Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete vydělávat v dolarech či eurech? Začněte hledat zahraniční stáž co nejdříve

aktualizováno 
Kdo chce získat zkušenosti v zahraničí, měl by se začít zajímat o možnost stáží již nyní. Informace seženete přes agentury nebo studentské organizace, které jsou dostupné na internetu.
Pokud chcete kvalitní stáž v zahraničí, zařiďte si ji hned.

Pokud chcete kvalitní stáž v zahraničí, zařiďte si ji hned. | foto: Profimedia.cz

Už nyní by měli začít shánět stáž všichni, kdo chtějí pracovat a získávat zkušenosti od nového školního roku. Studenti totiž musí projít výběrovým řízením, absolvovat pohovory a podobně. "Někdy to může trvat jen týden či dva, jindy měsíc i více. Zaměstnavatelé navíc obvykle nabízejí stáž na nejméně dva až tři měsíce. Takže bych doporučil teď začít hledat stáž například od září," říká René Jirák ze Student Agency.

O studentské stáže je mezi zaměstnavateli zájem. Spolupráce pak mnohdy přeroste v dlouhodobější, případně i v trvalý pracovní poměr po skončení studia. "Pokud jde o kvalifikovanější brigádnické práce, zaměstnavatelé jsou otevřeni spolupráci i na delší dobu, ne jen na prázdniny. Především mezinárodní společnosti preferují dlouhodobější spolupráci v průběhu celého roku formou polovičních úvazků nebo jednorázových záskoků," vysvětluje Radka Mozgová z personální agentury Grafton Recruitment.

U kvalifikovanějších prací musí zájemce samozřejmě projít delším výběrovým řízením. Studenti, kteří budou hledat praxi v oboru od začátku nového semestru, by se také podle Mozgové měli začít poohlížet už během prázdnin.

Ekonomové mají práci už při promoci
Pokud studenti shánějí praxi u zahraniční firmy v Čechách, nemusí někdy ani přes personální agenturu nebo inzeráty. Vysokoškoláky mnohdy oslovují samotné firmy, hodně se „loví“ například na pražské VŠE, která je naší největší vysokou školou poskytující ekonomické vzdělání (navštěvuje ji kolem 15 000 posluchačů). Velký zájem je také o absolventy přírodovědeckých fakult nebo Vysoké školy chemickotechnologické.

"Firmy pro studenty dělají nejrůznější prezentace, vypisují soutěže na různá témata, nabízejí jim trainee programy či možnost práce při studiu," vypočítává Martin Lukeš, ředitel Rozvojového a poradenského centra, které kontakt firem a studentů zajišťuje. Podle něj už většina studentů VŠE v době promoce ví, v jaké firmě bude pracovat.

Téměř zaručenou cestu k odborné stáži zprostředkují vysokoškolákům velké mezinárodní studentské organizace IASTE a AIESEC. Druhá zmiňovaná - největší studentská organizace na světě - nabízí praxe dlouhé dva až osmnáct měsíců.

Jaký je o stáže zájem? AIESEC se každý rok hlásí víc a víc studentů, ale i firmy jsou ve vyhledávání praktikantů aktivnější: "Po otevření pracovního trhu pro EU odpadá spousta administrativních povinností, což vedlo k urychlení času od zadání požadavku firmy až po doručení praktikanta," říká viceprezident AIESEC pro vnější vztahy Jan Krahulík.

Největší zájem je o práci v německu

Podle Krahulíka loni vycestovalo nejvíce českých studentů do Německa, Indie, Holandska, Belgie a Ruska, zájem je i o exotické destinace, jako jsou Indie nebo Malajsie. Pokud by však studenti chtěli vyjet na stáž teď v létě, je na hledání podle Krahulíka už moc pozdě.

Jelikož jde u AIESEC o kvalitní odborné praxe (u většiny musí mít student minimálně bakalářské vzdělání), skládá se výběrový proces z více kol. Trvá nejméně měsíc, a tak se studenti mohou řízení zúčastnit opět na podzim. A jak si čeští studenti stojí v mezinárodní konkurenci? "Vybudovali si velmi dobrou pověst a zaměstnavatelé jsou s nimi ve většině případů spokojeni. Cení se hlavně jejich jazyková a odborná vybavenost," popisuje viceprezident AIESEC Jan Krahulík.

Mytí nádobí nebo sběr jahod
Jestliže si o prázdninách potřebujete hlavně vydělat a nezajímáte se ani tak o to, zda získáte praxi přesně ve vašem oboru, pak můžete uspět i nyní. Ještě nyní lze sehnat práci i například v administrativě. Ale jak upozorňuje Radka Mozgová nástup je nutný obvykle ihned.

Její slova potvrzuje i René Jirák ze Student Agency. Ten také radí zájemcům o praxi v cizině. Jediná šance podle něj je risknout to a zkusit si práci sehnat sám po příjezdu.

. Kde hledat práci a stáž

* www.aiesec.org/czech-republic
* www.iaeste.cz * www.staze.cz
* www.studentagency.cz/ainpage.php?switch=1082
* www.careersineurope.com
* http://jobdnes.idnes.cz

Naopak: pokud chcete v zahraničí jen mýt nádobí nebo pomáhat při sklizni, nebudete mít problém práci sehnat ani nyní. Nabídky najdete třeba na adrese jobdnes.idnes.cz. Nástup je obvykle co nejdříve.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz