Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete smlouvu na dobu neurčitou? Až se osvědčíte

aktualizováno 
Ačkoliv chtělo ministerstvo práce omezit uzavírání smluv na dobu určitou, jejich počet roste. Termínované smlouvy budou letos trendem, zvlášť v některých oborech. Důvodem je nejistá ekonomická situace, ale i to, že si zaměstnavatelé chtějí nováčky pořádně proklepnout, než je do týmu přijmou natrvalo.
Některé firmy si chtějí vyzkoušet, co zaměstnanec umí, v delším časovém úseku. Tři měsíce mnohdy nestačí  Ilustrační snímek

Některé firmy si chtějí vyzkoušet, co zaměstnanec umí, v delším časovém úseku. Tři měsíce mnohdy nestačí Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco loni měl v Česku časově omezenou pracovní smlouvu zhruba každý desátý zaměstnaný člověk, letos jich zřejmě bude mnohem víc.

"Lidé se prostě musí smířit s tím, že nejprve prokážou své znalosti v oboru a teprve potom mohou žádat o časově neomezenou smlouvu. Pracovní úvazky na dobu určitou jsou trendem letošního roku. Zaznamenali jsme jejich výrazný nárůst napříč všemi sledovanými obory, zvláště pak v obchodu a marketingu, u IT a telekomunikačních firem a v administrativě," říká Aleš Křížek, ředitel personální agentury Robert Half International pro Českou republiku.

Názory z firem:

Nabízíte smlouvy na dobu určitou? Na jaké pozice?

  • Irena Muchová, manažerka lidských zdrojů, Henkel ČR: "Ano, hlavně na juniorské posty."

Uzavíráme je se zaměstnanci na juniorských pozicích, obvykle na jeden rok. Dávají oběma stranám možnost důkladně se seznámit a pak se rozhodnout, zda budeme ve spolupráci pokračovat. Tyto smlouvy volíme rovněž v případě zástupů za mateřskou a rodičovskou.

  • Ctirad Lolek, ředitel lidských zdrojů, Telefónica Czech Republic:  "Ano, nejčastěji, hledá-li se dočasný zástup."

Smlouvy na dobu určitou nabízíme, ale nelze říci, že by byly určeny pro nějaké konkrétní pozice. Nejčastěji přicházejí na řadu ve chvílích, kdy zaměstnankyně odchází na mateřskou a hledá se za ni dočasný zástup.

  • David Vaněk, personální ředitel, Siemens ČR:  "Ano, lidem, kteří jsou u nás na dočasnou výpomoc."

Uplatňujeme je především v osmi výrobních závodech, kde nabíráme pracovníky v době zvýšeného množství zakázek či na dočasnou výpomoc v době letních dovolených. Mají je také zaměstnanci, kteří jsou najímáni na určité časově ohraničené projekty.

Vyvrací tak tvrzení, že termínované kontrakty jsou doménou především sezonních zaměstnání a "záskoků" za mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Snaha zabránit řetězení smluv

Vývoj se zdá být jiný, než předpokládalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Novela zákoníku práce platná od ledna letošního roku měla totiž smlouvy na dobu určitou výrazně omezit. A to tím, že firmám umožňuje uzavřít časově omezenou smlouvu s pracovníkem jen třikrát, vždy maximálně na tři roky (celkem na devět) a mezi nimi musí být tříletá pauza.

"Ministerstvo práce se změnou legislativy snažilo zejména o zamezení takzvaného řetězení smluv. V extrémních případech byli totiž zaměstnanci vystaveni neustálé nejistotě, neboť podniky s nimi uzavíraly opakovaně smlouvy na dobu určitou. Často vždy na velmi krátkou dobu, například na dva tři měsíce. Zákon platný od ledna uzavření smlouvy na dobu určitou nezakazuje, ale omezuje její opakování, a tím i zneužití," vysvětluje tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

"Pokud k časově omezeným smlouvám zaměstnavatelé sahají i nyní, pak to může být dáno jistou obezřetností v době očekávané ekonomické recese. Nevědí, zda budou mít pro nově vzniklé pracovní místo dost práce třeba i v delším časovém horizontu. Takový postup je legitimní. Cíl ministerstva posílit ochranu zaměstnance v delším časovém období tím není narušen," dodává Plívová. 

Podle ředitele Aleše Křížka změna v zákoníku práce letošní smlouvy zatím ještě neovlivní. Problém by mohl nastat až v dalších letech. "Zaměstnavatelé letos termínované smlouvy použijí poprvé, takže v budoucnu je budou moci ještě dvakrát obnovit. A až všechny možnosti vypotřebují, mohou další spolupráci řešit formou agenturního zaměstnávání," dodává Křížek.

V zahraničí spolupracuje s agenturami práce mnoho podniků, v tuzemsku se tento způsob získávání lidí dostává teprve do povědomí.

Sháníte práci?

Žhavé nabídky práce i brigád denně najdete na jobDNES.cz

Agenturní zaměstnávání spočívá v tom, že pracovník je zaměstnancem personální agentury, ta mu vyplácí mzdu, platí za něj pojištění a dočasně ho přiděluje na domluvenou práci do firem. Tak už fungují někteří specialisté, kteří jsou najímáni na zvláštní krátkodobé, třeba osmi- nebo desetiměsíční projekty.

Zatím se toho využívá především ve všech odvětvích průmyslu, dále pak ve službách, speciálně v call centrech, centrech sdílených služeb v maloobchodě nebo logistice.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kdy se za výuku cizích jazyků na pracovišti vyhazují peníze bez efektu

„Investice do vědění nesou nejvyšší úrok,“ prohlásil kdysi Benjamin Franklin. Možnost studia jazyků je pracovní benefit, který se každému zhodnotí. Jenomže ne...  celý článek

Ilustrační snímek
Zářijový maraton: nastavte si týdenní tempo, radí psychologové

Dovolená za vámi a v práci od září spousta nových projektů. Do toho se děti vrátily do školky, do školy a na kroužky. Jak zvládnout nový režim?  celý článek

Trio podnikatelek z Ani-Muk
Tvoří krabice pro hravé děti i rodiče. Zákazníků díky šeptandě přibývá

Na rodičovské dovolené dostala Kateřina Piliarik nápad, jak zabavit děti, jimž nestačí jenom televize a počítačové hry. Po třech letech je z dívčího týmu...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Akciový býk se transformuje, oslabující akcie již investory nezajímají
Akciový býk se transformuje, oslabující akcie již investory nezajímají

Vypadá to, že investoři již nechtějí nakupovat akcie, jejichž cena zkorigovala. Možná je to ale dobré znamení. Od červe... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.