Čisté odkupy před svátky sílí

  20:21aktualizováno  20:21
Blíží se svátky a ve fondovém byznysu je to znát. Komise pro cenné papíry vyhověla návrhu předsednictva Unie investičních společností České republiky a vzala na vědomí technickou přestávku při poskytování služeb investičními společnostmi na přelomu let 2001 a 2002. Investiční společnosti tak mají možnost přerušit vyhlašování kurzů podílových listů a jejich prodej a odkup ve dnech 22. prosince 2001 až 8. ledna 2002 včetně, tj. v délce 8 pracovních dnů - 3 pracovních dnů v roce 2001 a 5 pracovních dnů v roce 2002.

Jako poslední obchodní den v závěru roku stanovila Komise pro cenné papíry pro investiční společnosti a jejich fondy pátek 21. prosince 2001, prvním obchodním dnem v novém roce bude středa 9. ledna 2002. Konečné rozhodnutí o délce přechodného období je ponecháno na jednotlivých členech UNIS ČR, kteří o něm budou standardním způsobem informovat své klienty. Všichni členové Unie samozřejmě vyvinou maximální úsilí, aby novoroční přestávku zkrátili na minimum. K tomuto korku se Unie rozhodla proto, že K 1. lednu 2002 nabývá účinnosti nové opatření MF ČR, které přeřazuje investičních společnosti a jejich fondy ze skupiny subjektů, pro které byly závazné postupy účtování pro podnikatele, do nové společné skupiny bank a některých finančních institucí. Změní se tak např. metody účetního výkaznictví, což fondům může způsobit obtíže.

Listopad byl pro fondy úspěšným měsícem. Celkem došlo k navýšení vlastního jmění o více než 1 miliardu korun. Tento úspěch se však po prvním prosincovém týdnu smrskl na polovinu. Podle statistik UNISu totiž fondy odkoupily podílové listy v hodnotě 1,179 miliard korun a prodaly pouze za 594 milionů korun. Rozdíl tedy činil závratných 585 milionů korun. Fondy nelze házet do jednoho pytle. Objem čistých prodejů se velmi liší a mezi nejlepším a nejhorším je rozdíl 623 milionů korun! Jak tedy obchodování dopadlo. Dařilo se tradičně fondům IKS - Peněžního trhu (+204 mil. Kč) a Dluhopisovému (+8 mil. Kč) a fondům ISČS - Sporobondu (+23 mil. Kč) a Trendbondu (+18 mil. Kč). I na druhém konci ale nalezneme fondy výše zmíněné společností, konkrétně ISČS Český OPF (-419 mil. Kč), ISČS 2. OPF (-238 mil.Kč) a ISČS Sporoinvest (-92 mil. Kč).

Ani dobré výsledky zdaleka nemohly vynahradit ztráty způsobené odkupy. Nejlépe si vedly fondy ČSOB - Evropský akciový (+7,7%) a Světový akciový (6,3%). Za nimi skončily další fondy investující do evropských akcií: Akro Eurotech (+5,9%) a ISČS Eurotrend (4%). Se ztrátou se tentokrát musely smířit Akro Svět (-0,7%) a KIS Globálních značek (-0,3%).

Dluhopisové fondy zažily nevydařený týden. Jako jediný si připsal 1.IN Dluhopisový 0,15%. Nejvíce ztratily ISČS Sporobond (-0,5%) a KIS Korporátních dluhopisů (-0,4%).

O poznání lépe skončily fondy peněžního trhu. Na prvním místě skončil ISČS Sporoinvest (+0,15%), následovaný 1.IN Fondem peněžního trhu (0,13%). Jediný v červených číslech zůstal Akro Obligace (-0,5%).

Ztráty dluhopisových fondů se nepromítly příliš do výsledků fondů fondů. IKS Fond fondů si připsal 2,4%, o desetinu hůře skončil ISČS Globaltrend FF. S výrazným odstupem obsadil poslední místo 1.IN Fond fondů (+0,2%).

I ve smíšených fondech hrála roli akciová složka. Nejvíce se projevila u Newtonu Euro (+3,9%), Živnobanky KBF (+2,9%) a u ČSOB Smíšeného (2,7%). Zápornou výkonnost vykázaly pouze IKS Plus balancovaný (-0,3%) a Newton Druhý KSIO (-0,03%).

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Kaufland zavádí minimální mzdu. Na kolik si lidé zaručeně přijdou?

Kaufland zavádí minimální mzdu. Na kolik si lidé zaručeně přijdou?

Kurzy.cz Obchodní řetězec Kaufland si stanovil minimální mzdu. Zaměstnanci na plném úvazku tak nově musí brát nejméně 24 tisíc m...

Najdete na iDNES.cz