákoně stanovena není. Je však možné toto dát do smlouvy. Jde-li o zmocnění na základě plné moci, pak v případě jejího vypovězení má zmocnitel, tedy majitel účtu, povinnost oznámit tuto skutečnost zmocněnci," doplnila Eva Strnadová, právnička Sdružení obrany spotřebitelů.

majitel účtu má širší oprávnění než disponent

Majitel/spolumajitel účtu: může nakládat se smlouvou, např. uzavírat dodatky, uzavírat smlouvy k dalším produktům, zmocnit k disponování s penězi další osoby, zrušit účet, zadávat a rušit vinkulaci vkladu, převádět účet do jiného obchodního místa,

Zmocněná osoba (disponent): může pouze snižovat stanovený limit čerpání pro svou osobu, či své vlastní dispoziční právo zcela zrušit, bez vědomí majitele může blokovat a zrušit platební karty či elektronický klíč, podle přidělených práv smí vybírat hotovost, vkládat hotovost a převádět peníze prostřednictvím platebního příkazu.

Dispoziční práva k účtu nezanikají ani po smrti majitele

Smrtí majitele účtu smlouva o běžném účtu automaticky nezaniká. To se však netýká plných mocí udělených v podpisových vzorech do 31. 12. 2004 ( 1. 1. 2005 bylo novelizováno ustanovení Obchodního zákoníku). Banka pokračuje v přijímání peněz na účet a ve výplatách a platbách z účtu na základě příkazů, které jí dal majitel účtu a osoby jím zmocněné.

"Jestliže zemře spolumajitel, druhému nic neblokujeme a teoreticky by mohl volně nakládat s polovinou zůstatku. Pak by se to napravovalo až v průběhu dědického řízení, tj., pokud by například vybral více než polovinu," říká tiskový mluvčí Citibank Pavel Vlček.

V UniCredit Bank vám ale dispoziční práva k účtu po smrti jeho majitele zruší. "Lidem, které mají ke společnému účtu pouze dispoziční právo, je zrušeno po úmrtí majitele a zůstatek účtu se stává předmětem dědického řízení. V něm je stanoven podíl zemřelého na zůstatku účtu a určen právoplatný dědic tohoto podílu," vysvětluje tiskový mluvčí banky Tomáš Pavlík.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Ilustrační snímek

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých...

Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz