Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěl bych přidat, šéfe

  10:00aktualizováno  10:00
Dřete jak mezek a na výplatní pásce pořád žádná změna. Co dělat, aby vám vedoucí přidal? Čekat v koutě, až vaše úsilí zaregistruje, nebo vyrazit ke zteči?

Pracujete ve firmě, kde se musí hodně a nahlas křičet, nebo se udělat nepostradatelným, abyste dostali přidáno? Nebo jste naopak součástí dobře promazaného soukolí, kde se zvedá plat jen s rostoucí praxí, všem stejně o výši inflace, nebo při přechodu na jinou pozici?

Jeden a půl milionů lidí pracujících ve firmách, kde platí kolektivní smlouvy dojednané mezi vedením firem a odbory, má o ročním nárůstu mezd jasno - je dán kolektivní smlouvou. Moc iniciativy ke zvyšování platů nemůže projevit ani téměř 750 000 zaměstnanců ve veřejném sektoru. Ti čekají na to, kolik uvolní vláda na jejich odměňování ze státního rozpočtu. Největší díl z pracujících lidí, více než 2 300 000, má však plat ve svých rukách. Jak dosáhnout jeho zvýšení?

Žádejte, když se vám daří

Ještě než zaklepete na šéfovu kancelář, odpovězte si na jednoduché otázky: Zasloužím si vyšší plat? Odevzdávám tolik práce a tak kvalitní, že bych měl dostat víc? Jestliže jsou obě odpovědi na tyto otázky kladné, vzhůru za šéfem. Vyplatí se nevyrážet hned, ale počkat si na okamžik, kdy se vám něco opravdu podaří. Pokud se dokonce dočkáte pochvaly, máte napůl vyhráno.

Nejsilnější argument na konec

Přesvědčivé argumenty - to je to, co může u vedoucího zabrat. Připravte si předem důvody, proč by vám měli přidat. "Na schůzce shrňte své dosavadní úspěchy a uveďte, čeho chcete ve firmě dosáhnout," radí Helena Kudláčková z poradenské společnosti Robert Half International. Není na škodu se zmínit, kdy se vám naposledy měnil plat a co jste od té doby dokázali. Zaměstnavatele byste měli přesvědčit, že mu máte co nabídnout i v budoucnosti. Je dobré začít silným argumentem, uprostřed může být slabší, na konci je vhodné vytáhnout ten nejsilnější.

NENECHTE SI UJÍT
mince
Vyplatí se  investice do bydlení?
Investice do nemovitosti má jednu velikou výhodu - na dům či byt, který koupíte, si můžete sáhnout - to se o cenných papírech nedá vždy říci.
knihy
Pro absolventy je málo míst
Mladí lidé všech vzdělanostních kategorií jsou rizikovou skupinou na trhu práce. Na čem záleží úspěch absolventů škol?
Víno, etikety
Cabernet: pití pro nenáročné
Hypermarkety zaplavila vína z dovozu. Mnohá z nich nestojí víc než sto korun. Jaká jsou?

Jděte za šéfem, když je v pohodě

Nebudou vám moc platné brilantní pracovní výkony, když se vašemu týmu nevede a šéfovi kvůli tomu na každé poradě nadávají. Pokud se v práci daří nejen vám, ale i vedoucímu a ještě má dobrou náladu, máte větší šanci uspět.

Připravte si prostor pro ústup a smlouvání

Zlaté pravidlo říká, že na vyjednávání o penězích je třeba se pořádně připravit a myslet i na případný ústup z původního požadavku. Mluvte o platovém rozpětí, na které chcete dosáhnout; je to pro vás výhodnější vyjednávací pozice, než když budete požadovat zcela konkrétní částku. Rozpětí volte uvážlivě, příliš vysoké může vyvolat dojem, že se přeceňujete, moc nízké zavání sebepodceňováním. Dejte pozor na to, že při vyjednávání o platu se hovoří vždy jen v hrubých relacích. Nezapomeňte, že plat není jen částka na pásce, ale také další bonusy. Ptejte se na další výhody, možná, že šéf nebude chtít slyšet o korunovém zvýšení platu, ale bez problémů vám odklepne nákladný jazykový kurz nebo služební mobilní telefon.

Zajistěte, aby měl na vás šéf dost času

Nechoďte za vedoucím hned, jak vás napadne, že chcete přidat. Požádejte ho v předstihu, aby si na vás udělal chvilku času, přizpůsobte svůj program jeho časovým možnostem. Určitě nadřízeného nežádejte o vyšší plat mezi dveřmi, když utíká na poradu nebo spěchá vyzvednout dítě ze školky. Hrubou chybou by bylo také řešit platovou otázku v kanceláři s ostatními kolegy.

Buďte reální, myslete na situaci firmy

Odhadněte nejen svoje, ale i firemní možnosti. Pokud se firmě nedaří a má ekonomické problémy, není nejvhodnější čas žádat o vyšší plat. Reálně zvažte svou pozici a jí přizpůsobte svoje požadavky. Když je firemní průměr platů 15 000 korun a vy nijak nevynikáte, nežádejte 30 000 korun.

Pohrozte odchodem, jste-li nenahraditelní

Lhát v životopise se nevyplácí.
Více
ZDE.

