Čím budu?

Popelářem, stavitelem nebo kosmonautem, odpovídali chlapci na otázku, čím chtějí být před dvaceti lety. A dnes? Spíš než čím budou, je zajímá výše výdělku.

Takže místo vysněné profese některé děti vyhrknou: chci vydělávat hodně peněz. Jiné mají jasno – míří k povolání manažera, právníka či podnikatele.

Stejně jako se po revoluci změnil životní styl, jsou odlišná i přání dětí. „Každá doba má své VIP profese, ale největší posun vidím v tom, že chtějí zastávat povolání, u kterých je potřeba středoškolského a vysokoškolského vzdělání. Dříve to byly hlavně učební obory,“ říká dětský psycholog Miloslav Čedík. Důvod je jasný. Za socialismu znamenal dělník víc než doktor a taky byl podle toho ohodnocen. Děti viděly, jak se mají dobře lidé, kteří pracují rukama. Na špičce oblíbených povolání byla ta, která dnešní děti ani tolik netáhnou, ani nejsou zdrojem bůhvíjakých příjmů – bagrista, traktorista, soustružník, uklízečka.

Zároveň je jiná nabídka možností. „Jsou děti, které chtějí vymýšlet počítačové hry, s těmi bych se před několika lety nesetkala,“ potvrzuje psycholožka Ilona Špaňhelová.

Chci být Rosickým
Zejména menší děti svou budoucnost spojují s hrdiny, které obdivují v knížkách nebo v televizi. To, že se je snaží napodobit, je podle psychologa Čedíka naprosto běžné. „Tyto představy se dotkly každého z nás. V sedmdesátých letech bylo populární dobývání kosmu – kluci hromadně toužili stát se druhým Jurijem Gagarinem.“

Neděste se proto, jestli vám syn oznámí, že chce být slavným fotbalistou, jako je Tomáš Rosický, rapujícím zpěvákem Eminemem a dcera třeba úspěšnou modelkou, jako je Tereza Maxová. Nebo že se touží stát jako jedenáctiletá Zuzka buď módní návrhářkou, nebo veterinářkou. „Tahle doba dětství je půvabná a sny k životu patří.

Rozhodně bych dětem jejich představy nebral,“ doporučuje psycholog Čedík. Nesnažte se proto z potomka vytlouct jednoznačnou odpověď na otázku, čím by se jednou chtělo živit. Jeho představy se upřesní, ale chce to čas. Jestli dítě neopustí vysněná představa stát se slavným sportovcem, zpěvákem, herečkou nebo modelkou ani na konci osmé třídy, je přece jen na čase v klidu si sednout a popovídat si o budoucnosti. Vysvětlete vašemu teenagerovi, že jeho povolání snů se mu sice teď může zdát úžasné, ale že skrývá hlavně tvrdou každodenní dřinu, stres, vypjaté situace a především zklamání v podobě neúspěchu.

Argumentujte tím, že kariéra takových profesí bývá nejistá, může ji ohrozit zranění a navíc leckdy končí příliš brzy. Jako alternativu nabídněte obor, pro který má dítě předpoklady a bude ho bavit. V žádném případě nerozhodujte o další budoucnosti potomka bez něj.

,