Čisté odkupy před svátky sílí

  20:21aktualizováno  20:21
Blíží se svátky a ve fondovém byznysu je to znát. Komise pro cenné papíry vyhověla návrhu předsednictva Unie investičních společností České republiky a vzala na vědomí technickou přestávku při poskytování služeb investičními společnostmi na přelomu let 2001 a 2002. Investiční společnosti tak mají možnost přerušit vyhlašování kurzů podílových listů a jejich prodej a odkup ve dnech 22. prosince 2001 až 8. ledna 2002 včetně, tj. v délce 8 pracovních dnů - 3 pracovních dnů v roce 2001 a 5 pracovních dnů v roce 2002.

Jako poslední obchodní den v závěru roku stanovila Komise pro cenné papíry pro investiční společnosti a jejich fondy pátek 21. prosince 2001, prvním obchodním dnem v novém roce bude středa 9. ledna 2002. Konečné rozhodnutí o délce přechodného období je ponecháno na jednotlivých členech UNIS ČR, kteří o něm budou standardním způsobem informovat své klienty. Všichni členové Unie samozřejmě vyvinou maximální úsilí, aby novoroční přestávku zkrátili na minimum. K tomuto korku se Unie rozhodla proto, že K 1. lednu 2002 nabývá účinnosti nové opatření MF ČR, které přeřazuje investičních společnosti a jejich fondy ze skupiny subjektů, pro které byly závazné postupy účtování pro podnikatele, do nové společné skupiny bank a některých finančních institucí. Změní se tak např. metody účetního výkaznictví, což fondům může způsobit obtíže.

Listopad byl pro fondy úspěšným měsícem. Celkem došlo k navýšení vlastního jmění o více než 1 miliardu korun. Tento úspěch se však po prvním prosincovém týdnu smrskl na polovinu. Podle statistik UNISu totiž fondy odkoupily podílové listy v hodnotě 1,179 miliard korun a prodaly pouze za 594 milionů korun. Rozdíl tedy činil závratných 585 milionů korun. Fondy nelze házet do jednoho pytle. Objem čistých prodejů se velmi liší a mezi nejlepším a nejhorším je rozdíl 623 milionů korun! Jak tedy obchodování dopadlo. Dařilo se tradičně fondům IKS - Peněžního trhu (+204 mil. Kč) a Dluhopisovému (+8 mil. Kč) a fondům ISČS - Sporobondu (+23 mil. Kč) a Trendbondu (+18 mil. Kč). I na druhém konci ale nalezneme fondy výše zmíněné společností, konkrétně ISČS Český OPF (-419 mil. Kč), ISČS 2. OPF (-238 mil.Kč) a ISČS Sporoinvest (-92 mil. Kč).

Ani dobré výsledky zdaleka nemohly vynahradit ztráty způsobené odkupy. Nejlépe si vedly fondy ČSOB - Evropský akciový (+7,7%) a Světový akciový (6,3%). Za nimi skončily další fondy investující do evropských akcií: Akro Eurotech (+5,9%) a ISČS Eurotrend (4%). Se ztrátou se tentokrát musely smířit Akro Svět (-0,7%) a KIS Globálních značek (-0,3%).

Dluhopisové fondy zažily nevydařený týden. Jako jediný si připsal 1.IN Dluhopisový 0,15%. Nejvíce ztratily ISČS Sporobond (-0,5%) a KIS Korporátních dluhopisů (-0,4%).

O poznání lépe skončily fondy peněžního trhu. Na prvním místě skončil ISČS Sporoinvest (+0,15%), následovaný 1.IN Fondem peněžního trhu (0,13%). Jediný v červených číslech zůstal Akro Obligace (-0,5%).

Ztráty dluhopisových fondů se nepromítly příliš do výsledků fondů fondů. IKS Fond fondů si připsal 2,4%, o desetinu hůře skončil ISČS Globaltrend FF. S výrazným odstupem obsadil poslední místo 1.IN Fond fondů (+0,2%).

I ve smíšených fondech hrála roli akciová složka. Nejvíce se projevila u Newtonu Euro (+3,9%), Živnobanky KBF (+2,9%) a u ČSOB Smíšeného (2,7%). Zápornou výkonnost vykázaly pouze IKS Plus balancovaný (-0,3%) a Newton Druhý KSIO (-0,03%).

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Krotí emoce, konflikty a vyhoření a stávají se firemním benefitem

Ilustrační snímek

Práce firemních psychologů se začíná stávat zajímavým benefitem, který funguje už v mnohých společnostech. Proč jsou...

Kvíz: Dopadli byste v testu o kyberbezpečnosti lépe než studenti?

Ilustrační snímek

Češi mají v otázce kyberbezpečnosti stále mezery. I proto se Česká bankovní asociace rozhodla letos pokračovat v...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Rozbřesk: Německo míří k maastrichtské dluhové hranici. Co koruna před ČNB?

Rozbřesk: Německo míří k maastrichtské dluhové hranici. Co koruna před ČNB?

Kurzy.cz Konec kvantitativního uvolňování, respektive nákupů dluhopisů do portfolií ECB, se pomalu a jistě blíží ke svému konci ...

Jobs Contact
Konstruktér (28.000 - 38.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 KčNajdete na iDNES.cz