Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chodíte rádi do banky? Plaťte

  0:01aktualizováno  0:01
Zhruba tři a půl milionu Čechů cítí rostoucí tlak bank, aby přestali chodit k přepážkám. Utratí běžně desetkrát víc za stejnou službu, kterou jiní klienti požadují po bance přes internet nebo po telefonu.

Ve snaze odnaučit klienty chodit na pobočky s každou drobností české banky jako by pozapomněly na to, že se stávají málo vstřícné vůči lidem, kteří nemají přístup na internet či nedůvěřují ovládání svých účtů přes telefon či počítač.

Pro lidi, kteří stále preferují osobní návštěvu pobočky, se pak často stává komplikací otevírací doba. V ní se podle průzkumu MF DNES pobočka od pobočky liší i o několik hodin a nejkratší dobu k návštěvě banky mají klienti obvykle v závěru týdne.

"Pusťte mě tam jen na minutu, jedu na dovolenou, potřebuji dát jen příkaz k úhradě, to už od moře neudělám," zkoušel umluvit ostrahu centrály největší české banky ČSOB jeden klient. Neuspěl.

Uvnitř už přepážky "spaly". Pobočka je sice tou hlavní v samém finančním centru Prahy, kde lidé běžně pracují do pozdního odpoledne, ale zavírá ve čtyři. "Zjistili jsme dotazováním, že v pátek je nejmenší zájem o pobočky. Ale zase jsme prodloužili pondělky, to máme otevřeno do šesti," říká mluvčí ČSOB Pavel Hejzlar.

Velké kamenné banky jsou v tom podobné. I když například Živnostenská banka se naopak v červnu rozhodla jít proti proudu. "V Praze jsme v průměru prodloužili otevírací dobu o 3,5 hodiny týdně a lidé to uvítali," líčí Jan Boček, vrchní ředitel marketingu Živnobanky.

Jak nejvýhodněji do banky? Poradíme ZDE

Není výjimkou, že některé pobočky České spořitelny zavírají ve dvě hodiny odpoledne i ve velkých městech, kde lidé pracují do pozdějších hodin, třeba v Českých Budějovicích či Ostravě. Klienti pak nemají jinou možnost než chodit do banky v pracovní době. Pokud neovládají účet z počítače.

"Chodím do banky řešit už jen větší částky, jinak využívám internet, protože na jaře banka zdražila," líčí devětašedesátiletá důchodkyně před pobočkou spořitelny. Bude však výjimkou. Právě starší lidé, ale i řada mladých, kteří bankovnictví na dálku nevěří, dávají dosud přednost pobočkám.

MF DNES dospěla propočty k tomu, že více než tři miliony Čechů se svými penězi stále nakládá tak, že zajdou do banky. A to jen z dat, které poskytli lídři trhu: Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka.

Ti všichni jsou pak vystaveni rostoucím poplatkům, které banky letos na jaře citelně zvýšily právě u obsluhy na pobočkách. Drahé jsou zejména výběry hotovosti, ale i příkazy k úhradě. Ty, pokud klient trvá na tom, že mu jej orazítkuje pracovnice na přepážce, mohou přijít i na 45 korun. "Já bych to ale jinak dělat nedokázal," říká klient jedné z velkých bank, který nechtěl být jmenován.

Spořitelna se snaží důchodcům ulevit a účtuje jim při výběru nejvíce 15 korun. ČSOB je zase směřuje do své Poštovní spořitelny. Je levnější a má přepážky na poštách, které mají delší otevírací dobu.

Co dělat v případě ztráty či odcizení karty? Jak se dostat k penězům a za kolik? Tyto a další informace si můžete přečíst ZDE.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz