Otevřená zpověď: Chci pracovat, a ne být na dlažbě

aktualizováno  1. srpna
Ztratit práci a novou hledat marně je pro většinu lidí vážná životní situace. Zvlášť v 55 a více letech. "Když se vám úspory pomalu tenčí a žádné peníze do domácnosti nepřicházejí, je to stresující," říká otevřeně žena, která se snaží najít už téměř rok nové uplatnění.
"Doba je špatná a pracovních příležitostí málo," říká paní Jaroslava, která hledá práci již řadu měsíců. Ilustrační snímek

"Doba je špatná a pracovních příležitostí málo," říká paní Jaroslava, která hledá práci již řadu měsíců. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Česku začíná být ohroženo chudobou stále více lidí, za rok 2011 dalších 70 tisíc. Patří k nim i paní Jaroslava z Prahy. Řadu let pracovala ve zdravotní pojišťovně a práce s lidmi ji bavila. Firma ale začala loni šetřit a propouštět řadové pracovníky. "Dostala jsem výpověď," svěřila se mi zhruba před rokem.

Kývla na brigádu, další smlouvu jí nedali

I když ji tato životní situace zasáhla znenadání, snažila se vše brát optimisticky. "Třeba půjde někdo na mateřskou nebo do penze a práce bude," mínila. Po čase potkávám paní Jaroslavu znovu. Je stále bez práce. "Našla jsem si letos brigádu. Slibovali mi, že si mě pak nechají na stálý pracovní poměr," začíná svou zpověď. Uvěřila, podepsala dohodu o provedení práce a těšila se, že bude mít opět stálý příjem a nebude už muset sahat na úspory.

Co odhalil průzkum

"Chudoba je především vinou státu," míní dvě třetiny občanů ČR. Pětina lidí míní, že za svoji chudobu si může člověk především sám.
Zdroj: CVVM, Občané o chudobě – březen 2012

"Když jsem odpracovala povolených 300 hodin, řekli mi, že mě nepotřebují. Měli už dalšího. Platit za někoho sociální a zdravotní pojištění nechtěli," říká štíhlá žena, jejíž věk prozrazují jen šediny.

Žije sama, její syn se už osamostatnil. "Během studií si vždycky dokázal najít brigádu. Když školu dokončil, práci hledal těžko. Teď se snaží ohánět, aby si ji udržel," poznamenává Jaroslava.

Může se hodit

Najděte si novou práci na jobDNES.cz. Dnes přes 17 tisíc žhavých pracovních nabídek.

Znovu chodí na pracovní úřad a snaží se sama najít další pracovní příležitost. Rozesílá životopisy a čeká, že se někdo ozve. "Stojí to spoustu času, hledání práce je skoro na plný pracovní úvazek. Doba je ale špatná a pracovních příležitostí pro lidi po padesátce málo." Z jejího hlasu je cítit nádech hořkosti a její ruce prozrazují nervozitu a obavy.

Zvažuje hodit školu za hlavu a začít uklízet

"Mám chuť pracovat, nechci být na dlažbě. Důchodový věk se mi opět oddálil, do předčasné penze mi zbývá ještě pár let, musím se něčím živit. Snad neskončím jako bezdomovec," říká.

Fakta

Chudoba v Česku

  • Loni bylo chudobou ohroženo o 71 tisíc občanů více, než v roce 2010. Příjmovou chudobou je přitom v České republice ohroženo přes jeden milion lidí (9,7 procenta všech obyvatel).
  • Nejvíce jsou ohroženi lidé v neúplných rodinách (34,7 procenta osob) a v domácnostech nezaměstnaných (45,7 procenta osob), kde je hlavní příčinou nárůst dlouhodobé nezaměstnanosti.
  • Hranice chudoby: u jednočlenné domácnosti roční čistý příjem 114 097 Kč

Zdroj: ČSÚ: Předběžné výsledky šetření Životních podmínek v ČR v roce 2011

Její úspory se pomalu tenčí, přehodnotit musela všechny své plány a doma počítá každou korunu. "Odhlásit internet a mobil ale nejde, hledat bez nich novou pracovní příležitost je dnes prakticky nemožné."

Jediný příjem, který nyní Jaroslava má, jsou tři a půl tisíce měsíčně za úklid v domě, ve kterém bydlí. "Když spolubydlící na schůzi zvažovali, že svěří úklid nějaké firmě, nabídla jsem se, ať nikoho nehledají. Teď si říkám, že bych se tím mohla třeba i živit na živnostenský list, najít si další domy na úklid… Klidně budu dělat uklízečku, co na tom, že mám školu. Hlavně, že začnu opět vydělávat. Když bude zdraví sloužit, vydržím to do důchodu a třeba si takto přivydělám i k penzi, která nejspíš nebude moc velká," plánuje.

"A nepřemýšlíte o nějaké rekvalifikaci?" ptám se. "Nemám na to peníze. Na pracovním úřadě mi řekli, že mi mohou nabídnout rekvalifikaci nejdříve až po půl roce. Jednu rekvalifikaci mám ale z dřívějška, zaplatila jsem si kurz sportovního maséra. Ta práce by mě bavila, musela bych ale skončit s úklidem," ukazuje hrubé ruce.

Pracovní úřady mohou být čekárny na důchod

Oddalování důchodového věku bez toho, že by stát podporoval vytváření dostatečného množství pracovních příležitostí, není podle Jaroslavy zrovna promyšlené. Pracovní úřady by se tak během krátké doby mohly proměnit na přeplněné čekárny, do kterých budou tisíce nezaměstnaných chodit do doby, než se dočkají penzijního věku.

Paní Jaroslava ale patří k lidem, kteří to nevzdávají. I po měsících marného hledání nové pracovní příležitosti je v ní stále kus optimismu a odhodlání svou životní situaci změnit k lepšímu. "Stát mi s tím nepomůže, musím si poradit sama. Takových lidí, jako jsem já, je ale dnes hodně," říká z vlastní zkušenosti.

Máte obavu ze ztráty práce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. června 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 2989
Ne 504
Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Další z rubriky

Důchodové konto si hlídají statisíce lidí. Státní důchod Čechy zajímá

Ilustrační snímek

Své důchodové konto si už hlídají nejen lidé předdůchodového věku, ale i mladší generace. Potvrzuje to Česká správa...

V doplňkovém penzijním spoření v roce 2017 přálo štěstí odvážným

Ilustrační snímek

Růst akciových trhů loni pomohl těm, kdo na penzi spoří v dynamičtějších fondech, konzervativní investory naopak...

PŘEHLEDNĚ: Tři možnosti, kdy odejít do důchodu a za jakých podmínek

Ilustrační snímek

Je vám 55 plus, vaši rodiče ve stejném věku už „stříhali penzijní metr", ale váš důchod je zatím v nedohlednu. Už byste...

ČEZ: Babiš chce rozhodnout o způsobu financování dostavby JE do konce roku

ČEZ: Babiš chce rozhodnout o způsobu financování dostavby JE do konce roku

Kurzy.cz ČEZ koupil v Rumunsku společnost High Tech Clima, která se zaměřuje na instalace klimatizací, ventilace a vytápění. Za ...Najdete na iDNES.cz