Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cizímu jazyku se naučte v zahraničí

  11:00aktualizováno  11:00
Na některých pracovních místech se znalost alespoň jednoho cizího jazyka považuje za samozřejmost. Možností, jak se zdokonalit, je absolvování studijního jazykového pobytu v zahraničí.

Při jednotýdenních až několikaměsíčních pobytech na zahraničních školách se zájemci o cizí jazyky intenzivně věnují gramatice, konverzaci a procvičují svou schopnost komunikace podle stupně pokročilosti. Výjimkou nejsou ani půlroční nebo roční pobyty. Ty jsou nejčastější ve vzdálenějších zemích, například v Austrálii a na Novém Zélandu.
Kurzy začínají během celého roku. Podle požadavků mohou studenti absolvovat 40 a více lekcí týdně, jež jsou rozděleny na skupinovou a individuální výuku. Tato "zhuštěná" forma je nejžádanější u podnikatelů nebo manažerů při krátkodobých (1 až 2 týdny) pobytech. Nejčastěji se vyučuje 20 až 30 hodin týdně, od pondělí do pátku po čtyřech až šesti hodinách ve skupinách přibližně osmi až 12 studentů.
Výuka jazyků v zahraničí však není vhodná pro úplné začátečníky. Odborníci radí absolvovat základy v Česku a na výukový pobyt do zahraničí vyjíždět s alespoň částečnou znalostí.

Angličtina stále vede

"Největší zájem je o kurzy angličtiny, hlavně v Británii a na Maltě. Populární je Irsko, Nový Zéland a Kanada, probouzí se zájem o USA. Nabízíme také kurzy v Austrálii a v Jihoafrické republice," říká Karel Klusák, majitel jazykové CK Intact z Velkého Meziříčí. "Zvyšuje se zájem o němčinu a francouzštinu, nabízíme také španělštinu, nejen ve Španělsku, ale také v Kostarice, na Kubě, v Mexiku a v Ekvádoru. Řada klientů, kteří se naučili slušně anglicky, si uvědomuje, že pro úspěšnou kariéru je nutné zvládnout dobře dva západní jazyky, případně jeden jazyk exotický", doplňuje Karel Klusák. V nabídce kurzů se objevuje i ruština, italština.

Už od sedmi let

Prázdninové měsíce využívají k výukovým výjezdům do zahraničí většinou žáci školou povinní, už i sedmiletí, a středoškoláci. "Loni v červenci strávila naše jedenáctiletá

Zkušenosti v zahraničí jsou k nezaplacení! Více informací naleznete ZDE!

dcera dva týdny ve Velké Británii. Angličtinu si samozřejmě vylepšila, ale navíc poznala život v anglické rodině a získala nové kamarády ze všech možných zemí. Na příští prázdniny přijede její anglická kamarádka k nám," pochvaluje si Klára Jandáková z Jihlavy.
Jazykové pobyty mimo sezonu, které jsou levnější, využívají ve větší míře maturanti, již se nedostali na vysoké školy, vysokoškoláci, kteří si chtějí vylepšit svou pozici na trhu práce a zvýšit kvalifikaci, a také podnikatelé nebo manažeři, kteří potřebují perfektní jazyk ke své každodenní práci.
Podle pracovníků pořádajících agentur se zvyšuje počet klientů ve vyšším, a dokonce důchodovém věku. Některé firmy mají v nabídce i takzvané "zlaté kurzy" pro účastníky od 55 let. Ty se konají zpravidla na jaře a na podzim ve dvou- až třítýdenních turnusech, podle zájmu.

Kam a za kolik?

Místo, délku a průběh konání kurzů si zájemce o výuku vybírá z nabídky agentur podle jazyka, kterému se chce věnovat, a podle svých finančních možností.
Účastníci kurzů bydlí nejčastěji v místních rodinách, ale výjimkou není ani požadavek

Tip
kde lze získat bližší informace o studiu jazyků v zahraničí?

* www.studentagency.cz (bezplatná informační linka: 800 100 300)
* www.intact.cz (bezplatná informační linka: 800 555 700)
* www.ptk-echo.cz
* www.pavlatova.cz
* www.idnes.cz (klikni.cz, sekce školy a vzdělávání)
na luxusní ubytování a stravování. Kurzovné zahrnuje výuku, ubytování (většinou s polopenzí), u některých agentur pojištění. Dopravu a ostatní výdaje si klienti hradí zvlášť.
"Kvalitní a spolehlivé agentury poskytují kompletní servis při vyřizování všech formalit spojených s výjezdem. Zabezpečí i nákup letenek, jízdenek, vyřizování víz a podobně," uvádí Irena Doškařová z oddělení zahraničních pobytů Student Agency v Brně.
Například při dlouhodobém pobytu (2 až 3 měsíce) mimo sezonu může jeden týden výuky stát od 7000 korun, krátkodobý kurz (3 až 4 týdny) od 8000 korun, čtyři týdny výuky na Novém Zélandu je možné získat za 34 500 korun. V Austrálii lze při získání studentského víza legálně pracovat na částečný úvazek do dvaceti hodin týdně. Stejné podmínky zatím platí i ve Velké Británii a Irsku.

Lepší je vyzkoušená agentura

Kompletní nabídky kurzů i s ceníky a všechny další informace je možné nalézt na internetových stranách agentur. "Seriózní jazyková agentura by měla mít koncesi cestovní kanceláře, uhrazené pojištění proti úpadku, měla by mít alespoň 5 let praxe, solidní tištěný katalog a dobrou webovku," vypočítává Karel Klusák.
Podle zájmu splní agentury i speciální požadavky, například na výuku odborné terminologie.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Pět kroků ke změně: kouč radí, jak začít uskutečňovat cíle

Ilustrační snímek

Změna je život, říká se. Ve skutečnosti je změna velkým náporem na mozek, který dává přednost stabilitě a co nejmenšímu...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Bojíte se vyhoření? Na restart funguje lék zvaný sabbatical

Ilustrační snímek

Někdy to chce vyčistit si od přílišné práce hlavu. Zkrátka bouchnout na pár týdnů či měsíců v práci dveřmi a prchnout z...

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Kurzy.cz Tragédie, která se v úterý stala v italském Janově, se podle místních lidí dala očekávat. Tvrdí, že most byl totiž dlou...

Najdete na iDNES.cz