Některé firmy si chtějí vyzkoušet, co zaměstnanec umí, v delším časovém úseku. Tři měsíce mnohdy nestačí  Ilustrační snímek

Některé firmy si chtějí vyzkoušet, co zaměstnanec umí, v delším časovém úseku. Tři měsíce mnohdy nestačí Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chcete smlouvu na dobu neurčitou? Až se osvědčíte

  • 200
Ačkoliv chtělo ministerstvo práce omezit uzavírání smluv na dobu určitou, jejich počet roste. Termínované smlouvy budou letos trendem, zvlášť v některých oborech. Důvodem je nejistá ekonomická situace, ale i to, že si zaměstnavatelé chtějí nováčky pořádně proklepnout, než je do týmu přijmou natrvalo.

Zatímco loni měl v Česku časově omezenou pracovní smlouvu zhruba každý desátý zaměstnaný člověk, letos jich zřejmě bude mnohem víc.

"Lidé se prostě musí smířit s tím, že nejprve prokážou své znalosti v oboru a teprve potom mohou žádat o časově neomezenou smlouvu. Pracovní úvazky na dobu určitou jsou trendem letošního roku. Zaznamenali jsme jejich výrazný nárůst napříč všemi sledovanými obory, zvláště pak v obchodu a marketingu, u IT a telekomunikačních firem a v administrativě," říká Aleš Křížek, ředitel personální agentury Robert Half International pro Českou republiku.

Názory z firem:

Nabízíte smlouvy na dobu určitou? Na jaké pozice?

  • Irena Muchová, manažerka lidských zdrojů, Henkel ČR: "Ano, hlavně na juniorské posty."

Uzavíráme je se zaměstnanci na juniorských pozicích, obvykle na jeden rok. Dávají oběma stranám možnost důkladně se seznámit a pak se rozhodnout, zda budeme ve spolupráci pokračovat. Tyto smlouvy volíme rovněž v případě zástupů za mateřskou a rodičovskou.

  • Ctirad Lolek, ředitel lidských zdrojů, Telefónica Czech Republic:  "Ano, nejčastěji, hledá-li se dočasný zástup."

Smlouvy na dobu určitou nabízíme, ale nelze říci, že by byly určeny pro nějaké konkrétní pozice. Nejčastěji přicházejí na řadu ve chvílích, kdy zaměstnankyně odchází na mateřskou a hledá se za ni dočasný zástup.

  • David Vaněk, personální ředitel, Siemens ČR:  "Ano, lidem, kteří jsou u nás na dočasnou výpomoc."

Uplatňujeme je především v osmi výrobních závodech, kde nabíráme pracovníky v době zvýšeného množství zakázek či na dočasnou výpomoc v době letních dovolených. Mají je také zaměstnanci, kteří jsou najímáni na určité časově ohraničené projekty.

Vyvrací tak tvrzení, že termínované kontrakty jsou doménou především sezonních zaměstnání a "záskoků" za mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Snaha zabránit řetězení smluv

Vývoj se zdá být jiný, než předpokládalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Novela zákoníku práce platná od ledna letošního roku měla totiž smlouvy na dobu určitou výrazně omezit. A to tím, že firmám umožňuje uzavřít časově omezenou smlouvu s pracovníkem jen třikrát, vždy maximálně na tři roky (celkem na devět) a mezi nimi musí být tříletá pauza.

"Ministerstvo práce se změnou legislativy snažilo zejména o zamezení takzvaného řetězení smluv. V extrémních případech byli totiž zaměstnanci vystaveni neustálé nejistotě, neboť podniky s nimi uzavíraly opakovaně smlouvy na dobu určitou. Často vždy na velmi krátkou dobu, například na dva tři měsíce. Zákon platný od ledna uzavření smlouvy na dobu určitou nezakazuje, ale omezuje její opakování, a tím i zneužití," vysvětluje tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

"Pokud k časově omezeným smlouvám zaměstnavatelé sahají i nyní, pak to může být dáno jistou obezřetností v době očekávané ekonomické recese. Nevědí, zda budou mít pro nově vzniklé pracovní místo dost práce třeba i v delším časovém horizontu. Takový postup je legitimní. Cíl ministerstva posílit ochranu zaměstnance v delším časovém období tím není narušen," dodává Plívová. 

Podle ředitele Aleše Křížka změna v zákoníku práce letošní smlouvy zatím ještě neovlivní. Problém by mohl nastat až v dalších letech. "Zaměstnavatelé letos termínované smlouvy použijí poprvé, takže v budoucnu je budou moci ještě dvakrát obnovit. A až všechny možnosti vypotřebují, mohou další spolupráci řešit formou agenturního zaměstnávání," dodává Křížek.

V zahraničí spolupracuje s agenturami práce mnoho podniků, v tuzemsku se tento způsob získávání lidí dostává teprve do povědomí.

Sháníte práci?

Žhavé nabídky práce i brigád denně najdete na jobDNES.cz

Agenturní zaměstnávání spočívá v tom, že pracovník je zaměstnancem personální agentury, ta mu vyplácí mzdu, platí za něj pojištění a dočasně ho přiděluje na domluvenou práci do firem. Tak už fungují někteří specialisté, kteří jsou najímáni na zvláštní krátkodobé, třeba osmi- nebo desetiměsíční projekty.

Zatím se toho využívá především ve všech odvětvích průmyslu, dále pak ve službách, speciálně v call centrech, centrech sdílených služeb v maloobchodě nebo logistice.