Cigarety z práce mizí jen pomalu

aktualizováno 
Učitelé, lékaři či úředníci zvyklí na nikotinové pauzy mají smůlu. Nový protikuřácký zákon jim dovoluje kouřit už jen mimo pracoviště.

Ze škol, nemocnic nebo veřejných budov by měly zmizet vyhrazené místnosti pro zaměstnance-kuřáky. Může za to nový zákon chránící ty, kteří se bez nikotinu obejdou.

Dosud si v zaměstnání kuřáci nesměli zapálit tam, kde pracovali zároveň i nekuřáci. Řada firem proto vyhradila pro pracovníky závislé na nikotinu speciální místnosti. S nimi se však budou muset rozloučit kuřáci z řad učitelů, lékařů, zdravotních sester i výpravčích na nádraží. Důsledky nového zákona, který začal platit letos v lednu vysvětluje právník Petr Hůrka:

"Pokud má zaměstnavatel vyhrazenou místnost pro kuřáky a jde o školu, veřejnou budovu či zdravotní středisko, je povinen ji zrušit. Ledaže by se nacházela mimo pracoviště." Právník Oldřich Choděra k tomu dodává: "Třeba na úřadě by jinak došlo k paradoxní situaci: občan tam kouřit nesmí, ale úředník, který má povoleno ve své kanceláři kouřit, si při jednání zapálí cigaretu." Podle Choděry je však otázka, kdo bude kouření lékařů, učitelů, úředníků "hlídat", případně trestat finanční pokutou až do výše 1000 korun.

Kde si neškrtnete zápalkou

NENECHTE SI UJÍT
Peníze (c) profimedia.cz/corbis
Pozor na poplatky, ukusují z investovaných peněz
Každé zboží má na trhu svou cenu a podílové fondy nejsou výjimkou. Kdo se někdy do investování pustil, tak ví, o čem je řeč. Jak si na ně dát pozor?
Peníze (c) profimedia.cz/corbis
Budete moci i vy získat podporu z EU?
Evropská komise schválila pokyny k regionální podpoře 2007 - 2013, které stanoví pravidla pro přiznávání státní podpory a týkají se podpor, jako jsou přímé investiční dotace a daňové úlevy pro firmy. Budete mít na ně nárok?
Moře - léto - dovolená
Výběr zbývající loňské dovolené
Koncem srpna 2005 jsem nastoupila do pracovního poměru v novém zaměstnání. Z toho vyplynulo, že mám nárok na 13,5 dne dovolené za rok 2005. Přišla jsem o ně, když jsem si je nestihla vybrat doteď?

Zaměstnanci-nekuřáci, kteří jsou v obědové pauze odkázáni na veřejné restaurace, mají smůlu. I když si prosadí pracoviště bez cigaret, při jídle se jich nezbaví - v restauracích se kouřit smí.

Jeden z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů v Evropě platí od letoška ve Španělsku. Ve srovnání s ním je ten český bezzubý. Španělé nesmějí kouřit na pracovištích, povoleno není ani zřizování oddělených kuřáren v kancelářích a výrobních halách.

I v České republice se najdou pracoviště, kde kuřákům nefandí. "Už dva roky vyháníme učitele s cigaretami do koutku ve školní zahradě," říká Dalibor Carda, ředitel základní školy v Českém Krumlově. Kdysi k nim byl shovívavější. "Měli jsme zde kuřáckou místnost. A kolegové mi pořád vyčítali, že kouří, protože jim to umožňuji. Kdybys byl tvrdší, nekouřili bychom, říkali mi. Nějakou dobu jsem je jen varoval a pak místnost opravdu zrušil," vypráví ředitel Carda. Zákaz kouření na školách schvaluje. Učitelé by podle něho měli jít příkladem - hlavně dnes, kdy si mládež sama zapálí cigaretu před školní budovou.

Existují pracoviště, kde není radno kouřit bez ohledu na zákon, a to čistě s ohledem na požární a jiná rizika. Podle zjištění České koalice proti tabáku se přesto skrývá za 11 procenty požárů na pracovišti právě cigareta.

Kuřáci bývají více nemocní

Pracovníci odbíhající s krabičkou cigaret v ruce na krátkou pauzu bývají častěji nemocní a nejsou tak výkonní. Podle studií zveřejněných na webu České koalice proti tabáku jsou náchylnější k nachlazení. Kuřáci navíc tráví denně s cigaretou asi tak čtyřicetiminutovou přestávku a přijdou firmu docela draho.

"Oproti nekuřákům nejsou tak produktivní a hůře se soustředí na práci. Podniku také stoupají náklady na údržbu prostor, kde se kouří - musí častěji měnit elektronická zařízení, malovat a podobně," upozorňuje Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku. Pro uzákonění zákazu kouření na pracovišti se podle průzkumu koalice vyslovilo 63 procent občanů, kuřáků i nekuřáků.

Proč říci NE cigaretám v práci?

  • Kuřáci a nekuřáci jsou k sobě nevraživí, vzájemně se obviňují ze sobectví
  • Kuřáci jsou častěji nemocní, náchylnější k nastydnutí, virózám a chřipce
  • Kouř dráždí oči a sliznice všech přítomných
  • Kuřáci sice tvrdí opak, ale jejich soustředění při práci je dlouhodobě nižší

Zdroj: materiály České koalice proti tabáku

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Solidární daň je nejen pro bohaté. Kdo ji musí zaplatit za rok 2018?

Ilustrační snímek

Někteří Češi mají královské příjmy. Pokud jsou nad limit, musí do státní kasy odvést solidární daň. Během roku 2018 se...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

MONETA MB: Akvírovaná aktiva Air Bank a Home Credit jsou drahou hračkou - (Koupi...

Kurzy.cz Moneta Money Bank (MMB) ke konci října zveřejnila podrobnější informace k zamýšlené akvizici Air Bank, českého a sloven...

Najdete na iDNES.cz