Půjčit si můžete i prostřednictvím SMS.

Půjčit si můžete i prostřednictvím SMS. | foto: Profimedia.cz

Chodit si někam pro půjčku už nemusíte, stačí poslat SMS

  • 3
Půjčky u nás zdomácněly, o tom není pochyb. Pryč je doba, kdy jedinou možností, jak si peníze půjčit, bylo zajít do banky, předložit celou řadu dokladů a čekat, zda podmínkám vyhovíte či nevyhovíte. Požadavky na doklady, ale i příjmy žadatele jsou čím dál tím mírnější. Mnohem snáze se tedy k úvěru dostanete.

Poskytovateli úvěrů už nejsou jen banky a splátkové společnosti, ale i různé obchodní společnosti či dokonce fyzické osoby. Obvykle se jedná o firmy poskytující tzv. rychlé peníze (týkal se jich náš nedávný test, více ZDE). Nežádají mnoho dokladů ani zajištění a poskytují úvěry i tomu, kdo by neměl vzhledem ke své současné situaci jinde šanci (ženy na mateřské dovolené, důchodci s nízkým příjmem, často i dlužník s negativním záznamem v úvěrovém registru apod.). To vše výměnou za vysoké úroky, případně nulové úroky „schovávají“ za různé poplatky.

Půjčit si můžete i prostřednictvím SMS
Naše legislativa neklade moc velké překážky tomu, kdo chce peníze půjčovat. Setkat se proto můžete s půjčkou poskytnutou nejen na klasické pobočce, ale i přes internet, bankomat či pevnou telefonní linku. Ojedinělou novinkou na našem trhu je půjčka přes SMS. Nepotřebujete k tomu nic než mobilní telefon a ochotu překousnout skutečnost, že posíláte SMSkou důvěrné informace o své osobě (kromě svého jména a příjmení také rodné číslo, adresu trvalého bydliště, číslo občanského průkazu a další údaje).

Úvěry takto poskytují různé firmy a poměrně snadno splnitelné podmínky pro jejich získání přeci jen limitují. Například pokud si půjčujete poprvé u firmy Ferratum Czech, s.r.o., získat můžete maximálně tisíc korun. Neplatíte sice žádný úrok, ale počítat musíte s nehorázným poplatkem ve výši 25 % z dlužné částky (tj. 250 korun) za 15 dnů. Od smlouvy, jako u všech služeb poskytovaných na dálku, však máte možnost bez udání důvodu do 14 dnů odstoupit.

Dají se takovéto výpůjčky z pohledu klienta považovat za bezpečné? „Sdružení obrany spotřebitelů se nedomnívá – podle informací, které poskytovatel uvádí na internetu, že by pro klienta šlo o nebezpečnou půjčku. Poskytovatel se vůči riziku jistí výší půjčky a nechává si prostor zákazníka si ověřit právě nízkou výší první půjčky. Obchodní podmínky jsou – alespoň při prvním čtení jasné,“ uvedla pro iDNES.cz Ivana Picková se Sdružení obrany spotřebitelů. „Pokud je někdo ochoten takový „úrok“ či „poplatek“ (je v podstatě jedno, jak to nazveme) akceptovat, pak jde jen o jinou formu půjčování peněz na dálku,“ dodala Picková.

Chcete se vyhnout schůzce? Zkuste si půjčit třeba přes bankomat
Jestliže si chcete a hlavně potřebujete peníze vypůjčit, není schůzka v bance, či SMSka jedinou možností, jak to udělat. Banky, splátkové společnosti, ale i různé firmy poskytující úvěry umožňují zažádat o úvěr prostřednictvím telefonu, e-mailu, vyplněním on-line formuláře na webových stránkách společnosti nebo třeba v bankomatu. Většinou se však jedná, spíše než o vyřizování úvěru, o vyjádření svého přání si půjčit a zanechání kontaktního spojení. Na jeho základě se ozve zástupce firmy a s ním se již domluvíte na dalším postupu.

Vyřízení celé záležitosti, včetně schválení úvěru a zaslání peněz na účet či poštou, ovšem může trvat klidně i několik týdnů. Nemluvě o tom, že je často dálková varianta dražší než standardní (běžná schůzka).