Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čínská ekonomika zrychluje

aktualizováno 
Konec minulého týdne přinesl z Číny další sérii jen těžko uvěřitelných dat. Většina zemí vyspělého světa zápolí s následky finanční krize. Čína, která byla až donedávna spojena pupeční šňůrou exportu se západem, však opět zrychluje.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: APČTK

Jen v listopadu dosahovalo v Číně meziroční tempo maloobchodních prodejů 15,3 %, průmyslová produkce rostla o 19,2 % a například meziroční růst investic do fixního kapitálu v městských oblastech dosahoval 32,1 %.

Cena čínských akcií od ledna vzrostla o necelých 80 %, růst začínají také ceny nemovitostí a tamní HDP by díky těmto číslům měl letos stoupat o více než 9 %.

Výsledky z Číny koncem minulého týdne dokázaly pomoci nejen asijským akciovým indexům, ale také akciím v západních zemích. Obchodníci totiž stále více začínají spoléhat na to, že to může být v budoucnu právě čínská poptávka, která bude schopna nahradit výpadek poptávky Spojených států. Ta byla v minulých letech hlavním motorem zahraničního obchodu a hospodářského růstu v zemích závislých na exportech, což je především případ Německa s Japonskem.

Čínský zázračný růst však nemusí trvat věčně. Je totiž stále tažen pouze několika umělými a dočasnými vlivy, jejichž postupné odeznívání může čínskou ekonomiku rychle znovu přibrzdit.

Prvním z nich je jeden z největších vládních stimulů (v poměru k HDP) na světě, který v Číně dosahuje 585 miliard dolarů (17,8 % HDP). Ten by měl čínskou ekonomiku podpírat z velké části také v příštím roce. Jeho vyčerpání a výpadek vládní poptávky, ale čínský růst nepochybně zpomalí, nemluvě o negativním dopadu vytěsňovacího efektu soukromých investic, který se podepíše na snížení potenciálního tempa růstu čínského produktu.

Ještě daleko větší stimul pro čínskou ekonomiku ale představuje rozvolnění měnové politiky a uvolnění stavidla úvěrové expanze. Jen v tomto roce by měly čínské banky rozpůjčovat celkem 1,5 bilionu dolarů, což je téměř trojnásobek v porovnání s předchozím rokem. Úvěrová expanze nebývalých rozměrů je klíčovým zdrojem působivého růstu, kterým si v současnosti čínská ekonomika prochází.

Nové investice začínají proudit do ekonomiky, nemovitostní trh a výstavba opět ožívají a spotřeba narůstá. Celý tento proces má ale i druhou stranu mince, kterým je růst cen. Index spotřebitelských cen se dostal v Číně z červencových -1,8 % na +0,6 %, index cen výrobců rostl z -8 % na -2,1 % a i v nadcházejících měsících budou oba indexy téměř jistě zrychlovat.

Růst peněžní nabídky (M1) nyní dosahuje meziročně rekordních 35 % a až se nové peníze začnou promítat stále intenzivněji do spotřebitelských cen, bude nucena čínská vláda a centrální banka začít postupně tlumit tempo růstu nových úvěrů. Sešlápnutí brzdy však mohou nést velmi špatně čínské firmy a společně s nimi také čínské banky, kterým díky bezstarostné úvěrové politice do budoucna hrozí dramatické zhoršení úvěrového portfolia.

Stejně jako v západních zemích, také v Číně je tak oživení ekonomického růstu zatím pouze dílem vysoce aktivní fiskální a monetární politiky. A stejně jako pro západní země, také pro Čínu platí, že náklady tohoto oživení pravděpodobně bude muset v budoucnu ještě zaplatit.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především...

Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a...

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Další nabídka

Kurzy.cz

Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat
Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat

Jana Nečasová a tři zpravodajci jsou vinni v kauze zneužití vojenského zpravodajství. Tak zní dnešní verdikt obvodního ... celý článekNajdete na iDNES.cz