Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete studovat v Německu

  11:00aktualizováno  11:00
S přípravami na zahraniční studijní pobyt je třeba začít rok až rok a půl předem Německo si studenti vybírají především proto, že je naším sousedním státem. Navštívit rodinu a kamarády je tak možné častěji než z jiných zemí a životní styl je tomu našemu velmi podobný.

Studium na německých vysokých školách je dosud bezplatné, přesto jsou běžné výdaje vzhledem ke kurzu eura a koruny natolik vysoké, že si je málokterý český student může dovolit hradit sám. Už jen při žádosti o vízum je třeba prokázat, že disponujete minimálně 550 eury na měsíc.

Jaké jsou tedy vaše možnosti?

a) Samostatně komunikovat přímo se zahraničním oddělením konkrétní německé univerzity (Akademisches Auslandsamt). Můžete zažádat o stipendium, které je udělováno v rámci rozpočtu dané VŠ, anebo si studium můžete hradit z vlastních zdrojů.

b) Využít studijních programů nabízených v rámci vysoké školy (meziuniverzitní, mezifakultní, mezioborové dohody, Sokrates-Erasmus). Informace získáte u zahraničních koordinátorů katedry, fakulty či univerzity, na které studujete, nebo na webu.

c) Mezivládní kulturní dohody, granty německé vlády a různých českých i německých nadací, stipendia DAAD atd. Seznam nejznámějších nadací v Německu (Alexander von Humboldt, Nadace Herberta Quanta aj.) najdete na stránkách www.stiftungsindex.de.
Většina stipendií bývá vypisována minimálně rok dopředu, a to téměř vždy na podzim.

Kam vyrazit?                                                                                                       Tradiční česká představa, že čím větší město, tím lepší škola, v Německu neplatí. Je sice pravda, že Humboldt Universität v Berlíně či Ludwigs Maxmilian Universität v Mnichově jsou snem německých studentů, kteří touží po ruchu velkoměsta, ale jinak platí, že řada malých univerzit nabízí mnohdy větší kvalitu a individuálnější přístup než velké "Uni". Známá jsou například univerzitní městečka Tübingen, Freiburg, Konstanz či Regensburg.
Stejně jako u nás záleží na oboru, který studujete. Nejlepší je zjistit předem, jak výuka vypadá. Studijní ročenky (tzv. Veranstaltungsverzeichnisse) seženete například na zahraničním oddělení rektorátu Univerzity Karlovy, informovat se můžete i v Poradenském centru UK (IPC), na velvyslanectví či na internetu. Většina německých univerzit má adresu typu www.muenchen-uni. de. A pak už záleží jen na vás, které město vás svou atmosférou chytne za srdce.

8 kroků ke studiu
Rozhodnete-li se studovat v cizině, čeká vás hodně běhání, zařizování, dohadování a

Zde nalzenete spoustu užitečných informací o vysokoškolském studiu v USA!

vyčkávání, proto je nejlepší začít s přípravami tak rok či rok a půl předem. Poté, co si zvolíte univerzitu, seženete kontakt a informace o studijních programech, do kterých se chcete přihlásit, je třeba začít jednat.
Vyřizujete-li si studium samostatně, potřebujete:
1. přihlášku na německou univerzitu (Antrag fürs Studium), kterou je většinou možné přímo stáhnout z webových stránek školy, případně vám ji škola zašle domů poštou
2. průvodní dopis k přihlášce
3. motivační dopis s životopisem 4. doporučující dopis od dvou až tří profesorů
5. doklad o zaplacení poplatku za přihlášku
6. doklad o finančním zabezpečení studia (nebo žádost o udělení stipendia)
7. notářsky ověřený překlad maturitního vysvědčení, případně studijní výsledky dosažené na domácí univerzitě (potvrzené proděkanem pro studijní záležitosti)
8. potvrzení o jazykové zkoušce, např. KDS/GDS - Kleines/Grosses Deutsches Sprachdiplom, Goethe Institut - ZD (Zertifikat Deutsch), ZMP/ZOP (Zentral Mittelstufe/Oberstufe Prüfung) či přímo test DAF (Deutsch Als Fremdsprache) jazyková zkouška pro zahraniční uchazeče o studium na německých univerzitách, je možné ji skládat jen v Německu To vše pošlete na zahraniční oddělení německé univerzity. Po obdržení rozhodnutí o přijetí už jen podepisujete a odesíláte všechny obdržené žádosti a formuláře. Seženete si potvrzení o zdravotním pojištění v němčině (na základě smlouvy s Německem už není třeba se zvlášť pojišťovat) a zhruba tři měsíce před odjezdem zažádáte na velvyslanectví o vízum. Pak už se můžete jen těšit. I když pozor, v Německu vás v prvních týdnech čeká ještě spousta "úřadování".

