Chybějí klempíři, pokrývači, tesaři

Ten, kdo potřebuje opravit, nebo dokonce postavit střechu, má se sháněním vhodného řemeslníka většinou obrovské problémy.
Ten, kdo potřebuje opravit, nebo dokonce postavit střechu, má se sháněním vhodného řemeslníka většinou obrovské problémy. Kvalitních specialistů je v současné době nedostatek. Málokdo si totiž dnes myslí, že řemeslo ještě má "zlaté dno". Například v letošních prvních ročnících učebních oborů pokrývač, tesař a klempíř se učí pouze něco přes tři stovky dětí, a to v celé České republice. Přitom by jich podle odborníků mohlo být alespoň třikrát tolik. Nedostatek kvalifikovaných řemeslníků v těchto oborech potvrzují i úřady práce.

"Školu navíc dokončí necelá polovina žáků z těch, kteří nastoupí do prvního ročníku. A tak každý rok vychází z učilišť pouze okolo stovky našich pokračovatelů," uvádí Jiří Sláma z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů, "a to je opravdu velmi málo." Řemeslné učební obory bývají zpravidla na okraji zájmu nejen dětí, ale i jejich rodičů. Po deváté třídě si je vybírají většinou žáci s horším prospěchem, kteří o učení nemají velký zájem. To všechno způsobuje dlouhodobý nedostatek těchto řemesel v praxi. Je to zaviněno neznalostí i zastaralými představami o této činnosti. "Práce pokrývače není dnes tolik fyzicky náročná, hlavně díky novým technologiím," potvrzuje Jiří Sláma, "také výdělečné možnosti jsou poměrně slušné. Roční příjem šikovného pokrývače může dosáhnout i dvou set padesáti tisíc korun." Dobrý pokrývač, klempíř nebo tesař by měl být fyzicky zdatný, musí být také schopný si organizovat práci. Učiliště se snaží, aby absolventi byli schopni zvládat provoz vlastní firmy. "V učebních osnovách máme nejen odborné předměty, ale i základy ekonomie a administrativy," říká Václav Starý, zástupce ředitele Středního odborného učiliště z Písku, "od letošního září je navíc povinná angličtina nebo němčina." Znalost jazyků může být pro učně přínosná. Je o ně totiž zájem i v zahraničí, mohou tam získat pracovní povolení. U nás je vyhledávají zahraniční stavební firmy.

Snaha získat učně

Soukromé podniky a firmy spolupracující s odbornými učilišti při odborném výcviku se společně snaží nedostatek zájemců o řemesla řešit. V devátých třídách pořádají přímo v základních školách informační schůzky. Dětem rozhodujícím se o svém dalším povolání přibližují obsah výuky a ukazují možnosti dalšího uplatnění. Navíc Cech klempířů, pokrývačů a tesařů nabízí preferenční příspěvek pět set korun měsíčně pro každého učně v prvním ročníku. "To je také částečná motivace pro děti ze sociálně slabších rodin," dodává Jiří Sláma. Firmy, které se u nás rozvojem řemeslných profesí zabývají, navrhují dále, aby nejlepší učni oboru pokrývač byli odměňováni třeba formou stáží v zahraničí, konkrétně v sousedním Rakousku, kde je o tuto profesi velký zájem.

Možnost uplatnění

"Řemesla jsou všeobecně velmi poptávána zaměstnavateli. Pokud někdo učební obor dokončí a má o práci zájem, neměl by mít problém ji nalézt. Jestliže však bydlí v menší vesnici nebo městečku, musí být ochoten za prací dojíždět," konstatuje Jan Karmazín z Úřadu práce v Benešově. "Práce se mi líbí nejen proto, že mám stále co dělat a její výsledky jsou dobře vidět, ale také proto, že uplatním své fyzické schopnosti. Mým koníčkem je totiž horolezectví," svěřuje se Milan Hobza z Trutnova, který si před čtyřmi lety vybral povolání pokrývače a po uplynutí praxe nutné k získání živnostenského listu plánuje založení soukromé firmy

Jak se stát soukromníkem

Další z možností pro absolventy stavebních učebních oborů je založení vlastních firem. "Zakázek je spousta, protože u nás jsou střechy jen za posledních padesát let v dezolátním stavu a velké procento stavebních prací jsou právě rekonstrukce střech. Navíc nové budovy se stále staví," líčí Jiří Sláma. "Abychom mohli vystavit oprávnění k provozování řemeslné živnosti - živnostenský list - musí být zájemce vyučen v oboru a mít tři roky praxe," vysvětluje Jana Patočková ze Živnostenského úřadu v Liberci. Výuční list pro pokrývače, klempíře nebo tesaře může nahradit šest let práce v oboru nebo maturitní vysvědčení ze stavební průmyslovky a dvouletá praxe.