Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chodíte rádi do banky? Plaťte

  0:01aktualizováno  0:01
Zhruba tři a půl milionu Čechů cítí rostoucí tlak bank, aby přestali chodit k přepážkám. Utratí běžně desetkrát víc za stejnou službu, kterou jiní klienti požadují po bance přes internet nebo po telefonu.

Ve snaze odnaučit klienty chodit na pobočky s každou drobností české banky jako by pozapomněly na to, že se stávají málo vstřícné vůči lidem, kteří nemají přístup na internet či nedůvěřují ovládání svých účtů přes telefon či počítač.

Pro lidi, kteří stále preferují osobní návštěvu pobočky, se pak často stává komplikací otevírací doba. V ní se podle průzkumu MF DNES pobočka od pobočky liší i o několik hodin a nejkratší dobu k návštěvě banky mají klienti obvykle v závěru týdne.

"Pusťte mě tam jen na minutu, jedu na dovolenou, potřebuji dát jen příkaz k úhradě, to už od moře neudělám," zkoušel umluvit ostrahu centrály největší české banky ČSOB jeden klient. Neuspěl.

Uvnitř už přepážky "spaly". Pobočka je sice tou hlavní v samém finančním centru Prahy, kde lidé běžně pracují do pozdního odpoledne, ale zavírá ve čtyři. "Zjistili jsme dotazováním, že v pátek je nejmenší zájem o pobočky. Ale zase jsme prodloužili pondělky, to máme otevřeno do šesti," říká mluvčí ČSOB Pavel Hejzlar.

Velké kamenné banky jsou v tom podobné. I když například Živnostenská banka se naopak v červnu rozhodla jít proti proudu. "V Praze jsme v průměru prodloužili otevírací dobu o 3,5 hodiny týdně a lidé to uvítali," líčí Jan Boček, vrchní ředitel marketingu Živnobanky.

Jak nejvýhodněji do banky? Poradíme ZDE

Není výjimkou, že některé pobočky České spořitelny zavírají ve dvě hodiny odpoledne i ve velkých městech, kde lidé pracují do pozdějších hodin, třeba v Českých Budějovicích či Ostravě. Klienti pak nemají jinou možnost než chodit do banky v pracovní době. Pokud neovládají účet z počítače.

"Chodím do banky řešit už jen větší částky, jinak využívám internet, protože na jaře banka zdražila," líčí devětašedesátiletá důchodkyně před pobočkou spořitelny. Bude však výjimkou. Právě starší lidé, ale i řada mladých, kteří bankovnictví na dálku nevěří, dávají dosud přednost pobočkám.

MF DNES dospěla propočty k tomu, že více než tři miliony Čechů se svými penězi stále nakládá tak, že zajdou do banky. A to jen z dat, které poskytli lídři trhu: Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka.

Ti všichni jsou pak vystaveni rostoucím poplatkům, které banky letos na jaře citelně zvýšily právě u obsluhy na pobočkách. Drahé jsou zejména výběry hotovosti, ale i příkazy k úhradě. Ty, pokud klient trvá na tom, že mu jej orazítkuje pracovnice na přepážce, mohou přijít i na 45 korun. "Já bych to ale jinak dělat nedokázal," říká klient jedné z velkých bank, který nechtěl být jmenován.

Spořitelna se snaží důchodcům ulevit a účtuje jim při výběru nejvíce 15 korun. ČSOB je zase směřuje do své Poštovní spořitelny. Je levnější a má přepážky na poštách, které mají delší otevírací dobu.

Co dělat v případě ztráty či odcizení karty? Jak se dostat k penězům a za kolik? Tyto a další informace si můžete přečíst ZDE.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz