Chystáte se na přijímačky? Připravujte se přes internet!

  • 3
Máte doma páťáka nebo deváťáka, který by se měl pomalu začít připravovat k přijímacím zkouškám na gymnázium nebo na střední školu? Bude váš potomek letos maturovat a pokoušet se o přijetí k dalšímu studiu? Tak právě pro vaše děti je určen nový internetový projekt přípravy k přijímacím zkouškám.
Autor projektu společnost Scio každoročně připravuje přijímací zkoušky pro několik vysokých a desítky střední škol v České republice. Když vloni poprvé organizovala tzv. Národní srovnávací zkoušky i pro žáky základních škol (pro uchazeče o vysokoškolské studium je dělá letos posedmé), zúčastnilo se asi 2000 žáků 9. tříd a 1200 žáků 5. tříd, kteří se hlásí na osmiletá gymnázia. Žáci 5. a 9. tříd se mohou prostřednictvím internetu připravovat na přijímací zkoušky na střední školy z matematiky a českého jazyka, středoškoláci k maturitě nebo přijímacím zkouškám na vysoké školy z českého jazyka, matematiky a základů společenských věd.

Poradí vám Elvíra

Do přípravných internetových kurzů se lze kdykoliv zapsat na stránkách www.scio.cz. Poté, co zaplatíte "školné", které se pohybuje od 680 do 880 Kč, můžete ihned začít studovat. Stačí k tomu počítač, připojení k internetu. Kurzy mají 30 až 50 lekcí rozdělených do tzv. pracovních listů. Listy vypadají na první pohled jako malé testy či cvičení jen s tím rozdílem, že pokyny dává malá dívčina - studijní múza Elvíra. Překvapení přijde, když se něco nedaří nebo odpovíte špatně - Elvíra vám začne napovídat a radit, takže i když látce na začátku třeba příliš nerozumíte, na konci listu už si z nápověd a komentářů můžete leccos odnést. Navíc máte možnost se kdykoliv podívat do tzv. pramenů, v nichž najdete stručný výklad látky, přehledy, podrobnější vysvětlení či třeba další příklady na procvičení. Na konci většiny lekcí je závěrečný test a podle výsledku studijní múza Elvíra doporučuje další postup - něco zopakovat, znovu projít, normálně pokračovat nebo třeba přeskočit.

Opakování, procvičování...

I když je možné se z kurzů látku učit od začátku, jsou podle ředitele Scio a autora celého projektu Ondřeje Šteffla kurzy určeny především těm, kdo si potřebují látku procvičit, doplnit či zopakovat. "Mnoho žáků se při přípravě na přijímací zkoušky či na maturitu ztratí v množství látky, často nevědí, co vlastně umí a co ještě ne, a co je na přijímací zkoušky potřeba. A rodiče jim v tom často nemohou poradit," říká Šteffl. Podle něj je jednou z největších výhod kurzu stálý a podrobný přehled o tom, co žák již absolvoval a s jakým výsledkem, co již umí a co mu ještě zbývá.

Každý má svého lektora

Zřejmě nejzajímavější je možnost komunikovat s lektorem. Každý student má svého, radí mu v nesnázích, odpovídá na jeho dotazy a dohlíží i na řádný průběh studia. Lektoři jsou většinou učitelé základních a středních škol, kteří mají těsnější vztah k internetu. Odpověď na každou otázku by měl student dostat do 48 hodin. Perličkou je, že na rozdíl od školy si žáci s lektory tykají. Má to prý napomoci tomu, aby se žák během studia cítil dobře a uvolněně.

Pro maturanty od 15. února

Prvních několik desítek zájemců z 5. a 9. tříd již od 11. ledna studuje, další se stále hlásí. K výhodám e-learningu patří, že začít studovat lze kdykoliv. Kurzy pro maturanty se otevírají 15. února. Problémem tak pro mnohé zůstává dostupnost internetu a pro ty, kdo ho mají, telekomunikační poplatky. "S Telecomem těžko pohneme, ale pokud se zájemci budou přihlašovat v nejlevnějším časovém pásmu (tj. od 19.00 nebo o víkendech), neměli by zaplatit za připojení během celého kurzu víc než 400 Kč. Doufáme také, že řada žáků bude moci využít připojení ze školy," dodává Ondřej Šteffl.

Kde se přihlásit a získat informace:

* www.scio.cz (zde také naleznete demo kurzy, které je možné prohlížet zdarma)
* e-mail: online@vzdelavani.cz

Co je to e-learning?

Úplně nová forma vzdělávání učení přes internet. Spojuje interaktivitu výukových programů, cílevědomý postup učitele ve třídě i individuální přístup s veškerými výhodami internetu - svobodou, flexibilitou, přístupem ke všem informacím z jednoho místa. E-learning se osvědčuje zejména tam, kde před sebou žáci mají jasný cíl, např. při přípravě na zkoušky. Tehdy také internet nabízí snadnější a rychlejší učení než obvyklé postupy. Vzdělávání přes internet u nás využívají zatím hlavně velké firmy pro vnitropodnikové vzdělávání. První pokus udělaly některé vysoké školy.