Trne šéf, že byste odešli jinam? Tak to je pro vás velmi dobrá výchozí pozice a máte šanci uspět. Zjistěte si, třeba předstíraným zájmem o práci v jiné firmě, jaké platy tam berou lidé ve vaší pozici; můžete toho využít při jednání o zvýšení platu. Zvažte však, zda jste opravdu pro firmu natolik ceněným zbožím. V opačném případě by se vám mohlo stát to, co mnoha jiným před vámi: demonstrativní položení výpovědi na stůl v naději na zvýšení platu jejich nadřízení přijali a oni měli starosti s hledáním jiné práce.

Nechoďte v pondělí ani v pátek

Nevolte pro důležité jednání s vedoucím pondělí, kdy ho mohou čekat nepříjemná jednání s nadřízenými a kdy má plný diář pracovních úkolů. Nechoďte si říci o vyšší plat ani v pátek, kdy už bude vedoucí myšlenkami s rodinou na víkendu. Úplně netaktické je obtěžovat ho před dovolenou. Bedlivě pozorujte šéfa, zkuste vypátrat, jak se mění jeho nálady během týdne. Mějte na mysli, že i on má své dny, kdy vaše žádost zapadne bez odezvy. Ani otálet se nevyplácí. Přidává se u vás ve firmě obvykle vždy ke stejnému datu a šéf má zamotanou hlavu, jak balík peněz mezi lidi rozdělit? Zkuste ho oslovit dřív, abyste nemuseli čekat, co na vás zbude.

Neohánějte se osobními problémy

Nevykládejte šéfovi, že děti rostou, potraviny podražily a dům vám padá na hlavu. Takovými argumenty u nadřízeného nezabodujete. "Nejvíc mě dokáže naštvat, když mě chce podřízený tak trochu vydírat svou sociální situací. Takovým lidem ze zásady nepřidám," potvrzuje Zdeněk Čihák, který podniká ve stavebnictví a zaměstnává 20 lidí. Opatrně se srovnáním platového ohodnocení kolegů. Tyto argumenty mohou být dvousečné - o platech by se na pracovišti mezi sebou nemělo mluvit a zaručená informace o tom, kolik bere kolega, může při vyjednávání uškodit. U dobrého a spravedlivého vedoucího nezabere ani patolízalské pochlebování, jak je ze všech nejlepší a nenahraditelný, nebo naopak vyhrožování, že roznesete po firmě jeho společenské či pracovní poklesky.

Neoblékejte se okázale, ale slušně

Nová práce: nasaďte úsměv.  Více ZDE.

I když si do detailů připravíte scénář, jak přesvědčit vedoucího, že si vyšší plat zasloužíte, může jednání ztroskotat. Hodně důležitý je první dojem, který u něj vyvoláte, jakmile vstoupíte do jeho kanceláře. Oblečení by mělo být přiměřené vaší pozici - pokud celý rok chodíte v montérkách, nepůjdete jednat s mistrem v obleku. Oděv i boty by měly být čisté, vlasy upravené, nesnažte se šokovat extrémy - u žen nepůsobí dobře ani příliš krátké sukně, ani hluboké výstřihy. Čeho je moc, může být příliš, což platí například o líčení i vůni. Druhý extrém je ještě horší, a to, když se o vůni nedá ani při nejlepší vůli hovořit, ale již zdálky je cítit pot či pach z úst. Pokud chcete žádost o vyšší plat podpořit také svou obtížnou sociální situací, nechoďte za vedoucím v oblečení z nejdražších butiků, obloženi kilem zlatých šperků. Nevykládejte mu ani, že dovolená na Seychelách nestála letos zanic.

10 rad jak získat vyšší plat:

 • 1. Žádejte, když se vám daří
 • 2. Nejsilnější argument nakonec
 • 3. Jděte za šéfem, když je v pohodě
 • 4. Připravte si prostor pro ústup a smlouvání
 • 5. Zajistěte, aby měl na vás šéf dost času
 • 6. Buďte reální, myslete na situaci firmy
 • 7. Pohrozte odchodem, pokud jste nenahraditelní
 • 8. Nechoďte v pondělí ani v pátek
 • 9. Neohánějte se osobními problémy
 • 10. Neoblékejte se okázale, oblékejte se slušně

Kolik má za hodinu ředitel firmy

Praha

       547 Kč

Liberecký

       478 Kč

Ústecký

       463 Kč

Moravskoslezský

       443 Kč

Hradec Králové

       415 Kč

Středočeský

       404 Kč

Plzeňský

       378 Kč

Jihomoravský

       365 Kč

Olomouc

       349 Kč

Jihočeský

       340 Kč

Vysočina

       326 Kč

Karlovarský

       325 Kč

Zlínský

       305 Kč

Pardubice

       296 KčPoznámka: Hrubá mzda v Kč
Pramen: Trexima Zlín

Věty, které by rozhodně neměly zaznít:

 • Mám hodně dětí a samé dluhy
 • Nováková bere víc a udělá toho míň
 • Vždyť víte, že já na vás neřeknu, jak jste...
 • Zadarmo ani kuře nehrabe
 • Já jsem vždycky říkal, že vy jste ten nejlepší šéf


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.