Firmy mají od ledna díky úpravě zákoníku práce volnější ruce pro výpověď problematickým zaměstnancům. Ilustrační snímek

Firmy mají od ledna díky úpravě zákoníku práce volnější ruce pro výpověď problematickým zaměstnancům. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtyři chyby, kvůli kterým můžete přijít o práci

  • 337
Chráněné firemní informace neprozrazujte, nákupy po internetu vyřizujte doma a v kanceláři se znuděně neválejte po stole. To je pár věcí, které zaměstnavatelé prostě nesnášejí. A mladí lidé, kteří poprvé nastupují do práce, by o nich měli vědět.

"Za některé prohřešky dokonce hrozí i výpověď," upozorňuje Ondřej Hlaváček, ředitel poradenské společnosti Neumann & Partners a specialista na problematiku lidských zdrojů.

1.
Vynášení chráněných firemních informací

Za prokázané pletichy a nekalé chování je jasný padák. Pokud vás láká vidina osobního prospěchu a přemýšlíte, že by se možná citlivé podnikové údaje mohly hodit konkurenci, ihned takové myšlenky zapuďte.

Může se hodit

Najděte si práci podle svých představ na jobDNES.cz. Z denně žhavých pracovních nabídek si jistě vyberete.

Dříve či později se na takové chování stejně přijde a celá věc se může dostat až k soudu. Jde totiž o závažné poškození zájmů firmy, za které navíc hrozí vysoké pokuty. Zaměstnanec by si měl uvědomit, že pokud do své nové firmy přinese důvěrné informace, nebude na výsluní dlouho. Nový zaměstnavatel jeho informace využije a při nejbližší možné příležitosti se ho zbaví - nebude totiž chtít mít v týmu "zrádce".

Podle společnosti Microsoft jsou nejžádanějšími a nejcennějšími daty informace o hospodaření velkých firem, které lze zneužít třeba k nelegálnímu obchodování s akciemi. Útočníci ale stojí také o výsledky firemního výzkumu a vývoje či o informace o připravovaných produktech a akvizicích.

Nejčastěji útokům čelí firmy v leteckém průmyslu, zbrojařství, elektrotechnickém průmyslu nebo poradenství. Většinou se firemní data "vynášejí" přes e-mail nebo flash disk.

2.
Porušení léčebného režimu

Pokud skončíte doma s angínou, zůstaňte raději v posteli a na vycházky jděte jen v lékařem stanovenou hodinu. Od letošního roku se totiž významně zpřísnily sankce za porušení léčebného režimu.

V případě, že vás kontrolor nebo zaměstnavatel doma opakovaně nenajde, můžete o práci dokonce přijít. Celková doba vycházky může být maximálně šest hodin denně a může se uskutečnit pouze mezi 7. a 19. hodinou. Konkrétní časový úsek určí lékař a platí, že vycházky může povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu pacienta a který nenarušuje stanovený léčebný režim.

A ještě něco. Zkontrolujte, zda máte místo pobytu v době nemoci pečlivě označené jménem a funkčním zvonkem, aby vás kontrolor bez problémů našel. Jinak vám hrozí pokuta až 20 tisíc korun.

3.
Surfování na internetu v pracovní době

Ožehavým tématem je v poslední době také surfování zaměstnanců na internetu v pracovní době. Zákoník práce tyto aktivity výslovně neupravuje, ale i tak si můžete pěkně naběhnout. Třeba kvůli tomu, že bez souhlasu firmy užíváte pro osobní potřebu výpočetní techniku, telekomunikační zařízení a další pracovní prostředky, což už zákoník práce řeší. Hledání dovolené nebo on-line nákupy proto raději nechte na doma.

Je třeba brát v potaz, že zaměstnavatel může kontrolovat speciálními programy dobu, kterou strávíte surfováním či hraním počítačových her. A vyjede si i seznam webových stránek, které navštěvujete. O postihu za toto chování pak rozhoduje nadřízený - záleží na tom, jak se mu líbíte a jaké za vámi stojí výsledky.

Může vám udělit slovní napomenutí nebo snížit odměny. Může však také zrušit pracovní poměr, jako se to například před dvěma lety stalo v jedné firmě v Jindřichově Hradci. Tam se vedoucí rozloučil s pracovníkem právě na základě výsledků auditu efektivity práce.

Společnost Ryant, která tehdy využití pracovního počítače kontrolovala, zjistila, že dotyčný zaměstnanec strávil přes 60 procent pracovní doby aktivitami, které s jeho zaměstnáním vůbec nesouvisely. Surfoval po zábavních internetových stránkách a hrál hry. Okresní soud tehdy uznal okamžité zrušení pracovního poměru za oprávněné.

4.
Pracovní delikty a laxní přístup k práci

Ekonomická krize naučila zaměstnance vážit si práce. I přesto se stále najdou hříšníci, kteří třeba opakovaně chodí pozdě, pijí alkohol na pracovišti a neplní pracovní povinnosti tak, jak mají. Takovou pracovní morálkou se určitě neinspirujte, pokud tedy nechcete skončit na ulici.

Firmy mají od ledna díky úpravě zákoníku práce volnější ruce pro výpověď problematickým zaměstnancům. Už je totiž nemusí písemně upozorňovat na odstranění nedostatků a dávat jim čas na nápravu. Rovnou jim pohrozí výpovědí, a když ani to nezabere, tak se s nimi prostě rozloučí.