Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím můžete snížit daně

aktualizováno 
Auto, počítač či telefon, to jsou nejčastější výdaje pro podnikání. Vyplatí se odečítat skutečné náklady, nebo je lepší uplatnit paušální výdaje? Pro každého platí něco jiného, při kontrole musí totiž prokázat, že mu nakoupené věci skutečně slouží k dosažení výdělku.
Daně a finance

| foto: Profimedia.cz

Kdo vydělává, musí platit daně. Zaměstnanci to mají jednoduché, za ty spočítá a odvede daně zaměstnavatel, ale co ti ostatní? Všichni, kdo podnikají či pracují na smlouvu o dílo nebo pronajímají nemovitost, dostávají peníze nezdaněné a začátek roku se pro mnohé z nich stává noční můrou. Za nepodané přiznání totiž hrozí finanční postih, a to zvýšení daně až o 10 procent a úrok zprodlení.

Počítejte důkladně

Čím si smíte krátit daně a co vám finanční úřad jako náklad neuzná? V zákoně je uvedeno, že daňově uznatelnou položkou je vše, co souvisí s dosažením, zajištěním a udržením zdanitelných příjmů. Lidsky řečeno: zatímco zedníkovi projde ochranná přilba a překladateli speciální jazykový software na počítač, opačně už nikoli.

Snížit si příjmy nákupem počítače, oblečení, dárků, tedy díky skutečným výdajům, či pomocí paušálních nákladů? Odpovědět na tuto otázku byste neměli náhodně, ale na základě důkladných propočtů. Pokud jste totiž pro firmu nenakupovali, nejspíš se vám budou hodit paušální výdaje. Navíc se nemusíte zabývat daňovou evidencí nebo účetnictvím, stačí, když máte doklady o svých příjmech. A naopak, pokud jste do podnikání hodně investovali, mohou být pro vás výhodnější reálné výdaje. Spočítejte si, zda skutečné náklady překračují částku, která se rovná příslušným paušálům.

Pokud ano, odečítejte reálné výdaje a naopak. „Ale pozor – to, zda vám finanční úřad některý výdaj uzná, záleží na konkrétním úředníkovi,“ říká daňová poradkyně Alena Foukalová. „Nemusí tedy paradoxně uspět se stejným nákladem dva obchodníci, kteří bydlí a přiznávají daně v různých městech.

Pokud máte pochybnosti a nejste si jisti, zda váš konkrétní náklad na finančním úřadě uznají, raději se o tom předem informujte.“ Záleží také na tom, zda dokážete zdůvodnit potřebu nakoupeného předmětu nebo služby pro vaše podnikání a budoucí zisky. Nezapomeňte, že nízké daně nemusí být vždy výhodné, například půjdete-li žádat o půjčku, budou banky posuzovat vaši bonitu podle daňového přiznání.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Pro každého jinak

Výše paušálních odpočtů není pro podnikatele jednotná. Zemědělci si mohou odečíst 80 procent z příjmů, řemeslníci 60 procent, ostatní živnostníci, například autodopravci, účetní, 50 procent. O 40 procent se snižují příjmy z jiného podnikání (například advokáti, lékaři, daňoví poradci) a příjmy z užití nebo poskytnutí práv (například autorské honoráře, příjmy z nezávislých povolání, mimo jiné sportovců nebo umělců). Třicet procent se odečítá z příjmů z pronájmu movitých a nemovitých věcí.

Podnikáte-li ve více činnostech, musíte buď na všechny činnosti vést účetnictví, nebo odečítat jen paušální výdaje. Když spadají do několika skupin možných odpočtů, musíte si rozdělit příjmy v poměru, jak byly dosaženy. Například účetní, který je zároveň i daňovým poradcem, si odečte z tří čtvrtin příjmů za účetní operace náklady ve výši 50 procent a za poradenskou činnost, která tvoří třeba čtvrtinu jeho výdělků procent 40. To samozřejmě za předpokladu, že nechce odečítat skutečné náklady.

Od účtování k paušálu

Spočítali jste si, že loni se vám vyplatilo odečítat skutečné náklady, vedli jste tedy daňovou evidenci či účetnictví, letos jste měli náklady malé a chcete přejít na paušál?

Jak na to? Jednoduché to budou mít ti, kteří měli do konce roku 2005 uhrazeny všechny pohledávky a závazky, tedy vše zaplatili a nikdo jim nic nedluží. Například poslední fakturu jste vystavili začátkem prosince a ještě do konce roku přišly peníze na váš účet. Pak můžete bez problémů za rok 2006 uplatnit paušální odpočet.

Kdo neměl ke konci roku pohledávky na nule, to znamená, že mu ještě někdo dlužil peníze, musí podat dodatečné přiznání za rok 2005. Doplatí daň a musí počítat s tím, že mu finanční úřad vyměří penále. Ale i to může být někdy výhodné. V opačném případě, pokud budete chtít přejít od paušálu na odečet reálných výdajů, například díky větší investici postupujete obdobně a přidaňujete pohledávky. 


popisek300 000 KČ NA BYDLENÍ OD STÁTU
 Jak je získat?

Auto, pojištění i telefon pro všechny

Zatímco nářadí si mohou odečíst jen řemeslníci, oblek zase ti, kteří jednají se svými obchodními partnery, náklady na dopravu, telefon a pojištění projdou pravděpodobně každému podnikateli. Všichni, kteří se potřebují v rámci své profese přesunovat a prokážou, že jim auto pomáhá k získání příjmů, si mohou odečíst náklady spojené s jeho provozem (benzin, servis, pojištění, dálniční známku) a odpisy z pořizovací ceny. Stačí o každé jízdě sloužící podnikání napsat záznam (knihu jízd) a doložit spotřebu pohonných hmot účtenkou.

Jezdíte-li často na neznámá místa, můžete si zahrnout do nákladů i navigační přístroj GPS. Také pojištění majetku, odpovědnosti za škodu či na úraz a telefonování jsou náklady, které při případné kontrole obhájí všichni. Pokud používáte telefon i k osobním hovorům, měli byste vysledovat poměr firemního a privátního volání a domluvit si přibližnou částku s finančním úředníkem předem, vyhnete se pak zbytečným dohadům a nepříjemnému dopočítávání daně.

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to týká zhruba dvou...

Podnikáte a řešíte, jak zdanit příjmy? Modelový návod vám to usnadní

Ilustrační snímek

Jestliže podnikáte, nebo si podnikáním přivyděláváte při zaměstnání, musíte podat daňové přiznání sami. Přinášíme další...

Stále víc lidí si přivydělává pronájmem. Jenomže daně neplatí

Ilustrační snímek

Pronájem bytů v Česku kvete, obzvlášť v hlavním městě. Ostatně, proč nepronajmout byt několika studentům, aby se...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.