Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chybělo lejstro, na penzi jí neuznali dva roky pojištění. Braňte se

aktualizováno  1. srpna
Každý si musí od mládí hlídat, zda má na důchod zapsány v centrální evidenci všechny doby pojištění i další důležité údaje. Paní Věra proto požádala o výpis, zda má vše správně. A nestačila se divit. Místo šesti let, po které řádně pečovala o postižené dítě, jí započítali jen čtyři roky.

"Připadá mi nespravedlivé, že bych měla dostávat nižší penzi, protože jsem nepodala včas jeden úřední papír," říká paní Věra z Prahy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kvůli kratší době pojištění by tak za pár let, až odejde do starobního důchodu, dostávala nižší důchod. A to téměř o tisícovku měsíčně. Ročně by tak jako penzista přišla o 12 tisíc korun, za pět let o 60 tisíc.

"Měla jste si ohlídat, že se změnil zákon," sdělila jí úřednice Pražské správy sociálního zabezpečení.

Přihlášku měla podat znovu

Paní Věře se v roce 1988 narodil syn a jeho zdraví nebylo nejlepší. V letech 1992 až 1998 se stav chlapce zhoršil a vyžadoval mimořádnou péči. Do práce se matka vrátit nemohla, o výdělku a kariéře si mohla nechat jen zdát. Dál pečovala o těžce nemocné dítě a splnila i povinnost ohlásit to úřadům.

Nepřehlédněte

"Přihlášku k důchodovému pojištění jsem vyplnila v roce 1992, myslela jsem, že mi to po celou dobu, kdy jsem se starala o dítě, zaručuje účast na důchodovém pojištění. Teď mi sdělili, že jsem podle zákona 155/1995 měla podat přihlášku ještě jednou. Nikdo mě na to ale neupozornil. Připadá mi nespravedlivé, že bych měla dostávat nižší penzi, protože jsem nepodala včas jeden úřední papír. O dítě jsem řádně pečovala, což jsem řádně doložila," popisuje svůj případ 56letá Věra.

Jak ovlivní penzi doba pojištění

Modelový příklad: Žadatelce vznikne nárok na penzi například v roce 2015, v letech 1986 až 2014 dosahovala průměrné výdělky. Jestliže ji nebudou přiznány dva roky pojištění, celková doba pojištění bude 39 let.
Výpočtový základ za roky 1986 až 2014 bude činit 15 451 Kč.

Jestliže se jí celková doba pojištění zvýší z 39 na 41 let (o dva roky), výpočtový základ se zvýší o 534 Kč na 15 985 Kč.
Procentní výměra starobního důchodu by se celkově zvýšila o 792 Kč měsíčně.

Zdroj: propočet ČSSZ

Nevzdala to. Podala písemnou žádost a snažila se dovolat toho, aby jí byly započteny všechny roky, po které o nemocné dítě pečovala. Verdikt Pražské správy sociálního zabezpečení byl ale zamítavý, i když péči o dítě nezpochybnil.

Věra skutečně chybovala, protože nedodržela literu zákona a nepodala přihlášku ve stanovené lhůtě. V jejím případě tak mohla učinit dokonce až do poloviny roku 2010. Jinými slovy: Neznalost zákona neomlouvá, vše ohledně penze si musí lidé ohlídat sami.

Tvrdost zákona lze odstranit

Redakce iDNES.cz zjistila, že přece jen existuje možnost, jak chybu napravit a dosáhnout toho, aby se penze zbytečně nezkrátila.

Může se hodit

Vše o důchodovém pojištění
Konzultace na lince:
257 062 860

"Jestliže je doba péče o dítě s těžkým zdravotním postižením prokázána, Česká správa sociálního zabezpečení je zmocněna rozhodnout o odstranění tvrdosti zákona. Pro čtenářku to znamená, že doba péče v období let 1996 až 1998 jí bude do důchodu započtena," slíbila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Věra ovšem musí všechno napravit, aby si zajistila důchod, jaký jí po právu náleží. Jakmile se za pár let rozhodne podat žádost o penzi, musí současně podat i žádost o takzvané odstranění tvrdosti zákona. Pokud je péče o postižené dítě řádně prokázána, což v tomto případě je, ČSSZ její žádosti bez problémů vyhoví.

  • Zajímejte se o legislativní změny, které se týkají starobních penzí. Neznalost zákona neomlouvá. Uchovávejte si důležité doklady, kterými lze doložit vaši pracovní a pojistnou historii.
  • Čas od času požádejte ČSSZ o zaslání Informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP). Obsahuje přehled dob důchodového pojištění, popřípadě náhradních dob pojištění, od roku 1986 i přehled vyměřovacích základů a vyloučených dob (více zde).
  • Pokud zjistíte nějaké nesrovnalosti, konzultujte svůj případ s místně příslušnou správou sociálního zabezpečení a požádejte pracovníky o pomoc s řešením případných nedostatků. Využijte i možnost podat žádost o odstranění tvrdosti zákona.

Požádali jste si již o zaslání Informativního osobního listu důchodového pojištění?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. března 2012. Anketa je uzavřena.

Zatím ne 1765
Již ano 1178
Autor:
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že investiční doporučení na růst kurzu dolaru tu byla už před rokem?

Další rady k nezaplacení

Spočítejte si

Spoléhat se pouze na státní důchod je nezodpovědné. Začněte pravidelně spořit se státním příspěvkem a úspory zhodnocovat.

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady se spořením na penzi? Naši odborníci vám vždy poradí.

Vstoupit do poradny

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Ilustrační snímek
Jak jste na tom se znalostmi ohledně penzí? Otestujte se

Mladší ročníky mnohdy namítají, že se státní penze nejspíš nedočkají a musejí se spoléhat především sami na sebe. Potěšitelné ale je, že se o důchody a vše co...  celý článek

Jiří Biskup, ústřední ředitel ČSSZ
Šéf ČSSZ: Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení penze

Kdo v penzi pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnosti konanou po 31. prosinci 2009. Navýšení není automatické, musí...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.