V případě, že jste se rozhodli vyjet s některým z nabízených stipendijních programů (nejznámější je Sokrates-Erasmus), máte v mnohém ulehčenou práci. Postup je zhruba stejný, ale oporu najdete v zahraničních koordinátorech na škole, kteří vám poradí, co a jak. I když zkušenosti jsou různé. Ne vždy člověk narazí na ochotu a sdílnost.

Bydlení
Na většině kolejí funguje samospráva, můžete se proto těšit, že si odpočinete od českých "bab vrátných". Na druhou stranu nečekejte zázraky, zmatek je všude, i v Německu. Hodně záleží na štěstí. Většina studentů bydlí po jednom v malých pokojích (2 x 3 m). Možné jsou však i apartmány po dvou nebo tzv. WG -Wohngemeinschaft. Místem, kde se všichni scházejí, poznávají a kde relaxují, bývá kuchyň. Často je výborně vybavená - lednice, mrazáky, mikrovlnka, rychlovarné konvice, trouba, televize, rádio, gauče. Většina kolejí (Wohnheim) mívá i společenskou a často i sportovní místnost (Partyraum). Život na německých kolejích se od toho našeho hodně liší. Je tu mnohem víc živo, konají se školní a soukromé party na "Uni" nebo ve Wohnheimech.

Začátek školy
Většina univerzit pořádá na začátku semestru pro zahraniční studenty takzvaný Einführungswoche. Vyplatí se ho

Kde hledat informace

* Informačně poradenské centrum UK (IPC): Celetná 13, Praha 1, tel: 224 491 850, ipc@ruk.cuni.cz, www.cuni.cz/cuni/ruk/ipc/
* Akademická informační agentura AIA: Dům zahraničních služeb MŠMT, Senovážné nám.
26, P- 1, tel: 224 229 698, aia@dzs.cz, www.dzs.cz
* Informační a poradenské centrum IBZ DAAD: Goethe Institut,
Masarykovo nábřeží 32, P - 1, tel: 224 931 182, www.ibzpraha.cz
* Velvyslanectví Německé spolkové republiky: Vlašská 19, P - 1, tel: 257 113 111, www.german-embassy.cz
* Zahraniční oddělení univerzit,
VŠ a fakult: např. rektorát Univerzity Karlovy, www.cuni.cz/cuni/ruk/
* Socrates: U Lužického semináře 13, P - 1, tel: 257 011 344, www.socrates.cz
* Akademické informační centrum AIC: staré stránky www.aic.cz, nové www.neziskovky.cz
* www.internationalscholarships.com - vyhledávač stipendií pro studium v zahraničí
* www.stiftungsindex.de - seznam možných stipendií v Německu
* http://europa.eu.int/ploteus portál, na kterém najdete vše o studiu v Evropské unii

zúčastnit. Poznáte ostatní studenty, kteří jsou na tom podobně jako vy (jazykově často i hůř, což povzbudí). Pochopíte, jak funguje systém německých vysokých škol, který se od našeho v mnohém liší. Některé školy v této době nabízejí několikatýdenní intenzivní jazykové kurzy, kde si můžete "oprášit" svou němčinu. Můžete se také zařadit do tzv. "Sprachtandemů" s německými kolegy nebo se zúčastnit nabízených programů pro zahraniční studenty (divadlo, opera, procházky městem, výlety, přednášky atd.).
Vlastní semestr pak v Německu začíná většinou později než u nás (zhruba třetí týden v říjnu). Přednášek v němčině se bát nemusíte, protože profesoři jsou chápaví a u zkoušek často přihlížejí k tomu, že jste cizinec. Mnohdy stačí do horního rohu testu napsat "Erasmus".
Autorka je šéfredaktorkou časopisu StudentIN, cechova@studentin.cz. Zájemci o studium v Německu mohou využít stipendia udělovaná přímo německými univerzitami, studijní programy domácí vysoké školy, programy v rámci mezivládních dohod, granty nebo nabídky nadací.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz