Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cigarety z práce mizí jen pomalu

aktualizováno 
Učitelé, lékaři či úředníci zvyklí na nikotinové pauzy mají smůlu. Nový protikuřácký zákon jim dovoluje kouřit už jen mimo pracoviště.

Ze škol, nemocnic nebo veřejných budov by měly zmizet vyhrazené místnosti pro zaměstnance-kuřáky. Může za to nový zákon chránící ty, kteří se bez nikotinu obejdou.

Dosud si v zaměstnání kuřáci nesměli zapálit tam, kde pracovali zároveň i nekuřáci. Řada firem proto vyhradila pro pracovníky závislé na nikotinu speciální místnosti. S nimi se však budou muset rozloučit kuřáci z řad učitelů, lékařů, zdravotních sester i výpravčích na nádraží. Důsledky nového zákona, který začal platit letos v lednu vysvětluje právník Petr Hůrka:

"Pokud má zaměstnavatel vyhrazenou místnost pro kuřáky a jde o školu, veřejnou budovu či zdravotní středisko, je povinen ji zrušit. Ledaže by se nacházela mimo pracoviště." Právník Oldřich Choděra k tomu dodává: "Třeba na úřadě by jinak došlo k paradoxní situaci: občan tam kouřit nesmí, ale úředník, který má povoleno ve své kanceláři kouřit, si při jednání zapálí cigaretu." Podle Choděry je však otázka, kdo bude kouření lékařů, učitelů, úředníků "hlídat", případně trestat finanční pokutou až do výše 1000 korun.

Kde si neškrtnete zápalkou

NENECHTE SI UJÍT
Peníze (c) profimedia.cz/corbis
Pozor na poplatky, ukusují z investovaných peněz
Každé zboží má na trhu svou cenu a podílové fondy nejsou výjimkou. Kdo se někdy do investování pustil, tak ví, o čem je řeč. Jak si na ně dát pozor?
Peníze (c) profimedia.cz/corbis
Budete moci i vy získat podporu z EU?
Evropská komise schválila pokyny k regionální podpoře 2007 - 2013, které stanoví pravidla pro přiznávání státní podpory a týkají se podpor, jako jsou přímé investiční dotace a daňové úlevy pro firmy. Budete mít na ně nárok?
Moře - léto - dovolená
Výběr zbývající loňské dovolené
Koncem srpna 2005 jsem nastoupila do pracovního poměru v novém zaměstnání. Z toho vyplynulo, že mám nárok na 13,5 dne dovolené za rok 2005. Přišla jsem o ně, když jsem si je nestihla vybrat doteď?

Zaměstnanci-nekuřáci, kteří jsou v obědové pauze odkázáni na veřejné restaurace, mají smůlu. I když si prosadí pracoviště bez cigaret, při jídle se jich nezbaví - v restauracích se kouřit smí.

Jeden z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů v Evropě platí od letoška ve Španělsku. Ve srovnání s ním je ten český bezzubý. Španělé nesmějí kouřit na pracovištích, povoleno není ani zřizování oddělených kuřáren v kancelářích a výrobních halách.

I v České republice se najdou pracoviště, kde kuřákům nefandí. "Už dva roky vyháníme učitele s cigaretami do koutku ve školní zahradě," říká Dalibor Carda, ředitel základní školy v Českém Krumlově. Kdysi k nim byl shovívavější. "Měli jsme zde kuřáckou místnost. A kolegové mi pořád vyčítali, že kouří, protože jim to umožňuji. Kdybys byl tvrdší, nekouřili bychom, říkali mi. Nějakou dobu jsem je jen varoval a pak místnost opravdu zrušil," vypráví ředitel Carda. Zákaz kouření na školách schvaluje. Učitelé by podle něho měli jít příkladem - hlavně dnes, kdy si mládež sama zapálí cigaretu před školní budovou.

Existují pracoviště, kde není radno kouřit bez ohledu na zákon, a to čistě s ohledem na požární a jiná rizika. Podle zjištění České koalice proti tabáku se přesto skrývá za 11 procenty požárů na pracovišti právě cigareta.

Kuřáci bývají více nemocní

Pracovníci odbíhající s krabičkou cigaret v ruce na krátkou pauzu bývají častěji nemocní a nejsou tak výkonní. Podle studií zveřejněných na webu České koalice proti tabáku jsou náchylnější k nachlazení. Kuřáci navíc tráví denně s cigaretou asi tak čtyřicetiminutovou přestávku a přijdou firmu docela draho.

"Oproti nekuřákům nejsou tak produktivní a hůře se soustředí na práci. Podniku také stoupají náklady na údržbu prostor, kde se kouří - musí častěji měnit elektronická zařízení, malovat a podobně," upozorňuje Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku. Pro uzákonění zákazu kouření na pracovišti se podle průzkumu koalice vyslovilo 63 procent občanů, kuřáků i nekuřáků.

Proč říci NE cigaretám v práci?

  • Kuřáci a nekuřáci jsou k sobě nevraživí, vzájemně se obviňují ze sobectví
  • Kuřáci jsou častěji nemocní, náchylnější k nastydnutí, virózám a chřipce
  • Kouř dráždí oči a sliznice všech přítomných
  • Kuřáci sice tvrdí opak, ale jejich soustředění při práci je dlouhodobě nižší

Zdroj: materiály České koalice proti tabáku

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Odborník radí, jak poznat a motivovat budoucího šéfa

Ilustrační snímek

Aby byli spokojení zaměstnanci, musí být spokojení i vedoucí. Na nich závisí správných chod společnosti. Jak poznat...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...Najdete na iDNES.cz