Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinci zachraňují některé firmy

  10:34aktualizováno  10:34
Slováci, Ukrajinci, Bulhaři, Poláci. Ti všichni zaměstnavatelům nabízejí to co málokterý český pracovník. Ochotu dřít za minimální mzdu a za podmínek, které Čechům nevoní. Cizinci najdou uplatnění i tam, kde čeští zaměstnanci chybějí.

Za prací vzemědělství, stavebnictví, v elektrotechnickém a těžebním průmyslu jezdí do Česka pracovat v drtivé většině muži. Nejvíc jich přichází ze Slovenska, z Ukrajiny, Polska, Bulharska, Běloruska a Moldavska. Jejich ženské protějšky, kterých je v tuzemsku poskrovnu, se uplatňují převážně v textilním průmyslu, ve službách a jako zdravotní sestry.

"Zaměstnáváme cizince převážně v příhraničních oblastech, protože to mají mnohdy blíž domů," říká ředitel personálního odboru lesní společnosti CE Wood Zlín Jiří Pospíšil. Slováci nebo Poláci pracující pro tuto firmu se starají o pěstování stromků nebo dělají dřevorubce. "Neznamená to, že zde zaměstnáváme výhradně cizince. Řešíme tím doplnění potřebných kapacit ke zvládnutí práce," tvrdí Jiří Pospíšil. Podobně řeší situaci těžební firmy na Karvinsku, kde je z celkových 2086 zaměstnaných cizinců 1900 horníků. "Nezabírají ale místa českým pracovníkům," tvrdí Dalibor Zavadský z Úřadu práce v Karviné. "Českých horníků je prostě málo. Mladí o tuto profesi nemají zájem a starší už nemohou pracovat ze zdravotních důvodů."

Za co jeden děkuje, druhý nechce

Legální zaměstnávání cizinců však není nijak jednoduché kvůli zdlouhavé a složité administrativě; o něco jednodušší to mají pouze Slováci. Zaměstnavatel totiž může získávat jen cizince s povolením k pobytu v Česku, a to pouze na volná pracovní místa, která jsou nahlášena na úřadu práce. Úřad vydá povolení získávat zaměstnance ze zahraničí pouze v případě, že tato místa nelze obsadit českými občany, hlavně uchazeči o zaměstnání.

Více rad informací nejen pro cizince pracujících na území ČR najdete v přiloženém článku ZDE

Ti buď nemají potřebnou kvalifikaci, nebo o nabízenou práci nestojí a pod různými záminkami se vracejí zpátky na úřad práce. Proč? "Cizinci jsou ochotni vykonávat fyzicky náročné práce v úkolové mzdě, nemají tady rodinu, jsou přizpůsobivější," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Monika Hladíková. Jsou ochotni pracovat přes čas, na směny, o víkendech a svátcích, respektují časté změny místa výkonu práce, což se týká hlavně stavebnictví. Zaměstnavatel tak často řeší i špatné dopravní spojení na pracoviště: cizince prostě ubytuje na místě třeba v maringotkách. "Firmy rovněž často nemohou nebo nechtějí nabídnout takovou mzdu, která by byla pro české uchazeče přijatelná," dodává Monika Hladíková. Podle mluvčího Úřadu práce v Liberci Ladislava Dvořáka má využívání cizinců špatný vliv na chování zaměstnavatelů. Firmy se tak často naučí obcházet zákoník práce: nechávají pracovat cizince za mnohem méně peněz, než by musely dávat Čechům. A ti zůstávají raději na podpoře.

Cizinci trhají trn z paty

Zaměstnávání zahraničních občanů

* Zaměstnavatel musí cizinci nabídnout pracovní a mzdové podmínky obvyklé u občana ČR. Cizinec musí být sociálně a zdravotně pojištěn.

* Zaměstnávání slovenských občanů upravuje smlouva mezi ČR a SR o vzájemném zaměstnávání občanů. Zaměstnavatel je povinen zaregistrovat slovenského pracovníka u příslušného úřadu práce podle sídla zaměstnavatele.

* Zaměstnavatel k žádosti o povolení získávat cizince dokládá: živnostenský list, výpis z obchodního rejstříku, osvědčení o registraci u finančního úřadu, návrh pracovní smlouvy, atd.

Více na www.mpsv.czExistují místa, kde je o české pracovníky skutečně zoufalá nouze. Například mnohá zdravotnická zařízení v Moravskoslezském kraji se bez lékařů a zdravotních sester ze Slovenska již neobejdou. A i těch je v menších městech nedostatek. "Obvykle se rozkoukají a zamíří do Ostravy, do Brna nebo zjistí, že se jim nevyplatí dojíždět," říká hlavní sestra bruntálské nemocnice Jarmila Šíblová. Nemocnice v Bruntálu proto nyní čeká na lékaře a zdravotní sestry z Ukrajiny. Vyřizování potřebných formalit se rozběhlo v polovině loňského roku a skončí pravděpodobně letos v dubnu. Nedostatek zdravotnického personálu v bruntálské nemocnici (a nejen tam) se řeší přes Česko-ukrajinskou smíšenou průmyslovou a obchodní komoru se sídlem v Plzni. Ta před půlrokem oznámila odborům sociálních věcí a zdravotnictví při krajských úřadech, že umožní zaměstnat kvalifikované lékaře, zdravotní sestry i "medbratry" z Ukrajiny.

"Tohle je činnost, která je vzhledem k naší náplni práce na té nejvedlejší koleji. Dostali jsme se k ní jako slepý k houslím," přiznává Ladislav Volf z komory. "Jedna známá mi vyprávěla, že její dcera leží v nemocnici a že ji tam takřka nemá kdo ošetřovat. Tak mě napadlo využít našich kontaktů na Ukrajině," říká Ladislav Volf, ale současně přiznává, že kdyby tušil administrativní problémy s tím spojené, nešel by do toho. Až na konci řady zdlouhavého úředního vyřizování musí ukrajinští lékaři na českém ministerstvu zdravotnictví obhájit své diplomy, zvládnout atestaci, zkoušku z češtiny a získat pracovní víza. Obavy, že by zabírali pracovní místa Čechům, v Bruntálu opravdu nepanují. Personál v místní nemocnici si naopak oddechne, že se bude moci o přesčasy a noční služby podělit konečně s někým dalším.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání generací: V čem jsou dnes mladí lidé jiní?

Zatímco generace X byla ráda, že má nějaké slušné zaměstnání, ta následující toužila hlavně po vysoké mzdě a kariérním postupu, pro což byla ochotná sedět v...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VÝROBNÍ A ZÁKAZNICKÉ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 001 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.