Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čínská ekonomika zrychluje

aktualizováno 
Konec minulého týdne přinesl z Číny další sérii jen těžko uvěřitelných dat. Většina zemí vyspělého světa zápolí s následky finanční krize. Čína, která byla až donedávna spojena pupeční šňůrou exportu se západem, však opět zrychluje.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: APČTK

Jen v listopadu dosahovalo v Číně meziroční tempo maloobchodních prodejů 15,3 %, průmyslová produkce rostla o 19,2 % a například meziroční růst investic do fixního kapitálu v městských oblastech dosahoval 32,1 %.

Cena čínských akcií od ledna vzrostla o necelých 80 %, růst začínají také ceny nemovitostí a tamní HDP by díky těmto číslům měl letos stoupat o více než 9 %.

Výsledky z Číny koncem minulého týdne dokázaly pomoci nejen asijským akciovým indexům, ale také akciím v západních zemích. Obchodníci totiž stále více začínají spoléhat na to, že to může být v budoucnu právě čínská poptávka, která bude schopna nahradit výpadek poptávky Spojených států. Ta byla v minulých letech hlavním motorem zahraničního obchodu a hospodářského růstu v zemích závislých na exportech, což je především případ Německa s Japonskem.

Čínský zázračný růst však nemusí trvat věčně. Je totiž stále tažen pouze několika umělými a dočasnými vlivy, jejichž postupné odeznívání může čínskou ekonomiku rychle znovu přibrzdit.

Prvním z nich je jeden z největších vládních stimulů (v poměru k HDP) na světě, který v Číně dosahuje 585 miliard dolarů (17,8 % HDP). Ten by měl čínskou ekonomiku podpírat z velké části také v příštím roce. Jeho vyčerpání a výpadek vládní poptávky, ale čínský růst nepochybně zpomalí, nemluvě o negativním dopadu vytěsňovacího efektu soukromých investic, který se podepíše na snížení potenciálního tempa růstu čínského produktu.

Ještě daleko větší stimul pro čínskou ekonomiku ale představuje rozvolnění měnové politiky a uvolnění stavidla úvěrové expanze. Jen v tomto roce by měly čínské banky rozpůjčovat celkem 1,5 bilionu dolarů, což je téměř trojnásobek v porovnání s předchozím rokem. Úvěrová expanze nebývalých rozměrů je klíčovým zdrojem působivého růstu, kterým si v současnosti čínská ekonomika prochází.

Nové investice začínají proudit do ekonomiky, nemovitostní trh a výstavba opět ožívají a spotřeba narůstá. Celý tento proces má ale i druhou stranu mince, kterým je růst cen. Index spotřebitelských cen se dostal v Číně z červencových -1,8 % na +0,6 %, index cen výrobců rostl z -8 % na -2,1 % a i v nadcházejících měsících budou oba indexy téměř jistě zrychlovat.

Růst peněžní nabídky (M1) nyní dosahuje meziročně rekordních 35 % a až se nové peníze začnou promítat stále intenzivněji do spotřebitelských cen, bude nucena čínská vláda a centrální banka začít postupně tlumit tempo růstu nových úvěrů. Sešlápnutí brzdy však mohou nést velmi špatně čínské firmy a společně s nimi také čínské banky, kterým díky bezstarostné úvěrové politice do budoucna hrozí dramatické zhoršení úvěrového portfolia.

Stejně jako v západních zemích, také v Číně je tak oživení ekonomického růstu zatím pouze dílem vysoce aktivní fiskální a monetární politiky. A stejně jako pro západní země, také pro Čínu platí, že náklady tohoto oživení pravděpodobně bude muset v budoucnu ještě zaplatit.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz