Chcete začít podnikat? Připravte se na maratón.

Zájemce o podnikání by se měl obrnit trpělivostí. Na některé úřady se podívá hned několikrát, pokud bude potřebovat půjčit peníze, čeká ho pravděpodobně kolečko po peněžních ústavech. Start do podnikání není záležitostí několika dnů, v nejlepším případě několika týdnu, v horším spíše měsíců.

Začíná se na úřadech

Na jaké úřady a pro co musí zájemce o podnikání jít? V každém případě na finanční a živnostenský úřad, zaregistrovat se na správě sociálního pojištění a zdravotní pojišťovně. Každý, kdo chce podnikat, musí doložit, že má čistý trestní rejstřík . Na začátku je potřeba dojít na finanční úřad pro potvrzení, že nedlužíte na daních. A také požádat o výpis z trestního rejstříku. Jen s těmito dokumenty se s vámi budou bavit na živnostenském úřadu, kde je potřeba požádat o vydání živnostenského oprávnění. A to na každou činnost zvlášť, obvykle za poplatek 1000 korun. Kadeřnice, která bude vedle úpravy hlav prodávat také kosmetické výrobky, bude potřebovat například dva živnostenské listy. Kdo bude podnikat v upravených prostorách bude potřebovat obvykle také vyjádření hygieniků, stavebního úřadu, povolení hasičů a musí se dohodnout také s popeláři o odvozu odpadků. Vedle řady razítek je různá povolení potřeba také zaplatit.

Pro peníze do banky a na úřad práce

Je u nás obtížné začít podnikat?

 Odpověděl nám herec Václav Vydra

 Pokud je chuť a elán je to jednoduché. Požádat o živnostenský list není zase takový problém. Ale člověk si musí najít podnikání, které ho zajímá a na které má peníze. Je to sice obtížnější, menší půjčky na drobné podnikání banky ale dávají. Prostě se musí začínat pomalu. 

Banky se do půjčování peněz začínajícím podnikatelům neženou. A pokud půjčí, tak jen projektům, o kterých jsou přesvědčeny, že mají velkou šanci uspět. Přímo pro podnikatele funguje Českomoravská záruční a rozvojová banka, která nabízí speciální program Start pro začínající podnikatele. Ti musí však absolvovat školení, kde se dozvědí základní informace, které pro start do podnikání potřebují. Další šancí získat peníze je úřad práce. Ten může poskytnout maximálně 80 000 korun na vybavení nového pracoviště a další peníze na vytvoření nového pracovního místa jako bezúročnou půjčku. Kolik peněz zájemce dostane, záleží na počtu žadatelů a množství peněz, které má úřad k dispozici. Větší šanci mají zájemci v místech, kde je vyšší  nezaměstnanost.

Na některé podnikání nepotřebuje člověk žádné skoro žádné peníze, například na hlídání dětí nebo práci hospodyně. Na jiné ano, například na stánek s občerstvením potřebujete minimálně 100 000 korun, na obchod s oblečením ještě víc a například na truhlářství až 500 000 korun.

Kdo má šanci uspět 

Ten, kdo se zamyslí, kde je ještě na trhu místo. Obecně se dá říct, že jsou to služby, specializované obchody a podobně. Poradit mohou na pobočkách hospodářské komory, v agentuře pro rozvoj podnikání i úřadech práce. Existují také profesní cechy a unie, za členství se sice platí nevelký poplatek, ale podnikatel v nich může získat užitečné informace nebo různé slevy.

Myslíte si, že víte, kde na našem trhu ještě utrhnout kus místa? Jakou máte zkušenost s poskytnutím peněz k podnikání od banky? Podělte se s námi o své názory.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.